GRY
 
 

Wygląd noworodka

W filmach jest tak położna woła „Przyj, przyj!” a już po chwili przychodzi na świat śliczny i różowy noworodek. Sprawdź, jak wygląda naprawdę i jak będzie się zmieniał

niemowlę, pielęgnacja niemowlaka, noworodek

Patrząc obiektywnie, nowo narodzone dziecko raczej nie grzeszy urodą. Jest zwykle troszkę opuchnięty, posiniaczony, zakrwawiony... Jednym słowem, wygląda tak, jakby właśnie zmierzył się na ringu z Tysonem. W dodatku ma pomarszczoną skórę, nieproporcjonalnie dużą w stosunku do reszty ciała głowę, dziwnie wiotką szyjkę i nóżki jak patyczki. Jakby był nie z tego świata! Przeraził Cię wygląd Twojego maleństwa? Spokojnie! Lada dzień będzie wyglądać jak bobas z reklamy czy naszego zdjęcia. Daj mu tylko trochę czasu.

Głowa noworodka stanie się kształtna
Czaszki noworodków są elastyczne, dzięki temu mogą przecisnąć się przez kanał rodny. Tuż po porodzie główka może być nieco stożkowata – „opływowy” kształt ułatwiał poród. Może być także nieco asymetryczna albo spłaszczona z tyłu – wszystko zależy od tego, jak dziecko było ułożone w Twoim brzuchu. W ciągu tygodnia większość zniekształceń powinna zniknąć. Co jeszcze się zmieni?
- Czapeczka u noworodka. Przedgłowie, czyli przypominający czapkę obrzęk główki, zmniejszy się w ciągu kilku dni.
- Ciemiączko przednie u noworodka, czyli wypełniona elastyczną tkanką szczelina pomiędzy kośćmi czaszki, zarośnie w ciągu 12-18 miesięcy.

Rączki noworodka staną się gładkie i ciepłe
„Rączki praczki”, czyli pomarszczona skóra na palcach to efekt działania wód płodowych. Pojawia się u maluchów, którym nie spieszyło się na świat. Wygładza się bardzo szybko.
- Rączki noworodka zaróżowią się.  Dłonie noworodków bywają sine – to efekt niedojrzałości układu krążenia. W ciągu kilku tygodni to się zmieni.
- Rączki noworodka rozluźnią się. Noworodki mają mocno zaciśnięte piąstki. Ale już w drugim miesiącu życia rączki są coraz częściej otwarte.

Oczy noworodka zmienią kolor
Dzieci przychodzą na świat z niebieskimi oczami, bo w ich tęczówkach nie ma pigmentu i prześwieca przez nie barwnik, który jest głębiej. Ostateczny kolor ustala się w ciągu pierwszego roku życia. A poza tym:
- Znikną przekrwienia na oczach noworodka. Drobne naczynka w białkówce popękały na skutek wysiłku. Najdalej po dwóch tygodniach po przekrwieniach nie będzie śladu.
- Zniknie opuchlizna na powiekach noworodka. Obrzęk powiek to także efekt parcia. Znika w ciągu kilku dni.
- Zez u noworodka. Powinien zniknąć w ciągu sześciu miesięcy.

Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj