wyciągi i kolejki górskie w ferie 2021
fot. Adobe Stock

Jest szansa na udane ferie? Niektóre wyciągi jednak będą działać!

Rząd zamknął stoki narciarskie i zakazał rekreacyjnej jazdy na nartach w ferie zimowe 2021. Okazuje się jednak, że w rządowym rozporządzeniu wcale nie ma mowy o działalności kolejek i wyciągów. Czy jest szansa na korzystanie z tych atrakcji w czasie ferii?
Magdalena Drab
wyciągi i kolejki górskie w ferie 2021
fot. Adobe Stock
Z powodu pandemii do 17 stycznia nie wolno korzystać ze stoków narciarskich w Polsce. Zabroniona jest jazda na nartach, a zakaz nie dotyczy wyłącznie zawodników przygotowujących się do zawodów. A co z wyciągami i kolejkami górskimi? Z analizy prawnika Piotra Schramma wynika, że nadal mogą wozić turystów!

Wyciągi narciarskie czynne w ferie?

Stoki narciarskie mają pozostać zamknięte do 17 stycznia, czyli do końca ferii zimowych 2021. Rząd ogłosił tę decyzję w grudniu, jednocześnie zakazując dzieciom do 16. roku życia przemieszczania się bez opieki rodzica bądź opiekuna w godzinach 8-16. Wszystkie te obostrzenia sanitarne sprawiają, że perspektywa zimowego wypoczynku nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Prawnicy zwracają jednak uwagę na pewną lukę w rządowym rozporządzeniu, która prawdopodobnie umożliwi przynajmniej częściowe korzystanie z wyciągów i kolejek górskich.

Analizy rządowego rozporządzenia dokonał mec. Piotr Schramm. Wynika z niej, że rząd wyłączył działalność obsługi stoków narciarskich przez wskazanie działu 93.0 Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), ale funkcjonowanie kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich objęte jest działem 49.39.Z. O nim nie ma mowy w dokumencie.

Potwierdzają to informacje na stronie internetowej Polskich Kolei Linowych: działa kolejka na Gubałówkę, Jaworzynę Krynicką i Górę Żar. Kolejka na Kasprowy Wierch została zamknięta tylko z powodu silnego wiatru.

„Są wyciągi inne niż narciarskie i można z nich korzystać w celach transportowych. Stoki narciarskie pozostają zamknięte” − skomentował rzecznik rządu, Piotr Müller, w rozmowie z Onetem.


Zobacz też:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy