niemowlę, pielęgnacja niemowlaka, noworodek

Wygląd noworodka

W filmach jest tak położna woła „Przyj, przyj!” a już po chwili przychodzi na świat śliczny i różowy noworodek. Sprawdź, jak wygląda naprawdę i jak będzie się zmieniał
Beata Turska
niemowlę, pielęgnacja niemowlaka, noworodek

Patrząc obiektywnie, nowo narodzone dziecko raczej nie grzeszy urodą. Jest zwykle troszkę opuchnięty, posiniaczony, zakrwawiony... Jednym słowem, wygląda tak, jakby właśnie zmierzył się na ringu z Tysonem. W dodatku ma pomarszczoną skórę, nieproporcjonalnie dużą w stosunku do reszty ciała głowę, dziwnie wiotką szyjkę i nóżki jak patyczki. Jakby był nie z tego świata! Przeraził Cię wygląd Twojego maleństwa? Spokojnie! Lada dzień będzie wyglądać jak bobas z reklamy czy naszego zdjęcia. Daj mu tylko trochę czasu.

Głowa noworodka stanie się kształtna
Czaszki noworodków są elastyczne, dzięki temu mogą przecisnąć się przez kanał rodny. Tuż po porodzie główka może być nieco stożkowata – „opływowy” kształt ułatwiał poród. Może być także nieco asymetryczna albo spłaszczona z tyłu – wszystko zależy od tego, jak dziecko było ułożone w Twoim brzuchu. W ciągu tygodnia większość zniekształceń powinna zniknąć. Co jeszcze się zmieni?
- Czapeczka u noworodka. Przedgłowie, czyli przypominający czapkę obrzęk główki, zmniejszy się w ciągu kilku dni.
- Ciemiączko przednie u noworodka, czyli wypełniona elastyczną tkanką szczelina pomiędzy kośćmi czaszki, zarośnie w ciągu 12-18 miesięcy.

Rączki noworodka staną się gładkie i ciepłe
„Rączki praczki”, czyli pomarszczona skóra na palcach to efekt działania wód płodowych. Pojawia się u maluchów, którym nie spieszyło się na świat. Wygładza się bardzo szybko.
- Rączki noworodka zaróżowią się.  Dłonie noworodków bywają sine – to efekt niedojrzałości układu krążenia. W ciągu kilku tygodni to się zmieni.
- Rączki noworodka rozluźnią się. Noworodki mają mocno zaciśnięte piąstki. Ale już w drugim miesiącu życia rączki są coraz częściej otwarte.

Oczy noworodka zmienią kolor
Dzieci przychodzą na świat z niebieskimi oczami, bo w ich tęczówkach nie ma pigmentu i prześwieca przez nie barwnik, który jest głębiej. Ostateczny kolor ustala się w ciągu pierwszego roku życia. A poza tym:
- Znikną przekrwienia na oczach noworodka. Drobne naczynka w białkówce popękały na skutek wysiłku. Najdalej po dwóch tygodniach po przekrwieniach nie będzie śladu.
- Zniknie opuchlizna na powiekach noworodka. Obrzęk powiek to także efekt parcia. Znika w ciągu kilku dni.
- Zez u noworodka. Powinien zniknąć w ciągu sześciu miesięcy.

Stopy noworodka jeszcze długo będą płaskie
Wyglądają tak, jakby dziecko miało płaskostopie. A to dlatego, że miejsca, gdzie z czasem widać będzie łuki, wyścielają na razie poduszeczki tłuszczu. Zaczną się wysklepiać dopiero w 4.-5. roku życia. Poza tym:
- Stopy noworodka staną się bardzo ruchliwe. Już za kilka miesięcy malec będzie nimi wierzgał, kopał, a nawet wkładał je do buzi.

Narządy płciowe noworodka wrócą do normy
Na skutek porodu narządy rodne noworodków mogą być nieco opuchnięte. W pierwszym tygodniu życia może pojawić się:
- U dziewczynek biaława albo podbarwiona krwią wydzielina – to efekt działania estrogenów mamy. Zniknie po kilku dniach.
- U chłopców obrzęk jąder, związany z obecnością płynu pomiędzy ich osłonkami. Zmiany ustąpią po kilku tygodniach.

Skóra noworodka będzie różowa
Skóra noworodka może być pokryta mazią płodową, czyli naturalnym kremem ochronnym, który osłaniał ją przed działaniem wód płodowych. Jeśli dziecko przyszło na świat po terminie, zwykle jest zmacerowana (a później się łuszczy). Po kilku dniach na skutek żółtaczki fizjologicznej może stać się żółtawa. W ciągu dwóch tygodni będzie gładka i różowa. Oprócz tego:
- Z ciała noworodka znikną siniaki i przebarwienia. To nic innego jak pamiątki z podróży. Za dwa tygodnie nie będzie po nich śladu.
- Z ciała noworodka zniknąMeszek. Niektóre maluszki rodzą się z delikatnym „futerkiem” na ramionach, buzi, grzbiecie. Już wkrótce meszek się wytrze.
- Z ciała noworodka znikną prosaki. Białe grudki na buzi dziecka to efekt zaczopowania ujść gruczołów łojowych. Odetkają się w ciągu pierwszych kilku dni życia dziecka.

Tekst: Beata Turska
Konsultacja: dr n. med. Lilianna Baran, specjalista pediatra neonatolog, I Klinika Ginekologiczno-Położnicza we Wrocławiu

Zobacz także:
Będzie śliczne

mtj_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: 30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl
Mamotoja.pl już po raz siódmy gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przy okazji jubileuszowego Finału mamy dla Was coś specjalnego – pozdrowienia od samego Jurka Owsiaka. Otwórzcie serca i grajcie razem z nami – do końca świata i jeden dzień dłużej!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy