cesarskie cięcie
fot. Fotolia

Gorsze matki, które nie urodziły własnych dzieci

Niektóre kobiety uważają, że cesarka to nie poród, a kobieta, która nosiła dziecko pod sercem to nie matka. Uważają także, że dzieci, które przyszły na świat w ten sposób nie mają prawa obchodzić urodzin.
Dominika Bielas
cesarskie cięcie
fot. Fotolia

Nie brakuje na forach i Facebooku grup dedykowanych mamom. Chociaż kobiety mają się tam wspierać i sobie doradzać w różnych kwestiach związanych z opieką nad dzieckiem. Niestety, jak bumerang wraca temat matek, które uważają się za lepsze: źle, że karmisz butelką, za długo karmisz piersią, źle ubierasz, za wcześnie podajesz gluten... zawsze się znajdzie jakiś powód do krytyki. Pod ostrzałem regularnie są także matki, które urodziły dziecko przez cesarskie ciecie.

"Wydobyciny" to nie urodziny

W internecie wszystko łatwo napisać, dlatego bez wątpienia kwietnie hejt szczególnie w grupach dla matek. Ostatnio pojawił się wpis, który poruszył wiele kobiet i co gorsza, rozpoczął lawinę okropnych komentarzy: " A wasze dzieci nie mają urodzin tylko obchodzą wydobyciny i nie ważcie się nazywać prawdziwymi matkami" napisała internautka na forum dla matek. Niestety pod postem wiele innych kobiet jej wtórowało, kontynuując atak:

"Kobiety mające dzieci przez cesarkę nie mogą mówić, że urodziły dziecko. Były w ciąży, ale nie rodziły."

"Dla tych co nie rozumieją słowa poród. Poród to skurcze, parcie, wysiłek, ból, wyczerpanie, wydanie na świat dziecka własnymi siłami. Drogie mamy po cc - nie oszukujcie się i nie pochlebiajcie sobie."

Redakcja poleca: Poród indukowany: kiedy wywoływanie porodu jest konieczne? Wyjaśnia ginekolog-położnik
Poród indukowany bywa konieczny, jeśli akcja porodowa zbyt długo nie rozpoczyna się samoistnie po planowanym terminie porodu. Wywoływanie porodu może też nastąpić na skutek niektórych chorób u ciężarnej albo makrosomii płodu.

Lepszy i gorszy poród?

Skąd wziął się ten chory podział na matki lepsze i gorsze? Choć wiele mówi się o "cesarkach na życzenie", to cesarskie cięcie często nie jest kwestią wyboru. W większości przypadków jest sposobem na ocaleniem zdrowia lub życia dziecka i matki. Wiele kobiet po cesarce boryka się z myślami, że nie urodziło własnego dziecka, że zawiodły, a takie komentarze nie pomagają. Cesarkę ocenia się jako łatwy i przyjemny sposób dla leniwych i umniejsza się znaczenie takiego porodu. Tymczasem cesarskie ciecie to nie pójście na łatwiznę!

Najważniejszym celem porodu jest urodzenie dziecka i nie ma znaczenia, w jaki sposób przyszło na świat. Każda z nas dała życie swojemu dziecku, kocha je bezgraniczną miłością i to sprawia, że jesteśmy matkami! Inny scenariusz porodu nie sprawił, że któraś z nas jest lepsza lub gorsza. To, że jesteśmy matkami nie daje nam prawa, by oceniać (często trudne) historie innych kobiet!

Spotkaliście się z takimi komentarzami w sieci? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: wp.pl

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 3 na 31 głosy

Zobacz także

Popularne tematy