noworodek, wygląd noworodka
fot. Fotolia

Czy to normalne u noworodka?

W szpitalu mieliście pod ręką położne i lekarzy, którzy wyjaśniali, uspokajali, radzili. W domu jesteście sam na sam z trzykilogramowym brzdącem i... tysiącem pytań.
noworodek, wygląd noworodka
fot. Fotolia

Przez pierwsze 28 dni swojego życia twoje dziecko przechodzi wiele niezwykłych przemian. Musi przystosować się do nowego środowiska, wygląda więc i zachowuje się nieco inaczej niż jego starszy zaledwie o miesiąc kolega. Będziesz spokojniejsza, jeśli dowiesz się, co w tym czasie jest dla dziecka typowe, a co nie.

Noworodek traci na wadze 

W  pierwszych godzinach życia w organizmie noworodka ubywa płynów (przez płuca i skórę, wraz z moczem i smółką, wysycha też pępowina). Noworodek traci na wadze 10% swojej masy urodzeniowej, czyli dziecko, które miało przy porodzie 3500 g, może stracić 350 g. Waga noworodka najbardziej spadnie w 3.–4. dniu, a wróci do normy (czyli poziomu z dnia urodzin) w ósmej dobie.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

Noworodek często robi kupy

To nie biegunka. Noworodki na ogół brudzą pieluszki po każdym karmieniu piersią. W pierwszych dniach życia stolce dziecka bywają brązowo-zielone, z grudkami mleka. Od końca pierwszego tygodnia zmieniają kolor na żółty, a utleniając się, mogą przybierać barwę jasnozieloną. Niemal całkowicie wsiąkają w pieluszkę.

Sprawdź też: Atlas kupek niemowlaka

Noworodek ma powiększone sutki

Te zmiany pojawiają się na ogół kilka dni po porodzie, zarówno u dziewczynek, jak i chłopców. Wkrótce same ustępują. U niektórych noworodków z sutków wycieka też niewielka ilość płynu, zbliżonego składem do siary (pierwszego mleka kobiecego). To efekt przenikania do organizmu dziecka hormonów mamy (estrogenów, prolaktyny) podczas życia płodowego. Z tego samego powodu dochodzi również do powiększenia narządów płciowych nowo narodzonych dzieci (u dziewczynek w pierwszych dniach życia może się dodatkowo pojawić krwiście podbarwiona wydzielina z pochwy).

U noworodka pojawiają się krostki

Często w pierwszych dobach życia na skórze dziecka można zauważyć czerwone plamki, a na nich grudki, przypominające trądzik lub potówki. To tzw. rumień noworodkowy, który znika w ciągu kilku dni. Te zmiany to skutek kontaktu wrażliwej skóry z pieluszkami, kaftanikami itd.
Wiele noworodków ma także na buzi, zazwyczaj w okolicy noska, białe krostki. Są to zaczopowane gruczoły łojowe (tzw. zaskórniki), które z czasem same „wykruszają się”. Nie wolno ich wyciskać!

Czytaj też: Trądzik noworodkowy - jak go rozpoznać i czym leczyć

Noworodek dziwnie oddycha

Noworodek wykonuje aż 40–60 oddechów na minutę – my dorośli oddychamy w tym czasie tylko kilkanaście razy. Poza tym oddech dziecka jest też nieregularny – czasem szybszy, czasem wolniejszy. Niedoświadczeni rodzice mogą wziąć „przerwy” między oddechami za budzący lęk bezdech. Zmierz je. Pewnie okażą się króciutkie, dwu-, trzysekundowe, a więc nie ma się czego bać (podczas bezdechu dziecko nie oddycha ponad 15 sekund).

Noworodek ma krzywą głowę

Przyczyn może być kilka, ale u noworodka nie jest to krzywica. Jeśli podczas porodu przeciskał się wąskim kanałem rodnym, miękkie kości czaszki dostosowały się do jego kształtu. Zdeformowaną główkę może też mieć dziecko, które co prawda przyszło na świat przez cesarskie cięcie, ale było nieprawidłowo ułożone w łonie mamy. Inną przyczyną bywa układanie noworodka tylko na jednym boczku – przekładaj go wówczas raz na prawy, raz na lewy, kładź na brzuszku (ale nie zostawiaj wtedy samego). Wkrótce (najdalej do 3. miesiąca) dziecko będzie miało kształtną główkę.

Sprawdź: Ciemiączko - czy trzeba się go bać?

Noworodek ma czerwone oczy

Wybroczyny na białkach to efekt wysiłku lub urazu mechanicznego podczas porodu. Dziecko, tak jak mama, może mieć popękane naczynka nie tylko na gałkach ocznych, ale i na buzi, głowie, a nawet na pupie (jeśli to pośladki były częścią przodującą). Zmiany te znikną w ciągu dwóch tygodni.

Wiele dzieci ma też zaczerwienienia na powiekach i karku (to tzw. naczyniaki płaskie), które są skutkiem rozszerzenia naczyń krwionośnych. Stają się bardziej widoczne, gdy dziecko płacze, bledną, gdy się uspokaja. One również nie wymagają leczenia. Znikną w pierwszych miesiącach życia. 

Noworodek ma łuszczącą się skórę

Częściej zdarza się to, gdy dziecko przyszło na świat po terminie. Wtedy naskórek może schodzić płatami z jego dłoni, stóp i innych części ciała. Natłuszczaj wówczas skórę olejkiem pielęgnacyjnym, a gdy to nie pomoże, sięgnij po apteczne kremy do suchej skóry. W ciągu kilku dni, najdalej tygodnia, stanie się ona piękna i różowa.

Zobacz też: Potówki u niemowlaka

Konsultacja: dr Lilianna Baran, pediatra neonatolog, specjalista chorób dziecięcych. Pracuje jako adiunkt na Oddziale Noworodków I Kliniki Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy