Edukacja bezpieczna dla dziewczynek
fot. Fundacja Autonomia

Nie pyskuj!

Pewnie przesadzę, ale słowo "nie pyskuj" było drugim, które słyszałam najczęściej zaraz po moim nazwisku. Dlatego poparłam akcję "Edukacja bezpieczna dla dziewczynek" na Polakpotrafi.pl.
Tatiana Audycka-Szatrawska
Edukacja bezpieczna dla dziewczynek
fot. Fundacja Autonomia
Zapadło mi w pamięci to "nie pyskuj". Okropne słowo. Nie pyskuj, pysk, zamknij pysk. Ten rozkaz "Nie pyskuj" słyszałam za każdym razem, gdy broniłam swoich racji. Broniłam ich, bo już wtedy miałam silne poczucie sprawiedliwości. Na szczęście zostało mi to, umknęłam szkolnej indoktrynacji (w jakiejś części).

Ryby, dzieci i kobiety głosu nie mają

"Chciałabym mówić to, co myślę" – powiedziała koleżanka. "Ale nie mówię, bo nie wiem, czy to ważne". Ciekawe, ile razy słyszała w dzieciństwie, że dziewczynce nie przystoi się złościć, krzyczeć, wtrącać się…? Teraz jest dojrzałą kobieta i ciągle czuje, że jej głos nie jest ważny.
Redakcja poleca: Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?
Często słyszy się, że dziadkowie bardziej kochają wnuki niż własne dzieci. To zastanawiające, że dziadkowie, którzy w młodości byli surowi dla swoich dzieci, dla wnuków są pobłażliwi i rozpieszczają je do granic możliwości. Z czego może wynikać tak inne podejście do pociech?

Poparłam akcję "Edukacja bezpieczna dla dziewczynek"

Mogłabym tu napisać wiele o wychowaniu dyskryminacyjnym. O tym, jak dziewczynki przyucza są do uległości, jak nie wspiera ich dążeń do budowania poczucia własnej wartości, pewności siebie, jak nie zachęca do podejmowania wyzwań. Mogłabym, ale zamiast tego namawiam do wsparcia akcji Fundacji Autonomia "Edukacja bezpieczna dla dziewczynek".

Oto, co organizatorki piszą o swojej akcji:

"Konieczne jest podejmowanie skutecznych i stanowczych działań na rzecz wzmacniania dziewcząt i kobiet, na co dzień narażonych na przemoc. Jednym z najskuteczniejszych sposobów rozwiązania problemu przemocy jest edukacja. Dlatego mówimy głośno o przemocy, jej przyczynach, skutkach i możliwościach przeciwdziałania.

Od ośmiu lat tworzymy polską edycję 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć. Jest to międzynarodowa kampania zainicjowana przez amerykańską instytucję The Center for Women’s Global Leadership. Tematem przewodnim tegorocznej kampanii  jest Edukacja bezpieczna dla wszystkich. W Polsce zwracamy również uwagę na wyjątkowo trudną sytuację kobiet z niepełnosprawnościami. W kilkudziesięciu miejscowościach będziemy informować, szkolić, spotykać się i rozmawiać o tym, jak pozbyć się przemocy z naszego codziennego życia.

Zależy nam, żeby dziewczęta dostrzegły swój potencjał i nauczyły się stawiać granice. Odpowiedzią na te wyzwania jest WenDo (tłum. Droga Kobiet) – metoda przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, która łączy elementy związane z budowaniem pewności siebie, umiejętnościami komunikacyjnymi, rozwiązywaniem konfliktów i samoobroną. Jest to skoncentrowana na empowermencie (polskie tłumaczenie: uwłasnowolnienie lub upełnomocnienie) metoda stworzona przez kobiety dla kobiet i dziewcząt".

Fundacja Autonomia każdego roku mobilizuje i wzmacnia odwagę ponad 10 tysięcy dziewcząt i chłopców, kobiet i mężczyzn. Uczy ich, jak skutecznie zapobiegać konfliktom, przeciwstawiać się przemocy i współpracować.

ZOBACZ TEŻ: Co zrobiła mama dziewczynki, z której dzieci wyśmiewały się w szkole
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy