niemowlę, butelka, karmienie butelką, mleko

Wszystko o mleku

Dzięki niemu dziecko rośnie i prawidłowo się rozwija. Mleko mamy, modyfikowane, płynne krowie – na każde przychodzi pora. Jest ważne przez całe dzieciństwo. I później też.
Aleksandra Sobieraj
niemowlę, butelka, karmienie butelką, mleko
Przez pierwsze pół roku życia maluch pije w zasadzie jedynie mleko z piersi lub modyfikowane początkowe. I to mu wystarcza. Gdy przychodzi czas na zmiany, sprawa się komplikuje. Masz wątpliwości? Rozwiejemy je.

Jakie mleko powinno pić niemowlę?
Dla dzieci od urodzenia do szóstego miesiąca życia najlepsze jest oczywiście mleko mamy. Jeśli nie są karmione piersią, powinny pić mleko początkowe, a między siódmym a dwunastym miesiącem – następne. Lekarz może jednak zdecydować, by maluch do końca pierwszego roku dostawał mleko początkowe.

Dla kogo płynne krowie, dla kogo junior?
Pod koniec pierwszego roku życia, jeśli dziecko nie ma skłonności do alergii, może spróbować płynnego mleka krowiego (najlepiej pasteryzowanego, mikrofiltrowanego). Większe jego ilości będzie piło w drugim roku życia. Podawaj mu mleko pełne (3,2% tłuszczu), dopiero dwulatek może przejść na mleko półtłuste (2% tłuszczu).
Czasem dla dziecka powyżej roku lepsze jest mleko modyfikowane typu junior, jeśli np. lekarz stwierdzi, że w diecie malucha nie ma odpowiednich ilości żelaza pochodzącego np. z mięsa. Jest ono wzbogacane w cynk, żelazo i witaminy. Ma więcej niż zwykłe mleko długołańcuchowych nienasyconych kwasów tłuszczowych dobrze wpływających na rozwój układu nerwowego, ale nieco mniej białka, dzięki czemu nerki malca nie są obciążone. W składzie niektórych rodzajów są też specjalnie dobrane pro- i prebiotyki.

Ile mleka trzeba pić?
W pierwszym półroczu życia maluch karmiony butelką powinien dostawać mleko na żądanie. Istnieją dane mówiące o ilości i wielkości posiłków (znajdziesz je w schemacie żywienia niemowląt i na opakowaniach mleka modyfikowanego), ale porcje zawsze trzeba dopasować indywidualnie.
Od piątego miesiąca, gdy dziecko je już np. zupkę jarzynową czy owoce, ilość mleka w diecie maleje. Ale dla rocznego malca jest ono nadal ważne. Powinien wypijać dziennie około pół litra mleka, np. modyfikowanego lub zwykłego. Zamiast niego może też dostawać kefir bądź jogurt.  


Czy można nim przekarmić?
Tak, zdarza się tak zwłaszcza w przypadku niemowląt. Nietrudno wpaść w pułapkę, jeśli dziecko ma dobry apetyt. Zwracaj uwagę, by podawać ilości zalecane dla dziecka w konkretnym wieku. Ze smoczka mleko płynie łatwo, więc malec może wypić go zbyt wiele. Stosuj się też do instrukcji przygotowania mieszanki zamieszczonej na opakowaniu – nie dosypuj ani więcej, ani mniej proszku, niż zaleca producent. Tylko wtedy mieszanka będzie dziecku służyła.

Co robić, jeśli maluch nie lubi mleka?
Jest dużo sposobów, by je przemycić. W drugim roku życia zaproponuj dziecku kakao, kawę zbożową lub mleko smakowe, np. czekoladowe. Możesz też zrobić budyń czy galaretkę mleczną. Pamiętaj, że jeśli maluch nie lubi pić mleka, to nie musi. Ważne, by dostawał odpowiednią ilość białka i wapnia w innych produktach, tzn. w jogurcie, maślance, serach czy kefirze. n

Białe, bardzo zdrowe
Mleko zawiera mnóstwo składników ważnych dla zdrowia. Powinny pić je nie tylko dzieci, ale także dorośli. Najważniejsze to:
- Białko – służy do budowy wszystkich komórek i tkanek organizmu. Z nich zbudowane są też hormony oraz ciała odpornościowe.
- Wapń – wraz z witaminą D jest niezbędny do budowy kości i zębów.
- Witaminy – mleko naturalnie zawiera witaminy A, D, B2 i B12 oraz niewielkie ilości E i K. Modyfikowane jest wzbogacane we wszystkie witaminy.
- Laktoza – to cukier mleczny, jest źródłem energii, ułatwia wchłanianie wapnia i rozwój pożytecznych bakterii w jelitach, co zapobiega zaparciom.
- Tłuszcze – mleko zawiera niewiele tłuszczu, który jest łatwo przyswajalny. Niektóre mieszanki modyfikowane są wzbogacane w wielonienasycone kwasy tłuszczowe LC-PUFA, które naturalnie występują w pokarmie kobiecym.
- Inne składniki mineralne – oprócz wapnia mleko krowie zawiera fosfor, potas, magnez, cynk. Mleko modyfikowane jest wzbogacane m.in. w żelazo, jod czy cynk.


Konsultacja: Halina Weker, specjalista w dziedzinie żywienia, kieruje Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka.


td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy