GRY
 
 

Wszystko o USG w ciąży

Na czym polega badanie ultrasonograficzne? Czego możesz się z niego dowiedzieć o swoim dziecku? I dlaczego w ciąży warto je wykonać przynajmniej trzy razy?

ciąża, zdrowie w ciąży, usg, badanie
Przyszłe mamy musiały dawniej zaufać doświadczeniu swojego lekarza i podstawowym badaniom (krwi, moczu itp.). Ginekolog nie mógł stwierdzić z całą pewnością, że maluch w brzuchu jest zdrowy i na pewno nic mu nie dolega. To, jak duże jest dziecko, oceniano m.in. na podstawie pomiarów brzucha i wielkości macicy.

Od tamtej pory wiele się zmieniło i swoje dziecko możesz podejrzeć, zanim się narodzi. A wszystko dzięki USG. Na czym polega to badanie? Czego możesz się z niego dowiedzieć? I dlaczego warto je wykonać przynajmniej trzy razy?

Zobacz też: Badanie KTG

Badanie USG jest całkiem łatwe

Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę niesłyszalnych dla ucha ultradźwięków, które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz widoczny na monitorze. Lekarz przesuwa głowicę po brzuchu ciężarnej. Najpierw jednak nakłada na skórę, dla lepszego przewodzenia ultradźwięków, przezroczysty żel. Dzięki USG lekarz może sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, a ty możesz pomachać swojemu maleństwu i z czułością mu się przyjrzeć.
Przeczytaj koniecznie: Ciąża miesiąc po miesiącu – opowieść nienarodzonego dziecka
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Badanie USG w ciąży – zupełnie bezpieczne

Niektórzy jednak wciąż boją się tego badania. Uważają, że lepiej USG nie robić lub przynajmniej nie wykonywać go zbyt często, bo... (tu następuje lista dowolnie wybranych argumentów). Jeśli nawet usłyszysz takie podszyte strachem rady, nie przejmuj się. Czy myślisz, że lekarze korzystaliby standardowo z tego badania, gdyby niosło ze sobą zagrożenie? Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania.
USG powinnaś zrobić zawsze, gdy zleci je ginekolog. Nawet jeśli oznacza to wykonywanie go co kilka tygodni – czasem są wskazania do częstych badań. O USG możesz także poprosić sama, gdy np. niepokoisz się o maleństwo i chcesz upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Badanie USG – bardzo pomocne

Czego ważnego możesz dowiedzieć się dzięki USG? Badanie to nie tylko pozwala obejrzeć dziecko na ekranie, ale także dokładnie zmierzyć poszczególne części ciała i organy wewnętrzne. Dzięki temu można wykryć wady czy nieprawidłowości płodu. W razie potrzeby mama i dziecko w jej brzuchu zostaną objęci specjalistyczną opieką, a poród odbędzie się w szpitalu przygotowanym do udzielenia pomocy noworodkowi, np. przeprowadzenia natychmiastowej operacji.
Zobacz: TOP 10 dziecięcych zdjęć z ciążowego USG
Doładuj
Przeładuj