wykaz placówek nocnej i świątecznej pomocy medycznej
fot. Fotolia

Gdzie do lekarza? Lista placówek nocnej i świątecznej pomocy medycznej

Sprawdź, gdzie w swoim województwie szukać pomocy lekarskiej po 1 października 2017 roku, jeśli wieczorem lub w dzień wolny od pracy zachoruje twoje dziecko lub sama będziesz potrzebować lekarza.
Karolina Stępniewska
wykaz placówek nocnej i świątecznej pomocy medycznej
fot. Fotolia

Już w niedzielę, 1 października 2017 roku, dotychczasowa lista placówek świadczących nocną i świąteczną pomoc medyczną ulegnie zmianie. Zmieni się również to, że punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie będą już otrzymywać od NFZ dodatkowych punktów za zatrudnianie pediatrów.

To zła wiadomość dla rodziców, może się bowiem zdarzyć, że poszukując dla dziecka lekarza wieczorem, w weekend lub dzień świąteczny, trafią do placówki, gdzie nie będzie lekarza tej specjalizacji. Nadal jednak można udać się do tych placówek z dzieckiem i otrzymać pomoc lekarską.

Reforma Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej

W myśl reformy NiSOZ placówki medyczne, którym 30 września 20017 roku (sobota) wygasa umowa na realizację świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będą czynne do godz. 8.00 w dniu 1 października (niedziela). Nowe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej będą realizować świadczenia od niedzieli 1 października, od godz. 8.00.

Redakcja poleca: Jak powinna przebiegać wizyta u pediatry - film
Na co powinni przygotować się rodzice i czego warto wymagać od lekarza dziecięcego?

Kto może korzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia dla osób, które będą potrzebować pomocy lekarza wieczorem (od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego) oraz w dni ustawowo wolne od pracy (całodobowo).

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta możesz skorzystać w razie:

  • nagłego zachorowania (np. kiedy dziecko zachoruje wieczorem i przychodnia będzie już zamknięta);
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy (np. wysoka gorączka u dziecka, która nie obniża się pomimo podawania leków przeciwgorączkowych);
  • gdy boisz się, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Jeśli dziecko nagle zachoruje lub pogorszy się jego zdrowie podczas choroby, możecie udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszkacie i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożyliście swoją deklarację.

Nowe punkty nocnej i świątecznej pomocy medycznej

Tu znajdziesz listę wszystkich placówek medycznych, które będą świadczyć nocną i świąteczną pomoc medyczną w poszczególnych województwach – klikając w link, otrzymasz listę placówek, którą możesz wydrukować:

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Oddziałach Wojewódzkich NFZ

źródło: nfz.gov.pl

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy