krocionogi
fot. adobe stock

Wylęgarnia krocionogów w Polsce! Uwaga: są szkodliwe dla ludzi!

Lato sprzyja wylęganiu się wszelakich robaków. Od czerwca do lipca masowo wylęgają się krocionogi – uciążliwe robaki, które wydzielają szkodliwe dla człowieka toksyny. Na problemy z robactwem szczególnie uskarżają się mieszkańcy Śląska.
Katarzyna Gałązkiewicz
krocionogi
fot. adobe stock
Mieszkańcy Strzemieszyc w Dąbrowie Górniczej po raz kolejny zwrócili się o pomoc w walce z plagą krocionogów do prezydenta miasta. Jak piszą w mediach społecznościowych, tak źle nie było jeszcze nigdy. Z relacji mieszkańców wynika, że dzienny zbiór robactwa z jednej posesji to dwa wiadra.

Plaga robactwa na Śląsku 

„Jeżeli zalewa domy lub jest pożar, przyjeżdża straż. Krocionogi niszczą powoli dzień po dniu. Niszczą zdrowie, niszczą nasze miejsce zamieszkania. Bo jeżeli znajdujemy w każdym niespodziewanym miejscu w domu, z jedzeniem czy w ubraniu, obrzydliwe robale, to nasze życie jest stopniowo rujnowane. Dlaczego władze miasta nie chcą nam pomóc? Dwa lata temu dzięki radnemu była telewizja, był naczelnik Ochrony Środowiska, były dzięki nagłośnieniu problemu opryski. Pomogło na jakiś czas.
Jeżeli nie ma sposobu rozwiązania problemu, to może zasługujemy na taką doraźną pomoc? Dopóki nie znajdzie się skutecznych sposobów walki z nimi” – piszą mieszkańcy Strzemieszyc.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Krocionogi są szkodliwe

Mieszkańcy, którzy proszą władze miasta o pomoc, uzasadniają prośbę opinią dr. Grzegorza Kani z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, według której krocionogi stanowią zagrożenie epidemiologiczne poprzez bierne przenoszenie bakterii oraz dermatozy. 

„Obecnie nie ma skutecznych metod zwalczania lub precyzyjnie ograniczenia wzrostu populacji krocionogów. Z jego obserwacji wynika, że krocionogi roznoszą bakterie. Mogą doprowadzić do zapalenia płuc oraz zaburzeń przewodu pokarmowego. Dotknięcie krocionoga może natomiast zakończyć się miejscowym zapaleniem skóry” – czytamy.

Jak walczyć z robactwem?

Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z SGGW wyjaśnia, jak należy postępować z krocionogami, aby się ich pozbyć: 

„Gdy z przylegających terenów (pola uprawne, trawniki, zaniedbany i „zagracony” teren) przedostają się krocionogi w pobliże zabudowań i wchodzą do budynków (np. do pomieszczeń zakładów przemysłu spożywczego i stanowią zagrożenie dla jakości wytwarzanych tam produktów), należy przeprowadzić zabieg opryskiwania wybranym produktem biobójczym. Opryskać należy zewnętrzne ściany budynków do wysokości 1 m i pas przylegającego terenu do fundamentu budynków o szerokości do 2 m. Następnie należy opryskać otwory wejściowe do budynków i korytarze, w miejscach styku ścian z podłogą. W razie potrzeby zabieg opryskiwania należy powtórzyć w odstępach kilkudniowych. Zatrute osobniki szkodnika usunąć z pomieszczeń i okolic budynku przy sprzątaniu” –  wyjaśnia naukowiec.

Apel do władz miasta

Dąbrowianie ze Zgromadzenia Mieszkańców Strzemieszyc podkreślają, że boją o się o zdrowie swoje i rodzin. Oczekują od władz współpracy, a nie odrzucania wszystkich apeli – działania, a nie lekceważenia ich problemów. Zdzisława Górska-Nieć, zastępca naczelnika Wydziału Marki Miasta w dąbrowskim Urzędzie Miejskim ustosunkowała się do próśb mieszkańców i wyjaśniła, jakie będą decyzje miasta w tej sprawie:

„Miasto, jak w roku ubiegłym, zaczyna właśnie akcję wsparcia skierowaną do właścicieli prywatnych posesji, w niektórych rejonach Strzemieszyc, na których występują duże ilości krocionogów” – mówi Górska-Nieć i dodaje:

„Ze względu na wysoką toksyczność i niską skuteczność oprysków chemicznych przeciw krocionogom, co pokazały m.in. przykłady z lat minionych oraz doświadczenia innych miejscowości borykających się z podobnym problemem, miasto nie planuje przeprowadzać ich w tym roku. Do mieszkańców trafią ulotki, w których znajdują się m.in. informacje o sposobach pozbywania się krocionogów, a także o tym, jak nie stwarzać warunków do ich rozwoju” – informuje.
Miasto oraz ALBA zorganizują ich bezpłatny odbiór do utylizacji. W tej sprawie mieszkańcy mogą się kontaktować pod numerem całodobowej służby Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. 32 262 44 10.

Źródło: dziennikzachodni.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy