fot. Fotolia.pl

Wirus polio wykryto na Ukrainie. Czy naszym dzieciom zagraża choroba Heinego Medina?

Dwa przypadki zachorowań dzieci na polio (wirus powodujący chorobę Heinego- Medina) wystąpiły na zachodzie Ukrainy. Czy jest się czego obawiać?
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Władze Ukrainy potwierdziły tę informację o której poinformowało ONG Polio, czyli  stowarzyszenie zajmujące się walką z tą chorobą. WHO alarmuje: To pierwszy przypadek choroby w Europie od 2010.
Na polio (wirusa powodującego chorobę Heinego Medina) zachorowały dzieci w wieku czterech lat i 10 miesięcy. Paraliż charakterystyczny dla przebiegu tej choroby wystąpił u nich 30 czerwca i 7 lipca.

Zabrakło szczepionek na Ukrainie

Według Światowej Organizacji Zdrowia wybuch ogniska choroby na Ukrainie może zagrozić globalnej kampanii zwalczania polio. WHO ostrzega też, że Ukraina jest szczególnie narażona na rozprzestrzenianie się wirusa ze względu na to, że szczepienia nie obejmują wszystkich dzieci. Tylko 50 proc. z nich zostało zaszczepionych w 2014 roku przeciw tej zakaźnej chorobie.
Zdaniem przedstawiciela Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce powodem tej sytuacji jest kryzys na Ukrainie.
- Przez sytuację w jakiej znalazła się Ukraina doszło tam do zaprzestania szczepień, których po prostu zabrakło - mówi Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS w Warszawie.
Stowarzyszenie ONG Polio poinformowało, że „prowadzi rozmowy z ukraińskimi władzami, apelując o podjęcie środków nadzwyczajnych”.
Sprawą zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia.

Czytaj też na Polki.pl: Dlaczego warto szczepić dzieci?
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Heinego-Medina coraz rzadziej widziany

Od lat 90-tych  liczba zachorowań na chorobę Heinego-Medina spadła o ponad 99 proc. W ostatnich latach dochodziło do zachorowania bardzo sporadycznie. W 2013 roku wirus zaatakował w Somalii. Również w 2013 roku polio pojawiło się w Syrii. W Europie to pierwszy przypadek zachorowania od 5 lat.
Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia. Wirusy polio mogą wywołać uszkodzenie nerwów objawiające się niedowładem lub porażeniem mięśni; w niektórych przypadkach choroba ta może prowadzić do śmierci.

Czy polscy rodzice mają się czego bać?

Wielu z nas słysząc te doniesienia zastanawia się, czy pojawienie się wirusa na Ukrainie zagraża zdrowiu naszych dzieci.  Zdaniem przedstawiciela warszawskiego sanepidu polskim dzieciom wirus nie zagraża, ponieważ...
- W Polsce szczepienie na wirusa polio jest obowiązkowe dla wszystkich dzieci i podawane w szczepionce skojarzonej - informuje Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
ale...
Jednie rodzice, będący przeciwnikami szczepień, którzy tego nie zrobili z własnej woli mogą teraz  drżeć o zdrowie swoich pociech. Zdaniem rzecznika sanepidu to może być dla nich przydatna lekcja, żeby zmienić zdanie i korzystać jednak z dobrodziejstw jakimi są szczepionki.

Polecamy: O tym, co to jest polio, jakie daje objawy i jak się szczepić przeciw polio znajdziesz wyczerpujące informacje w artykule:  Po co szczepić niemowlęta przeciw polio

Źródło: PAP, Reuters
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy