przecinek i kropka
fot. materiały prasowe

Wybrano Najlepszą Książkę Dziecięcą - wielki sukces Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018

Ponad 15 000 uczestników, ogłoszenie laureatów Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017, pełna frekwencja na warsztatach oraz wyjątkowych spotkaniach autorskich – wielki sukces Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018.
przecinek i kropka
fot. materiały prasowe
Dwieście tytułów zgłoszonych do Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017 i dwa spośród nich, które uhonorowano podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018. Rekordowa frekwencja w trakcie odbywających się w weekend 17-18 marca Targów oraz tysiące głosów oddanych w Konkursie świadczą o tym, że książka dziecięca ma się dobrze i przyciąga tłumy młodych czytelników i ich rodziców.

Wyjątkowe wydarzenie - targi książek dla dzieci

W Targach Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018, które odbyły się w warszawskich Arkadach Kubickiego w weekend 17-18 marca wzięło udział ponad 15 000 odwiedzających. Dzieci uczestniczyły w blisko 50 warsztatach, podczas których bawiły się i uczyły, wcielały się w wydawców, pisarzy, a nawet naukowców. Rodzice w tym czasie uzupełniali biblioteki pociech o nowe pozycje oraz uczestniczyli w spotkaniach autorskich i wykładach. Targom towarzyszyły wystawy ilustracji Józefa Wilkonia, Emilii Dziubak, Marcina Minora i Rocha Urbaniaka. Na targowej scenie odbyło się wiele spotkań autorskich, przedstawienie oraz porywająca zabawa taneczna do muzyki duetu SzaZa. W sobotę, 17 marca Fundacja Zaczytani.org otrzymała czek na kwotę ponad 137 tysięcy złotych. To środki zebrane podczas charytatywnej kampanii na rzecz tworzenia Bibliotek Małego Pacjenta, której organizatorem był Empik. Frekwencyjny sukces Targów i ogromne zainteresowanie towarzyszącymi im wydarzeniami pokazuje, że dobre ilustracje i wartościowe treści święcą triumfy, a trend ich propagowania wśród najmłodszych czytelników i ich rodziców rozwija się niezwykle prężnie.
Redakcja poleca: Czytasz dziecku? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów
Wszystko można robić lepiej lub gorzej. Z chwilą, gdy stajemy się rodzicami, warto jednak podciągnąć się w sztuce głośnego czytania. Po co? Po to, aby dzieci chciały nas słuchać i w przyszłości same chętnie sięgały po książki.

Przy targach - dodatkowo konkurs na najlepszą książkę dla najmłodszych

600 tysięcy złotych – tyle wynosi wartość nagród w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017. To wartość specjalnej promocji w sasalonach Empik i na empik.com dla zwycięskich tytułów. Ponadto, autorki i ilustratorzy otrzymali także czeki opiewające na kwotę 10 tysięcy złotych. Nagrody zostały wręczone podczas pierwszego dnia Targów. Głosujący zdecydowali, że najlepszą książką w kategorii do lat 5 jest „Florka. Zapiski ryjówki” (Wydawnictwo Bajka) autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel z ilustracjami Jony Jung. Laur w kategorii od 6 do 9 roku życia trafił do Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby i Daniela de Latour za „Dom nie z tej ziemi” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia).
Tematem książki Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby jest bolesny problem, z którym boryka się wiele rodzin – przemoc. Trudne zagadnienie zostało tu podane w atrakcyjny literacko sposób, by uwrażliwiać dziecko, nie przerażając go jednocześnie – tak o książce „Dom nie z tej ziemi” mówi jurorka, Ewa Gruda. – „Florka. Zapiski ryjówki” przedstawia nie tylko przygody, ale i bardzo ważne przemyślenia i refleksje dotyczące spraw istotnych w życiu wszystkich dzieci. Wyobraźcie sobie, że zwierzątko pochodzące z końca globusa – choć mówi w zupełnie innym, niezrozumiałym języku – po kąpieli w fontannie prycha i kicha całkiem tak samo jak Florka i jej przyjaciele – tak fenomen rezolutnej ryjówki, ulubienicy przedszkolaków i bohaterki animowanego serialu, powstającego w oparciu o książkowe przygody, uzasadniała jurorka konkursu Aleksandra Piotrowska.
Konkurs na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka zorganizowany został po raz dziewiąty. Jurorki oceniły zgłoszone książki pod względem literackim, ilustracyjnym, merytorycznym, a także edukacyjnym. Wybrały dziesięć tytułów – po pięć w każdej kategorii, ale to internauci w głosowaniu zadecydowali, które książki ubiegłego roku zasłużyły na ten prestiżowy tytuł.

Książki dla dzieci, które były najlepsze

W tym roku w kategorii do lat 5 nominowane były: „Florka. Zapiski ryjówki” (Wydawnictwo Bajka) autorstwa Roksany Jędrzejewskiej z ilustracjami Jony Jung, „Kiedy będę duża / Kiedy będę duży” (Wydawnictwo Wytwórnia) autorstwa Marii Dek, „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia), „Pisklak” (Wydawnictwo Bajka), której autorką jest Dorota Gellner, a ilustratorką Jona Jung oraz „Wesoły Ryjek i lato” (Wydawnictwo Media Rodzina) Wojciecha Widłaka z ilustracjami Agnieszki Żelewskiej. W kategorii 6-9 lat nominowane były: „Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe” (Wydawnictwo Egmont Art) autorstwa Michała Leśniewskiego, za ilustracje odpowiadał Maciej Szymanowicz, „Dom, który się przebudził” (Wydawnictwo Mamania) Martina Widmarka z ilustracjami ubiegłorocznej zwyciężczyni Emilii Dziubak, „Dom nie z tej ziemi” (Wydawnictwo Nasza Księgarnia) napisany przez Małgorzatę Strękowską-Zarembę, zilustrowany przez Daniela de Latour, „Różowa walizka” (Wydawnictwo Adamada) autorstwa Susie Morgenstern, z ilustracjami Serge Blocha oraz „Sylaboratorium” (Wydawnictwo Egmont Art) autorstwa Justyny Bednarek, Agnieszki Frączak, Mikołaja Golachowskiego, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Emilii Kiereś, Ewy Nowak, Zuzanny Orlińskiej, Zofii Staneckiej, Marcina Wichy, Wojciecha Widłaka (wstęp – Jerzy Bralczyk) z ilustracjami Pawła Pawlaka.
Organizatorem Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka oraz Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka jest Empik.
Patroni Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018 oraz Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą 2017 Przecinek i Kropka:
Gazeta Stołeczna, Co Jest Grane, TVP ABC, Polskie Radio Dzieciom, M jak Mama, Mamo to ja, BukBuk, Strefa Psotnika, Fundacja Kosmos dla Dziewczynek, Fundacja Zaczytani.org, Ryms, Qlturka, eGaga, Miasto dzieci, Życie Szkoły, Wychowanie w Przedszkolu, Dziecko w Warszawie oraz Chcemy być rodzicami.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy