dziecko, toaleta

8 pytań o zakażenia układu moczowego u dzieci

Mogą zaatakować twojego malca w każdej chwili i wywołać zakażenie układu moczowego – chorobę, którą trudno rozpoznać i wyleczyć. Ale z naszymi wskazówkami nie ma ona szans!
dziecko, toaleta
Kiedy temperatura na termometrze znowu przekracza 39°C, zastanawiasz się, skąd ta gorączka. Przecież maluch nie ma kataru, nie kaszle, jego kupki są bez zarzutu. Może tylko moczy więcej pieluszek. Diagnoza lekarska jest zaskoczeniem. Bo zakażenie układu moczowego to, niestety, częsta choroba u dzieci. Jeśli nie chcesz, by po raz kolejny cię zaskoczyła, dowiedz się o niej jak najwięcej.

1. Jakie są objawy zakażenia układu moczowego?

Dziecko ma gorączkę, choć z pozoru nic mu nie dolega (nie ma oznak przeziębienia czy innej choroby dróg oddechowych). Częściej niż zwykle robi siusiu (może wtedy popłakiwać z bólu), a jego mocz ma bardzo intensywny zapach. Koniecznie wtedy odwiedź pediatrę.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

2. Co najczęściej jest przyczyną zakażeń?

Zwykle są spowodowane przez bakterie, które mogą dostać się do dróg moczowych dziecka różnymi drogami. „Od góry”– z układu krążenia lub „od dołu” – z okolic krocza, odbytu, ujścia cewki moczowej lub napletka. Zdarza się też, że zakażeniu układu moczowego towarzyszą wady wrodzone układu moczowego lub zaburzenia czynności pęcherza.

3. Czy dziecko musi przejść jakieś badania?

Lekarz zleci na pewno badanie ogólne moczu oraz posiew. To dzięki nim będzie wiadomo, czy dziecko ma zakażenie. Świadczy o tym podwyższona liczba leukocytów (białych krwinek) w moczu (u chłopców powyżej pięciu w polu widzenia, u dziewczynek powyżej dziesięciu), a także obecność w nim białka lub erytrocytów. Posiew pozwala stwierdzić, jakie bakterie zaatakowały dziecko.

Zobacz też: Normy wyników badań u dziecka

4. Czy dziecko powinno mieć wykonane USG?

Powinno je przejść każde dziecko poniżej piątego roku życia, które choć raz miało infekcję układu moczowego. W ten sposób można wykluczyć wadę anatomiczną tego układu. USG wykonuje się dwukrotnie – najpierw przy wypełnionym pęcherzu, a potem gdy dziecko zrobi siusiu (wiadomo wtedy, czy resztki moczu nie zalegają w pęcherzu, gdzie mogą stać się siedliskiem bakterii). U najmłodszych dzieci zwykle zaleca się dalsze badania, np. cystografię mikcyjną (do pęcherza moczowego lekarz wprowadza kontrastujący płyn i wykonuje zdjęcia rentgenowskie w czasie siusiania).

5. W jaki sposób pobierać dziecku mocz?

Przed pobraniem siusiu dokładnie umyj okolice pupy wodą z mydłem, następnie dobrze je opłucz i nie wycieraj ręcznikiem (na nim też mogą znajdować się bakterie). Podaj dziecku coś do picia. Potem spróbuj „złapać” do plastikowego, jałowego pojemniczka środkowy strumień moczu (w początkowym mogą znajdować się bakterie z okolic ujścia zewnętrznego cewki moczowej). Próbkę jak najszybciej zawieź do analizy. Nie kupuj plastikowego woreczka – może on zafałszować wyniki badania. Jeżeli przykleisz go dziecku, nie będzie wiadomo, czy ewentualne bakterie pochodzą z moczu, czy znajdowały się na skórze.

6. Co to jest refluks pęcherzowo-moczowodowy?

Jest to sytuacja, w której w trakcie siusiania część moczu cofa się z pęcherza moczowego do moczowodu lub nerek (a czasem do obu tych narządów). Refluks sprzyja zakażeniom układu moczowego i może doprowadzić do uszkodzenia nerek.

7. Jak leczy się tę chorobę u małych dzieci?

Zakażenia układu moczowego są spowodowane głównie przez bakterie, więc choremu dziecku podaje się leki odkażające drogi moczowe. Najczęściej są to chemioterapeutyki, antybiotyki. Pamiętaj, by przy kuracji antybiotykami zawsze podawać dziecku preparat z probiotykami. Jeśli smyk ma wadę układu moczowego, lekarz decyduje, czy wystarczą leki, czy konieczny jest zabieg chirurgiczny.

8. A jeśli mama nie rozpozna objawów lub je zignoruje?

Nieleczona choroba może doprowadzić do komplikacji, np. uszkodzenia nerek. Niebezpieczne jest też zakażenie całego organizmu bakteriami, które początkowo znajdowały się w układzie moczowym. Dziecko musi wtedy trafić do szpitala.

Zobacz też: Kłopoty z nerkami - o chorobach nerek u dzieci
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy