Wszystko, co powinnaś wiedzieć o łożysku, płynie owodniowym i pępowinie

Gdy powstaje zarodek, z części komórek rozwijają się wody płodowe, łożysko i pępowina. To dzięki nim dziecko w twoim brzuchu rośnie. Pierwsze zapewniają maleńkiemu człowiekowi bezpieczne środowisko, a kolejne umożliwiają zaopatrzenie w składniki odżywcze i tlen.
01_19269.jpg
fot. Piękna
To tak misterna maszyneria, że naukowcom nie udało się jej skopiować! Jak działa – wyjaśnia prof. Bogdan Chazan.

Łożysko

To rodzaj dysku wyściełającego macicę. Najpierw pokrywa dużą część jej powierzchni (60 proc.). Gdy macica rośnie, staje się proporcjonalnie mniejsze. Spełnia funkcje, do których po urodzeniu służą płuca, przewód pokarmowy, wątroba i nerki – dostarcza tlenu i substancji odżywczych, usuwa zbędne produkty przemiany materii. Wytwarza hormony konieczne do właściwego przebiegu ciąży.

Jak substancje odżywcze i tlen docierają do dziecka
Przenikają przez łożysko z krwi mamy i żyłą pępowinową płyną do nienarodzonego maleństwa. Jego krew zawierająca dwutlenek węgla oraz zbędne produkty przemiany materii wraca do łożyska tętnicami pępowinowymi. Substancje te trafiają do krwi mamy, wydalane są przez jej płuca i nerki. Od pracy łożyska zależy zatem, czy malec dostaje dostateczną ilość tlenu oraz substancji odżywczych, i czy prawidłowo się rozwija.

Czy łożysko chroni przed lekami, które bierze mama
Przez łożysko przedostają się niemal wszystkie leki. Całkowicie nie chroni ono też dziecka przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, bo nie jest doskonałą barierą. Dlatego podczas ciąży nie należy palić papierosów, pić alkoholu ani jeść w nadmiarze cukru i soli. A przyjmowanie leków trzeba uzgadniać z ginekologiem.

Dowiedz się więcej: Leki w ciąży – film

Czy tzw. łożysko przodujące to coś groźnego
Jeśli zarodek zagnieżdża się w dolnej części macicy, łożysko może zasłonić wejście do jej szyjki – wtedy poród drogą naturalną jest niemożliwy i wykonuje się cesarskie cięcie. W pierwszej ciąży zdarza się to bardzo rzadko, jednak po kilku porodach ryzyko rośnie. Czasami ten stan ustępuje wraz z upływem ciąży.

Co to jest przedwczesne odklejenie łożyska
To częściowe lub całkowite oddzielenie się go od ściany macicy, jeszcze przed porodem. Objawy odklejenia łożyska to bolesność i napięcie macicy, bóle brzucha, krwawienie. Zwykle konieczne jest cesarskie cięcie.

Dlaczego łożysko się starzeje
Ponieważ odkłada się w nim włóknik, sole wapnia – po urodzeniu łożyska widać na jego powierzchni jasne plamki. Podczas ciąży starzenie się łożyska obserwuje się na USG. Gdy kobieta pali papierosy, ma nadciśnienie lub źle się odżywia, proces ten postępuje szybciej. Lekarz musi wtedy dokładnie kontrolować stan dziecka, bo to może zakłócać dostarczanie substancji odżywczych i tlenu.

Przeczytaj koniecznie: Dlaczego nie wolno palić w ciąży
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy