Czy można nauczyć 4-miesięczne niemowlę… korzystania z toalety? 

Wielu rodziców zaczyna trening toaletowy, gdy dziecko ma około 2 lat. Są oczywiście tacy, którzy robią to wcześniej, ale i tacy, którzy prowadzą do przedszkola 3-latka w pieluszce. Są i tacy, którzy uważają, że trening czystości można rozpocząć już od urodzenia.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk

Niemowlę będzie współpracować?

Zupełnie inne metody na pozbycie się pieluszki mają rodzice z Chin, Indii, oraz z Ameryki Południowej i Środkowej. Wychodzą oni z założenia, że można rozpocząć trening już od urodzenia, korzystając z podpowiedzi dziecka. 

Zakładają oni, że dziecko już nawet tak małe, nie lubi leżeć w mokrej pieluszce i będzie współpracować z rodzicami. Po nakarmieniu dziecka lub po spaniu, rodzice trzymają je nad nocnikiem, umywalką, wiaderkiem, czy innym „naczyniem”, gdzie maleństwo mogłoby się wypróżnić. 

Metoda zwana Elimination Communication jest znana w Polsce jako wychowanie bez pieluszek. Doceniana przez jednych, wyśmiewana przez drugich. Na pewno nie jest łatwa, gdyż polega na obserwacji dziecka przez cały czas, by określić jego potrzeby. Niepokój, płacz, kręcenie się na rękach, grymas – to mogą być wyraźne sygnały, że dziecko właśnie ma potrzebę fizjologiczną. 

Zobacz film - jak wygląda ta metoda!
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Żmudna praca

Choć same założenia są wspaniałe, bo świadczą o dużej dbałości o dziecko i podążaniu za jego potrzebami, to wielu rodziców uznało tę metodę za zbyt nużącą. Bezustanne obserwowanie niemowlęcia i bieganie z nim do toalety, może być procesem skomplikowanym. Noc bez pieluszki dla kilkutygodniowego maluszka, to także niewątpliwie duże wyzwanie. 
 

Są więc osoby, które starają się wyeliminować pieluszki z życia dziecka, ale robią to połowicznie. Oznacza to, że zakładają pieluszkę na noc, lub na czas podróży, czy spaceru.
 
W Polsce propagatorką wychowania bezpieluchowego jest Kinga Cherek, która twierdzi: – To nie jest trenowanie dziecka, aby sikało albo robiło kupkę, kiedy zostanie posadzone na nocnik. Odwrotnie – to ja obserwuję dziecko i podążam za jego potrzebami. 

Czy Wy także zdecydowałybyście się zastosować taką metodę?

Czytaj także: Kiedy i jak oduczyć dziecko noszenia pieluchy?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy