fot. Fotolia

Wycofano dwa popularne syropy na kaszel dla dzieci. Sprawdź, które!

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu ze sprzedaży dwóch popularnych syropów dziecięcych na kaszel. Sprawdź, czy nie masz ich w swojej apteczce.
Aneta Grinberg
fot. Fotolia

Pierwszy to Rubital firmy Gemi

Rubital to popularny preparat przeciwkaszlowy o smaku malinowym, stosowany również u dzieci w przypadku zapalenia gardła. Syrop jest przeznaczony do użytku dla dzieci już od pierwszego roku życia. 
Wycofane zostały następujące serie syropu malinowego Rubital: 010814, 020814 oraz 030814 z datą ważności 08. 2016 r. Ustalenie dotyczące wycofania z obrotu zostało podjęte po tym, jak do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego dotarła decyzja własna producenta leków, którym jest Grzegorz Nowakowski Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej GEMI. Główny inspektorat obwieścił swoją decyzję przedwczoraj 13.10.2015 roku.
Przyczyną wycofania leku z aptek są nieaktualne druki informacyjne, które nie uwzględniały zatwierdzonej zmiany porejestracyjnej typu II (na drukach bowiem nie zmieniono kategorii leku z roślinnego tradycyjnego stosowania na tradycyjny produkt leczniczy roślinny). 

Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Drugi to DEXApico Herbapolu

Drugi z leków to popularny syrop na kaszel z dodatkiem kwiatostanów lipy łagodzących podrażnienie górnych dróg oddechowych o nazwie Dexapico. Syrop na kaszel i leczący ból gardła u dzieci jest przeznaczony dla dzieci od 2. roku życia.
Zgodnie z decyzją inspektoratu ze sprzedaży wycofano leki o numerze serii 03062015 z datą ważności 06.2017 r. Producentem leku jest Herbapol Lublin S.A. Decyzja o wycofaniu została podjęta w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowego oznakowania terminem ważności części opakowań zewnętrznych leku. Zamiast prawidłowego terminu ważności syropu czyli 06.2017 na opakowaniu widnieje data 06.6017. Decyzja o wycofaniu syropu z obrotu została opublikowaną wczoraj 14.10.2015 roku.

Obu decyzjom odnośnie wycofania syropów dla dzieci tych dwóch firm Główny Inspektor Farmaceutyczny nadał klauzulę natychmiastowej wykonalności.

Polecamy:
Najlepszy sposób na katar to… łaskotki

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy