przedszkole, przedszkolak

Przedszkole szyte na miarę, czyli wybieramy najlepsze przedszkole

Podpowiemy ci, jak wybrać przedszkole, które twój smyk pokocha.
Beata Turska
przedszkole, przedszkolak

Jaki profil przedszkola będzie najlepszy dla twojego dziecka?

Wybór nie jest prosty, bo przedszkola, także te publiczne, bardzo się od siebie różnią. Widać to już na pierwszy rzut oka. Jedne mają tylko numery, inne także zabawne, przyjazne nazwy, takie jak Wesoły Pędzelek, Kraina Misiów czy Przedszkole im. Gąski Balbinki. Jedne są malutkie, inne średnie, jeszcze inne całkiem spore. Niektóre są piękne i wychuchane, inne robią wrażenie smutnych i zaniedbanych (najwięcej jest jednak zwyczajnych: ani specjalnie pięknych, ani szczególnie brzydkich). Różnią się również warunkami (w niektórych są tylko sale zajęć, w innych także sale gimnastyczne, teatralno-relaksacyjne, komputerowe, gabinety językowe, a nawet boiska do różnych gier), wyglądem placu zabaw (czasem jest to tonący w zieleni ogród pełen fantastycznych urządzeń, czasem kawałek trawnika, piaskownica i niewiele więcej), wystrojem (bywa bardzo różnie). We wszystkich przedszkolach realizuje się podstawę programową, jednak niektóre robią mnóstwo dodatkowych rzeczy: realizują podstawy programowe dla przedszkoli oraz programy własne, kładą szczególny nacisk np. na ekologię, zdrowie, muzykę czy sport.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko jest gotowe, by pójść do przedszkola? - film
Kiedy dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola? Jakie umiejętności powinno posiadać?

Co różni przedszkola państwowe?

  • Aktywność. W jednych dzieje się bardzo wiele (przedstawienia, wizyty teatrzyków, koncerty, konkursy, zawody, wyjazdy na zielone i białe przedszkola), inne są mniej aktywne. W niektórych ogromną rolę odgrywa integracja z rodzicami (odbywają się wspólne zajęcia, festyny, wycieczki), w innych nie przywiązuje się do niej wielkiej wagi.
  • Zwyczaje. Są przedszkola, w których leżakuje cała grupa, w innych uwzględnia się indywidualne życzenia podopiecznych i ich rodziców. Podobnie jest z jedzeniem i innymi codziennymi sprawami.
  • Zajęcia dodatkowe. W niektórych jest tylko rytmika i angielski, inne kuszą treningami karate czy aikido, baletem, nauką gry w szachy, warsztatami teatralnymi, nauką gry na instrumentach, ceramiką, lekcjami francuskiego, a nawet zajęciami z gotowania, tenisem ziemnym czy nauką pływania.
  • Najważniejsza jest atmosfera. Możesz pomyśleć: „Cóż w tym trudnego? Wybiorę najładniejsze przedszkole z najbogatszą ofertą i po kłopocie”. Sprawa jednak nie jest aż taka prosta. Ogólne wrażenie, wygląd przedszkola i oferta są oczywiście bardzo ważne, jednak nie najważniejsze. Największe znaczenie ma atmosfera oraz osoba, która będzie cię zastępować przez dużą część dnia – nauczycielka, która zajmie się grupą twojego dziecka. Świeżo upieczony przedszkolak obejdzie się bez nauki gry na dzwonkach, ale bez ukochanej pani będzie mu trudno. Jeśli jest mądra, lubi dzieci i swoją pracę, malec pokocha przedszkole, nawet jeśli będzie miało odrapaną elewację. Nie skreślaj więc z góry mniej imponujących placówek, bo może właśnie w którejś z nich znajdziesz taki skarb!
Zobacz też: Cała prawda o dodatkowych zajęciach w przedszkolach.

Dobieramy przedszkole do dziecka

Nie każde przedszkole jest dobre dla każdego dziecka. Nieśmiały, zamknięty w sobie kilkulatek będzie się czuł lepiej w malutkim, w którym nie ma wielu atrakcji, za to wszyscy się znają. Taki, który uwielbia błyszczeć, rozwinie skrzydła tam, gdzie wiele się dzieje: są konkursy, zawody, przedstawienia itd. Z kolei alergik nie wszędzie może liczyć na posiłki uwzględniające jego problem!

Przedszkole - tylko nie za daleko!

Nawet najwspanialsze przedszkole pod słońcem może wyjść tobie i dziecku bokiem, jeśli dojazd do niego będzie zajmował zbyt wiele czasu. Wcielanie się co rano w bezlitosnego kaprala, który każe wstać o świcie (zwłaszcza w listopadzie albo lutym), korki albo tłok w autobusie – to naprawdę nie przelewki, bo będzie to trzeba robić dwa razy dziennie, pięć dni w tygodniu. Ile to jest „zbyt wiele czasu”? Trudno powiedzieć – wszystko zależy od sytuacji: środka transportu, odporności malca, a nawet lepszego czy gorszego dnia.

Zobacz też: Podstawa programowa – przedszkole

Od czego zacząć szukanie przedszkola dla dziecka?

