GRY
 
 

Czy to normalne u noworodka?

W szpitalu mieliście pod ręką położne i lekarzy, którzy wyjaśniali, uspokajali, radzili. W domu jesteście sam na sam z trzykilogramowym brzdącem i... tysiącem pytań.

noworodek, wygląd noworodka
fot. Fotolia

Przez pierwsze 28 dni swojego życia twoje dziecko przechodzi wiele niezwykłych przemian. Musi przystosować się do nowego środowiska, wygląda więc i zachowuje się nieco inaczej niż jego starszy zaledwie o miesiąc kolega. Będziesz spokojniejsza, jeśli dowiesz się, co w tym czasie jest dla dziecka typowe, a co nie.

Noworodek traci na wadze 

W  pierwszych godzinach życia w organizmie noworodka ubywa płynów (przez płuca i skórę, wraz z moczem i smółką, wysycha też pępowina). Noworodek traci na wadze 10% swojej masy urodzeniowej, czyli dziecko, które miało przy porodzie 3500 g, może stracić 350 g. Waga noworodka najbardziej spadnie w 3.–4. dniu, a wróci do normy (czyli poziomu z dnia urodzin) w ósmej dobie.
Redakcja poleca: Prof. Helwich: Obawy rodziców są nieracjonalne [WIDEO]
Czy wszystkie zabiegi w szpitalu po narodzinach są wykonywane w interesie dziecka? Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii wyjaśnia, jak wygląda sytuacja polskich noworodków na tle innych krajów w Europie.

Noworodek często robi kupy

To nie biegunka. Noworodki na ogół brudzą pieluszki po każdym karmieniu piersią. W pierwszych dniach życia stolce dziecka bywają brązowo-zielone, z grudkami mleka. Od końca pierwszego tygodnia zmieniają kolor na żółty, a utleniając się, mogą przybierać barwę jasnozieloną. Niemal całkowicie wsiąkają w pieluszkę.

Sprawdź też: Atlas kupek niemowlaka

Noworodek ma powiększone sutki

Te zmiany pojawiają się na ogół kilka dni po porodzie, zarówno u dziewczynek, jak i chłopców. Wkrótce same ustępują. U niektórych noworodków z sutków wycieka też niewielka ilość płynu, zbliżonego składem do siary (pierwszego mleka kobiecego). To efekt przenikania do organizmu dziecka hormonów mamy (estrogenów, prolaktyny) podczas życia płodowego. Z tego samego powodu dochodzi również do powiększenia narządów płciowych nowo narodzonych dzieci (u dziewczynek w pierwszych dniach życia może się dodatkowo pojawić krwiście podbarwiona wydzielina z pochwy).

U noworodka pojawiają się krostki

Często w pierwszych dobach życia na skórze dziecka można zauważyć czerwone plamki, a na nich grudki, przypominające trądzik lub potówki. To tzw. rumień noworodkowy, który znika w ciągu kilku dni. Te zmiany to skutek kontaktu wrażliwej skóry z pieluszkami, kaftanikami itd.
Wiele noworodków ma także na buzi, zazwyczaj w okolicy noska, białe krostki. Są to zaczopowane gruczoły łojowe (tzw. zaskórniki), które z czasem same „wykruszają się”. Nie wolno ich wyciskać!

Czytaj też: Trądzik noworodkowy - jak go rozpoznać i czym leczyć

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!