Encyklopedia problemów wychowawczych

Wyjazd bez dziecka

Rozłąka z rodzicami może być dla malucha ciężkim przeżyciem. Zanim więc zaczniecie pakować walizki, dowiedzcie się, jak postępować, by dziecko jak najmniej odczuło Waszą nieobecność.

Oto kilka praktycznych rad:
1. Najlepiej zacząć od krótkiego rozstania i wydłużać je stopniowo wraz z wiekiem dziecka. Nawet wtedy, gdy Twoje wyjazdy staną się rutyną, staraj się w miarę możliwości ograniczać czas swojej nieobecności w domu.

2. Nie planuj pierwszego wyjazdu z noclegiem, gdy w życiu Twojego dziecka zachodzą poważne zmiany, takie jak początki nauki w przedszkolu, nowa opiekunka, nauka korzystania z toalety itp.

3. Zwróć baczną uwagę na to, z kim zostawiasz dziecko. Najlepiej, gdy opiekun jest z maluchem związany i bardzo dobrze go zna, lubi i dobrze się z nim czuje, np. kochana i kompetentna babcia.

4. Najlepiej będzie, jeśli (przynajmniej przy pierwszych dwóch wyjazdach) dziecko będzie spało w swoim domu, a nie w nowym, nieznanym otoczeniu. Maluch będzie miał wtedy wszystko to, co kojarzy mu się z rodzicami i bezpieczeństwem – znajome łóżeczko, zabawki, wannę do kąpieli. Jeśli taka sytuacja nie jest możliwa, postaraj się w nowe miejsce zabrać dla dziecka jego ulubione zabawki, poszewkę, kocyk itp.

5. Poinformuj opiekuna o stałych przyzwyczajeniach Twojej pociechy (np. odmawianie jedzenia posiłku z innego talerzyka niż ten w serduszka, zasypianie przy świetle itp.). Możesz nawet sporządzić specjalną listę.

6. Przygotuj dziecko na rozstanie. Nie może to być dla niego nagła niespodzianka. Poinformuj maluszka prostym językiem, dokąd jedziesz, kiedy wrócisz i kto będzie się nim opiekował podczas Twojej nieobecności.

7. Zafunduj malcowi dobrą rozrywkę w czasie, gdy zostanie z opiekunem (wycieczka do muzeum lub do parku rozrywki, wypożyczenie ulubionej bajki). Dodatkowo zapewnij dziecko, że bez Ciebie może się bawić równie dobrze.