GRY
 
 

Znów tylko we dwoje. Pierwszy wyjazd bez dziecka

Czy na romantyczny weekend tylko we dwoje wyjeżdżają bezduszni, niekochający rodzice? Oczywiście, że nie! Sprawdź co robić, by wyjazd bez dziecka był udany - także dla niego.

Wyjazd bez dziecka może być udany

Wyjazd bez dziecka to dla rodziców atrakcja (znów tylko we dwoje!), a dla dziecka trudne przeżycie. Czy to znaczy, że mama i tato powinni spędzać z dzieckiem każdą wolną chwilę aż do jego osiemnastkI?  Nie! Dziecko trzeba jednak przygotować do rozstania. 

Przeczytaj także: Praktyczne rady na łagodne pożegnanie

Wyjazd bez dziecka - kiedy pierwszy raz?

W 1. roku życia dziecka warto dokładnie przemyśleć kwestię wyjazdu. Kilkumiesięczny maluszek żyje w ścisłym związku z mamą i jej obecność jest konieczna dla jego prawidłowego rozwoju.

Z pewnością lepiej powstrzymać się (w miarę możliwości) od samotnych eskapad, kiedy maluszek ma 6-9 miesięcy. To najgorszy czas na rozstanie, ponieważ dziecko w tym okresie przeżywa apogeum lęku przed obcymi i na każde zniknięcie mamy reaguje paniką.

Kolejne miesiące przynoszą stopniową poprawę, ale tak naprawdę dopiero półtoraroczne dziecko bez lęku pozostaje np. z babcią.

Dwulatek i trzylatek już dają sobie nieźle radę pod opieką znajomej opiekunki, a czterolatek zaczyna postrzegać pobyt bez rodziców jako zupełnie bezstresowe wydarzenie.

Niezależnie od wieku dziecka:

Zanim wyjedziesz, przyzwyczajaj dziecko do krótkich nieobecności. Dziecko przyzwyczajone do krótkich nieobecności mamy, łatwiej zniesie rozstanie niż to, które dotąd było z nią non stop. 

Nie rób niczego wbrew sobie.  Twoje przekonanie, że wyjazd z pewnością nie odbije się niekorzystnie na  rozwoju dziecka, jest bardzo ważne. Dziecko z łatwością wyczuwa uczucia rodziców i szybko zauważy Twój niepokój.

Przeczytaj także: Pierwsze rozstania z dzieckiem

Redakcja poleca: Mama w podróży – rozmówki angielskie: w mieście [WIDEO]
Wybierasz się w zagraniczną podróż z dzieckiem? Poznaj zwroty po angielsku, które przydadzą ci się podczas spaceru po mieście.
Doładuj
Przeładuj