Poszukiwania rozpocznij od zorientowania się, jakie przedszkola są w twojej okolicy. Znajdź przedszkole w swojej okolicy dzięki naszej bazie przedszkoli. Możesz też wpisać w wyszukiwarkę słowo „przedszkola” i nazwę swojego miasta. Przy okazji znajdziesz także strony WWW konkretnych placówek. Niektóre z nich są bardzo rozbudowane: oprócz statutu, informacji na temat rekrutacji, opłat, rozkładu dnia czy zajęć dodatkowych są tam także zdjęcia i relacje z przedszkolnych imprez (jasełek, wycieczek itd.), informacje o konkursach, akcjach, dniach otwartych, zajęciach adaptacyjnych dla maluszków i wielu innych wydarzeniach. Warto odbyć taką wirtualną wizytę, bo dzięki niej można się naprawdę sporo dowiedzieć.

Pierwsza wizyta w przedszkolu

Gdy już wiesz, jakie placówki cię interesują, wybierz się w odwiedziny. Najlepiej zadzwoń, by się umówić. Na razie jednak nie ma sensu, byś zabierała ze sobą dziecko. Na co warto zwrócić uwagę? – Przede wszystkim na to, czy przedszkole jest bezpieczne. Powinno być ogrodzone. Teren musi być zadbany, huśtawki, piaskownice, schody i sanitariaty w dobrym stanie – podpowiada Janina Jakubowska z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Przyjrzyj się także korytarzom, wywieszonym pracom, paniom (Co robią na podwórku? Bawią się z dziećmi albo czuwają nad nimi, by nie zrobiły sobie nic złego, czy zbite w grupkę rozmawiają?). Podczas rozmowy z dyrektorem pytaj o wszystko, co dla ciebie ważne. Czy mały alergik może liczyć na to, że zamiast jajka dostanie coś innego? Czy jest logopeda? W jaki sposób przedszkole radzi sobie z przejawami agresji? Czy malec ma prawo powiedzieć „nie”, jeśli na obiad będą buraczki? Zapytaj także o zajęcia dodatkowe. Kto je prowadzi? Na czym dokładnie polegają? Ile kosztują?

Pytaj o przedszkole innych rodziców

Porozmawiaj z innymi rodzicami: znajomymi, znajomymi znajomych, poznanymi na placu zabaw, zaczepionymi pod przedszkolem. Zapytaj, czy ich dzieci czują się w przedszkolu dobrze i czy oni sami są zadowoleni. Nie poprzestawaj jednak na prostym „tak” lub „nie”. Pytaj o konkrety („Dlaczego uważasz, że to przedszkole jest dobre/kiepskie?”, „Co masz na myśli, mówiąc, że pani jest zbyt ambitna/nic nie robi?”). Może się okazać, że twoim rozmówcom nie podoba się coś, co tobie przypadłoby do gustu (np. to, że dzieci dużo czasu spędzają na podwórku każdego dnia, a nie tylko wtedy, gdy jest ładnie). Może być także odwrotnie – ktoś będzie się zachwycał czymś (np. wojskowym drylem), co w tobie budzi inne emocje. Opinii o konkretnych placówkach możesz też szukać na forach internetowych. Nie wierz we wszystko, co przeczytasz, jednak jeśli jakieś opinie często się powtarzają, warto wziąć je pod uwagę.

Zobacz też: Dzień otwarty w przedszkolu pomoże ci wybrać przedszkole dla dziecka.

Dzień otwarty w przedszkolu

Idź z dzieckiem na dzień otwarty. Na malca na pewno będzie czekać wiele niespodzianek, będzie mógł także obejrzeć sale, poznać panie, pobuszować na placu zabaw. Być może nawet zdąży polubić przedszkole do tego stopnia, że nie będzie się mógł doczekać pierwszego września!

A co z miejscami w przedszkolach?

Niektóre przedszkola są oblegane i trudno się do nich dostać. Są i takie, w których zawsze są wolne miejsca.
– Na przykład we Wrocławiu co roku jest około stu wolnych miejsc w placówkach, które cieszą się mniejszym wzięciem – mówi Janina Jakubowska z wrocławskiego kuratorium oświaty. – To małe powodzenie nie oznacza jednak, że z przedszkolem jest coś nie
tak. Często jest to po prostu kwestia lokalizacji.

Przedszkole zwykłe i mniej zwykłe

Dziecko może zostać przedszkolakiem, poznać pierwszych przyjaciół, lepić ślimaki z plasteliny, grać w jasełkach i uczyć się w wielu różnych miejscach.
Przedszkole publiczne
Czyli takie, które dotowane są przez urzędy gmin. Dzielą się na:
  • typowe przedszkola, które zwykle mieszczą się w osobnym budynku;
  • oddziały przedszkolne przy szkołach. W niewielkich miejscowościach i na wsiach są oddziały przedszkolne nie tylko dla zerówkowiczów, ale także dla dzieci od trzeciego do piątego roku życia;
  • punkty i zespoły przedszkolne. To nowość. Takie punkty lub zespoły mieszczą się np. przy szkołach. Podlegają innym przepisom niż oddziały przedszkolne, poza tym mogą działać krócej, np. trzy–cztery godziny dziennie albo tylko kilka dni w tygodniu.
UWAGA! Nad wszystkimi placówkami nadzór pedagogiczny ma kuratorium i każda z nich zobowiązana jest do realizowania podstawy programowej.
Przedszkole niepubliczne
Od publicznych różnią się tym, że ich organem prowadzącym jest stowarzyszenie, osoba prywatna itd., a nie gmina (organ prowadzący ustala wysokość czesnego i zasady rekrutacji, jednak nadzór pedagogiczny ma nad nimi (jak w wypadku publicznych) kuratorium oświaty.

Zobacz też: Przedszkole publiczne czy prywatne - jakie wybrać? - fakty i mity o przedszkolach

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy