ciąża, zdrowie w ciąży, usg, badanie

Wszystko o USG w ciąży

Na czym polega badanie ultrasonograficzne? Czego możesz się z niego dowiedzieć o swoim dziecku? I dlaczego w ciąży warto je wykonać przynajmniej trzy razy?
ciąża, zdrowie w ciąży, usg, badanie
Przyszłe mamy musiały dawniej zaufać doświadczeniu swojego lekarza i podstawowym badaniom (krwi, moczu itp.). Ginekolog nie mógł stwierdzić z całą pewnością, że maluch w brzuchu jest zdrowy i na pewno nic mu nie dolega. To, jak duże jest dziecko, oceniano m.in. na podstawie pomiarów brzucha i wielkości macicy.

Od tamtej pory wiele się zmieniło i swoje dziecko możesz podejrzeć, zanim się narodzi. A wszystko dzięki USG. Na czym polega to badanie? Czego możesz się z niego dowiedzieć? I dlaczego warto je wykonać przynajmniej trzy razy?

Zobacz też: Badanie KTG

Badanie USG jest całkiem łatwe

Badanie ultrasonograficzne (USG) polega na wysyłaniu przez specjalną głowicę niesłyszalnych dla ucha ultradźwięków, które odbijają się od ludzkich narządów, z powrotem wracają do głowicy i zostają przetworzone na obraz widoczny na monitorze. Lekarz przesuwa głowicę po brzuchu ciężarnej. Najpierw jednak nakłada na skórę, dla lepszego przewodzenia ultradźwięków, przezroczysty żel. Dzięki USG lekarz może sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, a ty możesz pomachać swojemu maleństwu i z czułością mu się przyjrzeć.
Przeczytaj koniecznie: Ciąża miesiąc po miesiącu – opowieść nienarodzonego dziecka
Redakcja poleca: USG w ciąży
Po co są badania USG w ciąży i jak często je robić? Zobacz film i dowiedz się więcej.

Badanie USG w ciąży – zupełnie bezpieczne

Niektórzy jednak wciąż boją się tego badania. Uważają, że lepiej USG nie robić lub przynajmniej nie wykonywać go zbyt często, bo... (tu następuje lista dowolnie wybranych argumentów). Jeśli nawet usłyszysz takie podszyte strachem rady, nie przejmuj się. Czy myślisz, że lekarze korzystaliby standardowo z tego badania, gdyby niosło ze sobą zagrożenie? Fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości są bezpieczne dla płodu i mamy. Badanie jest nieinwazyjne, nie wymaga też specjalnego przygotowania.
USG powinnaś zrobić zawsze, gdy zleci je ginekolog. Nawet jeśli oznacza to wykonywanie go co kilka tygodni – czasem są wskazania do częstych badań. O USG możesz także poprosić sama, gdy np. niepokoisz się o maleństwo i chcesz upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Badanie USG – bardzo pomocne

Czego ważnego możesz dowiedzieć się dzięki USG? Badanie to nie tylko pozwala obejrzeć dziecko na ekranie, ale także dokładnie zmierzyć poszczególne części ciała i organy wewnętrzne. Dzięki temu można wykryć wady czy nieprawidłowości płodu. W razie potrzeby mama i dziecko w jej brzuchu zostaną objęci specjalistyczną opieką, a poród odbędzie się w szpitalu przygotowanym do udzielenia pomocy noworodkowi, np. przeprowadzenia natychmiastowej operacji.
Zobacz: TOP 10 dziecięcych zdjęć z ciążowego USG

USG w ciąży – ważne terminy

W ciągu dziewięciu miesięcy ciąży powinnaś zrobić USG przynajmniej trzy razy (czasem pięć). Podczas każdego badania lekarz ocenia inne parametry płodu, na inne rzeczy musi zwrócić uwagę. Co więcej, bardzo ważne jest, by USG wykonywać w określonych tygodniach ciąży. Oto najlepszy czas na badania:
  • 6. tydzień ciąży – 8. tydzień ciąży (nieobowiązkowe). Ze względu na bardzo małą ciążę badanie wykonywane jest przez pochwę. To USG przede wszystkim ma na celu potwierdzenie istnienia żywego zarodka (lub zarodków) w macicy. Pozwala również wykluczyć ciążę pozamaciczną.
  • 11. tydzień ciąży – 14. tydzień ciąży. To pierwsze bardzo ważne badanie oceniające anatomię (budowę) płodu. Na początek lekarz na USG zmierzy długość dziecka od czubka głowy do kości ogonowej (tzw. długość ciemieniowo-siedzeniowa), dzięki czemu z dużą dokładnością (do 4–7 dni) określi wiek ciąży. Obejrzy zarys główki, rączki i nóżki (policzy paluszki), żołądek, pęcherz moczowy i serce. Aby z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zespół Downa (oraz inne nieprawidłowości genetyczne i wady serca), zmierzy przezierność karku, czyli wielkość zbiornika płynu znajdującego się właśnie 11–14. tygodnia na karku płodu. Uwidoczni także kość nosową, która obok przezierności jest drugim ważnym wskaźnikiem zespołu Downa.
  • 18. tydzień ciąży –22. tydzień ciąży. Podczas tego USG można ocenić wszystkie narządy płodu: serce, płuca, żołądek, wątrobę, pęcherzyk żółciowy, nerki, pęcherz moczowy, zobaczyć rączki, nóżki i buzię dziecka, a także obejrzeć struktury mózgu i kręgosłup. W tym czasie również najczęściej udaje się dostrzec płeć dzidziusia.
  • 30. tydzień ciąży – 31. tydzień ciąży. Lekarz zmierzy teraz obwód główki dziecka, obwód brzuszka, a także długość kości udowej. Pomiary te pozwalają na odpowiednio wczesne wykrycie wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu – gdy nie jest jeszcze za późno na leczenie. Trudniej jest natomiast w tym czasie dokładnie obejrzeć wszystkie organy wewnętrzne oraz części ciała płodu ze względu na jego wielkość (twoje dziecko waży już 1300–1700 gramów). Ocenia się indeks płynu owodniowego i stopień dojrzałości łożyska (w razie wątpliwości rozszerza się badanie o dokładniejszą analizę dopplerowską, pozwalającą ocenić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych płodu). Wszystko po to, aby wykluczyć niedożywienie czy niedotlenienie maleństwa.
  • 36. tydzień ciąży – 38. tydzień ciąży (nieobowiązkowe). Ostatnie badanie ultrasonograficzne ma na celu określenie wagi dziecka i sprawdzenie indeksu płynu owodniowego. Właśnie teraz zazwyczaj zapada decyzja o planowanym cięciu cesarskim, np. jeśli maleństwo jest bardzo duże (waży ponad 4500 gramów) albo jest ułożone nieprawidłowo (np. pośladkowo czy poprzecznie).
Zobacz też: Kalendarz ciąży – 38. tydzień ciąży – forum

USG 2D, 3D, a może 4D?

W klasycznym badaniu USG 2D otrzymywany obraz powstaje z serii cienkich przekrojów i tylko jeden przekrój jest widoczny naraz. Jest to więc obraz płaski. Lekarz może jednak wiele z niego wyczytać – taka prezentacja z medycznego punktu widzenia jest wystarczająca. W USG 3D i 4D aparat wykonuje szereg przekrojów, które cyfrowo przetwarza i tworzy obraz dziecka takiego, jak ono w rzeczywistości wygląda (obraz jest trójwymiarowy). Jednak w prezentacji 3D/4D nie uzyskuje się tak dobrego obrazu narządów wewnętrznych, jak w 2D, które jest niezastąpione w profesjonalnym badaniu przez lekarza. Faktycznie natomiast USG 3D/4D daje możliwość obejrzenia ciała i twarzyczki dziecka bez potrzeby wyobrażania sobie ich kształtu na podstawie wielu płaskich obrazów 2D – ponieważ poza płaszczyzną otrzymuje się głębię obrazu. A to dla rodziców nieoceniona pomoc – rzeczywiście widzą swoje dziecko, gdy tymczasem na obrazie 2D często trudno jest dostrzec zarysy maleństwa. Dodatkowo obraz 4D zmienia się w czasie rzeczywistym – jak film. Można więc zobaczyć ruchy dziecka, grymasy twarzy, można podejrzeć, jak maluch ziewa, mruga, porusza paluszkami – i to nawet we wczesnej ciąży!
Sprawdź: Na co zwracać uwagę podczas ruchów dziecka?

Lekarz może dodatkowo wykonać tzw. badanie dopplerowskie, które umożliwia precyzyjną ocenę przepływów krwi w naczyniach krwionośnych. Służy ono monitorowaniu stanu płodu w sytuacji zagrożenia (przy nadciśnieniu w ciąży, cukrzycy mamy, nieprawidłowym zapisie KTG). Jeżeli jednak ciąża przebiega prawidłowo, nie ma potrzeby jego przeprowadzania.
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy