wygląd noworodka, ciemiączka, trądzik noworodkowy, pępek noworodka, zez u noworodka
fot. Fotolia

Kiedy to zniknie u noworodka – opuchnięte oczy, meszek, ciemiączka

Jeśli widzisz noworodka pierwszy raz w życiu, możesz dziwić się, dlaczego dziecko tak dziwnie wygląda. Wyjaśniamy, skąd się biorą te zmiany i kiedy można spodziewać się, że ustąpią.
Małgorzata Wódz
wygląd noworodka, ciemiączka, trądzik noworodkowy, pępek noworodka, zez u noworodka
fot. Fotolia
Noworodek potrzebuje trochę czasu, by jego uroda rozwinęła się w pełni i zniknęły różne niepokojące cię zmiany. Ile musisz czekać? Sprawdź niżej.

Opuchnięte oczy i lekki zez u noworodka
Czasem oczy są też przekrwione. To efekty trudnej drogi na świat. Rodzicom może wydawać się, że dziecko zezuje. W kącikach oczu znajdują się odpowiedzialne za to fałdy skórne. Gdy znikną, spojrzenie "wyprostuje się". Zmęczone oczka mogą też być opuchnięte – to również stan przejściowy.
Kiedy to zniknie po kilku dniach dziecko będzie przyglądało się światu pięknymi oczkami.

Przeczytaj: Spuchnięte oko u dziecka – możliwe przyczyny

Czapka na głowie noworodka
Czyli przedgłowie. To miękka, obrzęknięta, czasem zasiniona część główki, która może mieć wielkość mandarynki. Tego typu zniekształcenia spowodowane są przeciskaniem się dziecka przez wąski kanał rodny.
Kiedy to zniknie w ciągu kilku, kilkunastu dni główka stanie się kształtna.

Delikatny meszek na ciele noworodka
Dzieci, zwłaszcza te, które urodziły się przed czasem, mogą mieć całą skórę pokrytą cieniutkimi włoskami.
Kiedy to zniknie: w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia meszek się wyciera. Jeśli maluch przyszedł na świat z bujną fryzurką, jej los będzie podobny.

Niepokojące ciemiączka u noworodka
Dwa niezrośnięte miejsca w czaszce, które pokrywa błona na tyle silna, że dziecku nie stanie się krzywda, kiedy ich dotkniesz. Dzięki nim główka malca mogła dopasować się do Twoich dróg rodnych. Ciemiączko duże znajduje się na czubku głowy i czasem widać, jak pulsuje. Mniejsze jest z tyłu głowy.
Kiedy to zniknie duże zaczyna się zamykać, kiedy dziecko ma ok. 6 miesięcy, a etap ten kończy się, gdy maluch będzie miał półtora roku. Tylne ciemiączko zarasta wcześniej – ok. 3. miesiąca życia.

Dziwne krostki u noworodka
Białe lub żółtobiałe, które pojawiają się na buzi, np. wokół nosa i na brodzie. Czasem występują na plecach, nóżkach i rączkach. Są wypełnione wydzieliną z gruczołów łojowych. Ma je prawie połowa noworodków urodzonych o czasie. Krostek nie należy wyciskać.
Kiedy to zniknie takie zmiany są najbardziej widoczne około 36 godzin po przyjściu dziecka na świat, ale już w ciągu pierwszego tygodnia życia zanikają.

Kikut pępowiny u noworodka
Ten widok dla rodziców nie jest przyjemny. Kikut niezbyt ładnie wygląda i specyficznie pachnie. Ale jego pielęgnacja jest prosta. Od kilku lat nie zaleca się przemywania pępka spirytusem. Wystarczy zadbać, by był suchy i docierało do niego powietrze (czytaj też: Tak się teraz dba o pępek noworodka!). Z dnia na dzień można obserwować, jak kikut ciemnieje i zasycha, a w końcu odpada. 
Kiedy to zniknie po upływie 1–2 tygodni (może się to zdarzyć trochę wcześniej lub później. Czasem w miejscu po kikucie widać niewielką rankę, z której sączy się krew (zagoi się w ciągu kilku dni).

Różne kolory skóry noworodka
Ciało noworodka może przybierać nierówne zabarwienie, np. górna część jest blada, a dolna różowa. Niekiedy nóżki i rączki wyglądają jak cętkowane. Takie plamki można zobaczyć na całym ciele. Maluchowi mogą także sinieć paluszki u stóp. To wynik niedojrzałości układu krążenia.
Kiedy to zniknie w pierwszym tygodniu, ale cętki mogą pojawiać się co jakiś czas w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Strefa intymna u noworodka
Pod wpływem działania hormonów genitalia maleństwa, bez względu na płeć, mogą się powiększyć. U chłopców nabrzmiała bywa moszna, u dziewczynek czasem pojawia się podbarwiona krwią wydzielina z pochwy. Nie zdziw się, jeśli gruczoły piersiowe maluszka wydzielą kropelki mleka.
Kiedy to zniknie obrzęk i wydzielina znikają po kilku dniach. Moszna może być powiększona nawet przez kilka miesięcy.

Siniaki i otarcia u noworodka
Czyli kolejne ślady po trudnym torze przeszkód, jakim jest droga przez kanał rodny. Tylko maluszki, które urodziły się w wyniku cesarskiego cięcia, wyglądają od razu ładniej.
Kiedy to zniknie mniej więcej po upływie tygodnia.

Konsultacja: Alicja Karney, pediatra
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy