GRY
 
 

Jak dać odpór dobrym radom?

Ilu ludzi, tyle opinii na jeden temat. I tyle samo dobrych rad. Jak nabrać pewności siebie i grzecznie, ale po mistrzowsku i stanowczo odrzucać niechciane rady? Są na to sposoby – radzi psycholożka Julita Wojciechowska.

Konsultacja: Julita Wojciechowska, psycholog
stop dobrym radom
fot. Fotolia
Zauważyłaś, że od kiedy twoje maleństwo jest na świecie, krąg doradców z dziedziny pielęgnowania i wychowania dzieci powiększa się z każdym dniem? Należą zresztą do niego nie tylko twoi najbliżsi, ale również przypadkowi ludzie spieszący z „dobrą radą”, której najczęściej wcale nie potrzebujesz. Hm... jest kilka postaw i uprzejmych sposobów na podziękowanie niepożądanym ekspertom.

Mistrzyni celnej riposty

Pewnie także twoje dziecko, jak wiele innych, nie lubi nosić czapeczki i natychmiast ją zrzuca. Po kilku próbach chwilowo poddajesz się, wiedząc, że i tak w końcu, gdy tylko odwrócisz uwagę malca, czapeczka znajdzie się na jego główce. Kroczysz z pociechą przez park i akurat wtedy pierwsza napotkana osoba raczy cię krytyczną uwagą na temat nakrycia głowy malca. Szukasz trafnej odpowiedzi, mimo że na usta cisną ci się tylko niezbyt uprzejme słowa.
 • Jak zareagować, gdy nie masz ochoty na konwersację z przypadkową osobą?

  Uśmiechnij się. Możesz powiedzieć: „Ma pani rację, wciąż próbujemy się do tego przekonać”. Jeśli jesteś już zdenerwowana, puść komentarz mimo uszu i zajmując się malcem, idź dalej. A gdy sytuacja tego wymaga, z opresji wyratuje cię celna riposta, np: „Nowoczesne dzieci nie noszą czapeczek”. Choć przecież wiesz, że dziecko nie dlatego nie miało czapeczki.
Redakcja poleca: Po co dziecku inteligencja emocjonalna? Pytamy Dorotę Zawadzką [WIDEO]
Inteligencja emocjonalna to znajomość swoich emocji i umiejętność sterowania nimi - tłumaczy psycholożka Dorota Zawadzka. Ułatwia relacje z innymi ludźmi, czyni nas czulszymi, bardziej empatycznymi. Zobacz nasz film i posłuchaj, dlaczego jest tak ważna właśnie dla twojego dziecka.

Mistrzyni odmawiania

Bywa, że przebywając ze swoją mamą, znów czujesz się jak mała dziewczynka. To ona cię wychowała, więc najlepiej wie, jak poradzić sobie w kryzysowych sytuacjach i na każdym kroku służy ci radą. Jednak jej nadopiekuńczość niekiedy denerwuje. Zwłaszcza gdy znów, widząc jak jeszcze nieporadnie obchodzisz się z maleństwem, zamiast dać ci szansę, mówi: „Najlepiej, jeśli…”, czujesz się bezsilna.
 • Jak dać do zrozumienia, że szybciej nabierzesz pewności siebie, ufając swemu instynktowi, wiedzy i powoli zdobywanemu doświadczeniu?

  Postaraj się nie urazić mamy, ale nie wdawaj się w dyskusje. Broniąc swojego stanowiska, podeprzyj się autorytetem, np. „Myślę, że w tej sytuacji rację miał pediatra, ale będę pamiętać o tym, co mówisz. Innym razem twoja rada na pewno mi się przyda”. W ten sposób docenisz wiedzę mamy, a jednocześnie postąpisz w sposób, jaki uważasz za właściwy. Pamiętaj, że mama radzi ci w dobrej wierze.

Mistrzyni dyplomacji

Denerwujesz się już na samą myśl o spotkaniu z teściową. Wiesz, że znów powie: „Nie chcę się wtrącać, ale…”, i zasypie cię radami, które choć wypowiadane w trosce, bywają nieaktualne. Gdy prosisz męża o wsparcie, ten odpowiada: „Oj, mama tylko tak mówi…”. Tylko co, jeśli to ci nie pomaga i za każdym razem przy teściowej czujesz się, jakbyś nie miała pojęcia o wychowaniu własnego dziecka?
 • Co robić, by obronić swoje stanowisko i pozostać w dobrych relacjach z teściową?

  Mimo wszystko rób swoje, ale wysłuchaj porad – to do niczego cię nie zobowiązuje. Warto wyprzedzać rady teściowej i pytać, np. „A ty jak kiedyś gotowałaś zupkę dla Janka?” lub „Jakie miałaś sposoby na odparzoną pupę?”. W ten sposób okażesz zainteresowanie, a teściowa będzie mogła podzielić się doświadczeniem. A z radami zrobisz, co uznasz za słuszne.

Mistrzyni manipulacji

Spotykasz się z koleżanką, doświadczoną mamą. Podczas rozmowy, choć o to nie prosiłaś, daje ci porady na każdy temat. W dodatku wciąż porównuje rozwój waszych dzieci. Choć na początku chętnie jej słuchałaś, teraz dostrzegasz, że koleżanka nie jest zbyt zainteresowana tym, jak ty radzisz sobie z problemami.
 • Co powiedzieć, gdy znów słyszysz: „ja w takiej sytuacji…”?

  Bądź szczera, jeśli zależy ci na tej przyjaźni. Powiedz przyjaciółce, że dzielisz się z nią swoimi troskami, bo potrzebujesz nie tyle porady, ile bratniej duszy. A może ona nawet nie zauważyła, że się trochę zapędziła w radzeniu? Lub po prostu też chce się akurat wygadać…

Sposoby na odmowy

Za niechciane rady warto asertywnie dziękować, nie urażając uczuć innych. Bo tak naprawdę radzący chcą dla ciebie i dziecka dobrze.
 • Przytakuj i rób swoje. To wymaga żelaznych nerwów, ale dzięki temu drażliwa ciocia, którą widujesz rzadko, nie obrazi się.
 • Podpieraj się autorytetem. To świetny sposób, bo wytrąca z rąk broń twojemu rozmówcy.
 • Przydługie wywody puszczaj mimo uszu. To pozwoli ci się nimi nie denerwować.
 • Nie wdawaj się w dyskusje. Jeśli jesteś pewna swoich racji, nie musisz ich innym udowadniać. Ważne, że ty wiesz, że robisz dobrze.

ZOBACZ TEŻ: Nie dotykaj, moje dziecko to nie maskotka
 
Julita Wojciechowska
Konsultacja: Julita Wojciechowska, psycholog

Pracuje w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się zagadnieniami psychologii rozwoju człowieka: rolami rodzicielskimi matek, ojców i rozwojem dzieci.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj