GRY
 
 

Wywieź dziecko za miasto

Wystarczy, że słonce mocniej przygrzeje i już przebieramy nogami, by gdzieś się wyrwać. Chciałoby się na wieś albo w góry. A może za granicę? Wszystko jest możliwe, pod warunkiem że dobrze zaplanujecie rodzinny wypad.

dziecko
fot. Fotolia
Wyjazd z dzieckiem na pewno będzie inny niż wasze wspólne urlopy, gdy jeszcze nie mieliście maluszka. Raczej nie możecie liczyć na to, że poza domem całkowicie oderwiecie się od codzienności i zapomnicie na jakiś czas „o zupkach i kupkach”. Leżenie plackiem na trawie, szaleństwa na dyskotekach, maratony po górskich szlakach powinniście odłożyć na (co najmniej) kilka lat. Nie znaczy to, że powinniście wymazać z pamięci hasło „wspaniały urlop”!

U dziadków na wsi

Jeśli twoi dziadkowie mieszkają na wsi, to jesteś szczęściarą. Zabawa na podwórku, obserwowanie zwierząt, zrywanie kwiatków z ogródka babci – to wyjątkowe chwile dla malucha. Dotykając, wąchając, patrząc, poznaje świat. W wiejskim gospodarstwie mnóstwo się dzieje. Krowa skubie trawę i robi „muuu”, po podwórku chodzą kaczki, kurki zbiegają się, gdy babcia je zawoła.
Wyjazd z dzieckiem na wieś to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy obawiają się, że maluch źle zniesie długą podróż lub będzie miał trudności z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu. To także propozycja dla tych, którzy nie lubią nowych sytuacji i miejsc. Decydując się na taki wyjazd, pamiętaj, że nie daje on stuprocentowej pewności, że wszystko będzie jak w domu.

Uwaga! Aby złagodzić stres związany z koniecznością dostosowania się do nowej sytuacji i miejsca, przed urlopem ani podczas niego nie zmieniaj diety maluszka i jego codziennych przyzwyczajeń.
Redakcja poleca: Burza w podróży: jak się zachować podczas burzy? [WIDEO]
Co roku od pioruna ginie w Polsce kilkadziesiąt osób! Można się jednak przed burzą ochronić, nawet jeśli zaskoczy was podczas jazdy samochodem albo na spacerze.

Gdzieś w Polsce

W góry czy nad morze? Nad jeziora czy do lasów? Wszystko zależy od waszych upodobań, chociaż... nie do końca.
  • Wysokie góry nie są wskazane dla niemowląt ze względu na skoki ciśnienia. Mały alergik nie będzie się czuł dobrze wśród pylących drzew liściastych i traw, a chorowity brzdąc w ostrym górskim klimacie.
  • Warto pojechać nad morze, zwłaszcza przed sezonem letnim. Pełne jodu powietrze wzmacnia odporność dziecka, a puste plaże zachęcają do długich spacerów. Nie znaczy to oczywiście, że z niemowlęciem można wyjeżdżać tylko nad morze. Jednak pierwszy raz lepiej zabrać maluszka tam, gdzie teren jest zbliżony położeniem geograficznym do miejsca zamieszkania.Przed ostateczną decyzją poradź się jeszcze pediatry, który zna malca.
Uwaga! Dziecko aklimatyzuje się od siedmiu do dziewięciu dni. Może być wtedy bardziej pobudzone lub senne, zachowywać się inaczej niż zwykle. Najlepszy wyjazd to taki, który trwa minimum dwa tygodnie. Gdy nie możecie pozwolić sobie na tak długi urlop, bez wyrzutów sumienia jedźcie na krótszy.

Hotel czy pensjonat

Jeśli chodzi o wybór pensjonatu, hotelu albo prywatnej kwatery, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów:
  • czy ośrodek jest przystosowany do pobytu z dzieckiem – czy teren jest ogrodzony, czy jest tam spokój i cisza, plac zabaw lub inne miejsce, gdzie maluchy mogą się bezpiecznie bawić
  • odległości do morza, jeziora, lasu, rzeki, ale też do głównej drogi oraz sklepu
  • jak wygląda łazienka: czy zmieści się w niej wanienka dla dziecka, czy można (i w jaki sposób) robić pranie oraz jak wyposażona jest kuchnia, czy można w niej coś przygotować, korzystać z lodówki.
Możecie o to zapytać przez telefon albo wyjechać tam, gdzie już byli znajomi i sprawdzili warunki.

Uwaga! Ważne jest też, czy telefony komórkowe mają tam zasięg, jak daleko są ośrodek zdrowia, lekarz, apteka...

ZOBACZ TEŻ: Jak wybrać miejsce na urlop z dzieckiem


Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj