GRY
 
 

Wszystko o mleku

Dzięki niemu dziecko rośnie i prawidłowo się rozwija. Mleko mamy, modyfikowane, płynne krowie – na każde przychodzi pora. Jest ważne przez całe dzieciństwo. I później też.

niemowlę, butelka, karmienie butelką, mleko
Przez pierwsze pół roku życia maluch pije w zasadzie jedynie mleko z piersi lub modyfikowane początkowe. I to mu wystarcza. Gdy przychodzi czas na zmiany, sprawa się komplikuje. Masz wątpliwości? Rozwiejemy je.

Jakie mleko powinno pić niemowlę?
Dla dzieci od urodzenia do szóstego miesiąca życia najlepsze jest oczywiście mleko mamy. Jeśli nie są karmione piersią, powinny pić mleko początkowe, a między siódmym a dwunastym miesiącem – następne. Lekarz może jednak zdecydować, by maluch do końca pierwszego roku dostawał mleko początkowe.

Dla kogo płynne krowie, dla kogo junior?
Pod koniec pierwszego roku życia, jeśli dziecko nie ma skłonności do alergii, może spróbować płynnego mleka krowiego (najlepiej pasteryzowanego, mikrofiltrowanego). Większe jego ilości będzie piło w drugim roku życia. Podawaj mu mleko pełne (3,2% tłuszczu), dopiero dwulatek może przejść na mleko półtłuste (2% tłuszczu).
Czasem dla dziecka powyżej roku lepsze jest mleko modyfikowane typu junior, jeśli np. lekarz stwierdzi, że w diecie malucha nie ma odpowiednich ilości żelaza pochodzącego np. z mięsa. Jest ono wzbogacane w cynk, żelazo i witaminy. Ma więcej niż zwykłe mleko długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych dobrze wpływających na rozwój układu nerwowego, ale nieco mniej białka, dzięki czemu nerki malca nie są obciążone. W składzie niektórych rodzajów są też specjalnie dobrane pro- i prebiotyki.

Ile mleka trzeba pić?
W pierwszym półroczu życia maluch karmiony butelką powinien dostawać mleko na żądanie. Istnieją dane mówiące o ilości i wielkości posiłków (znajdziesz je w schemacie żywienia niemowląt i na opakowaniach mleka modyfikowanego), ale porcje zawsze trzeba dopasować indywidualnie.
Od piątego miesiąca, gdy dziecko je już np. zupkę jarzynową czy owoce, ilość mleka w diecie maleje. Ale dla rocznego malca jest ono nadal ważne. Powinien wypijać dziennie około pół litra mleka, np. modyfikowanego lub zwykłego. Zamiast niego może też dostawać kefir bądź jogurt.  
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj