GRY
 
 

Macierzyństwo to sport ekstremalny – co może zrobić ci dziecko?

Nikt cię nie uprzedzał, że macierzyństwo to sport ekstremalny. Bolą cię wszystkie mięśnie od noszenia dziecka na rękach, no i jeszcze ten guz, którego nabiło ci twoje maleństwo. Sprawdź, co może ci jeszcze zrobić (i jak się przed tym chronić).

kobieta ćwiczy, dziecko z ćwiczącą mamą
fot. Fotolia
Po całym dniu z dzieckiem czujesz się jak po zajęciach szkoły przetrwania. Bolą cię wszystkie mięśnie od noszenia malca na rękach, jeszcze nie udało ci się zmyć ze swoich włosów zupki z kluseczkami. I właśnie przypominasz sobie, że zapomniałaś położyć zimny okład na guza, którego maluch nabił ci podczas figlowania na podłodze. Młoda mama "w pakiecie" z dzieckiem nie dostaje – niestety – osobistego trenera, który dba o jej świetną formę i wspomaga ją zestawem sprawdzonych rad. Spróbujemy go zastąpić.

Chroń słaby punkt... na piersi

Czytałaś gdzieś, że kiedy maluch ssie pierś, mama doświadcza zmysłowego odczucia. Tobie raczej trudno tak to nazwać, odkąd dziecko zaczęło traktować twój biust jak superwytrzymały treningowy gryzak.
  • Jak to jest: nawet dziecko, które nie ma ząbków, może dziąsłami zadać spory ból. Najczęściej jednak gryzą maluchy, którym wyrastają jedynki (chcą ulżyć swędzącym dziąsłom). Innym powodem może być przeziębienie, ból ucha (utrudnia przełykanie).
  • Jak sobie radzić: ssanie wyklucza gryzienie i na odwrót. Nie da się obu rzeczy robić jednocześnie. Gdy przystawiasz do piersi głodne niemowlę, najprawdopodobniej od razu zacznie ssać. Ważna jest też prawidłowa technika, jeśli masz złą, dziecko zamiast ssać brodawkę, nerwowo gryzie jej koniec. Sprawdź, czy brodawka jest głęboko w buzi. Do gryzienia szkrab musi ją wysunąć. Maluch zwraca uwagę na twoją reakcję. Jeśli jej nie okażesz (ba!), sukces jest blisko.
Redakcja poleca: Uwaga na te sprzęty dla niemowląt! Mogą być niebezpieczne! [WIDEO]
Są prawie w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Są praktyczne i przydatne. Ale odpowiadają też za 80 proc. wypadków wśród niemowląt - o jakich sprzętach mowa?

Uginaj kolana

Kiedy w ciąży bolał cię kręgosłup, z nadzieją myślałaś o chwili, gdy twój słodki ciężar wyląduje wreszcie we własnym łóżeczku. Ale teraz wcale nie jest łatwiej. Sama najlepiej wiesz, jak często się schylasz, ile razy w ciągu dnia podnosisz dziecko i bierzesz je na ręce. Z radością witasz każdy kolejny kilogram wagi maleństwa, a twoje plecy...
  • Jak to jest: w chwili narodzin dziecko waży około 3,5 kg, ale zanim skończy rok, już potraja tę wagę. I choć po pierwszych urodzinach z ochotą samo drepcze, jeszcze długo będzie garnąć się na rączki.
  • Jak sobie radzić: młode mamy często bolą ręce, barki i szyja. Aby uniknąć tych dolegliwości, musisz wypracować odpowiednią technikę podnoszenia, noszenia, przewijania, a nawet pchania wózka.

Ćwicz refleks

Kolejny raz dałaś się nabrać. Kiedy tylko zdejmujesz pieluszkę i gołe ciałko zaczyna oddychać świeżym powietrzem – tryska źródełko. Mechanizm jest niezawodny także podczas wizyty, np. w przychodni.
  • Jak to jest: z obserwacji położnych wynika, że dotyczy to głównie chłopców.
  • Jak sobie radzić: doświadczone mamy wiedzą, że dopóki maluch nie zostanie zawinięty w czystą pieluchę, lepiej nie pozbywać się dotychczasowej. Także podczas wizyty u lekarza, kiedy trzeba dziecko rozebrać do naga, lepiej spróbować przykryć sprawny "instrument".

Zachowaj odstęp

Pochylasz się, by poprawić szkrabowi opadające spodenki, a on okazuje ci wdzięczność radosnym podskokiem. Finał: mała główka z impetem uderza cię w nos.
  • Jak to jest: całą prawdę o kontuzjach, których doznają mamy w nieoczekiwanym zderzeniu z własnym maluszkiem, znają lekarze z pracowni RTG. Pęknięty nos, urazy szczęki, podbite oko, naruszony ząb – to nierzadkie przypadki w rodzinie, której członkiem jest skoczny kilkulatek.
  • Jak sobie radzić: kiedy pochylasz się nad dzieckiem, bądź czujna. Bez względu na to, czy maluch stoi, czy leży, zawsze może podskoczyć lub fiknąć nóżką. Jeśli chcesz pocałować go w czółko, nie nachylaj się bezpośrednio nad małą główką, usiądź na krześle lub kucnij przed dzieckiem i przysuń je do siebie.

Uprzedź wypadki

Maluch zafascynował się bębenkiem, a ty wykorzystujesz sytuację, by poleżeć na kanapie. Wszystko masz pod kontrolą, dziecko bawi się tak blisko – na wyciągnięcie jego małej rączki... Nie sądziłaś, że zechce sprawdzić, jaki dźwięk po uderzeniu pałeczką wydaje twoja głowa?
  • Jak to jest: maluch to eksperymentator. Poznaje świat wszystkimi zmysłami, ale nie potrafi przewidzieć konsekwencji swoich czynów.
  • Jak sobie radzić: staraj się nie spuszczać dziecka z oka. Nie ucinaj sobie też drzemki w pobliżu baraszkującego malucha, nawet jeśli jest w tym czasie pod opieką męża albo babci. Lepiej połóż się wtedy w innym pokoju.

ZOBACZ TEŻ: Czy masz problemy z kręgosłupem? Rozwiąż nasz test

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami