Wydzielina z pochwy zwykle pachnie neutralnie, gdy coś dzieje jej zapach jest ostry.
fot. Panthermedia

Dziwny zapach z pochwy... Czy to przez dietę?

Jeśli zauważyłaś, że wydzielina z pochwy dziwnie ostro pachnie, idź do lekarza. Przyczyn tego może być wiele. Odpowiada Krzysztof Dynowski, ginekolog endokrynolog.
Konsultacja: dr n. med Krzysztof Dynowski
Wydzielina z pochwy zwykle pachnie neutralnie, gdy coś dzieje jej zapach jest ostry.
fot. Panthermedia
Od pewnego czasu wydzielina z pochwy dziwnie pachnie. Ostro i nieprzyjemnie. Czy za ten zapach odpowiada dieta? Czy powinnam pójść do lekarza, bo może to samo przejdzie. Gosia

Największy wpływ na zapach wydzieliny z pochwy ma:
  • tzw. biocenoza pochwy – są to drobnoustroje zasiedlające nabłonek pochwy kobiety. Jeśli biocenoza zmienia się na nieprawidłową, np. podczas zakażenia bakteryjnego, może pojawić się nieprzyjemny zapach.
  • infekcja w gruczołach odpowiedzialnych za produkcję śluzu i nawilżających pochwę również może odpowiadać za brzydki zapach wydzieliny z pochwy.
  • dieta – może mieć pewien wpływ na zapach wydzieliny, szczególnie jeśli używa się silnych przypraw.

Brzydki zapach wydzieliny z pochwy – badania

Powodów zmiany zapachu wydzieliny może być wiele, dlatego trzeba:
  • iść do ginekologa – lekarz po rozmowie i zbadaniu będzie mógł przynajmniej wstępnie określić przyczynę problemów i ustalić leczenie
  • wykonać cytologię – ginekolog pobierze wymazy z pochwy w celu wykonania badań bakteriologicznych. To z pewnością będzie pomocne w postawieniu diagnozy (jak czytać wyniki cytologii).
Jeśli wydzielina z pochwy się zmienia, może to świadczyć o infekcji. Jej przyczynę najłatwiej rozpoznać po... kolorze upławów.

ZOBACZ TEŻ: jak zapobiec infekcjom intymnym

Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.
dr n. med Krzysztof Dynowski
Konsultacja: dr n. med Krzysztof Dynowski

Specjalista w dziedzinie ginekologii, położnictwa i endokrynologii.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy