co na wymioty u dziecka
fot. Adobe Stock

Co na wymioty u dziecka: domowe sposoby + leczenie

Pediatrzy na wymioty u dziecka zalecają nie podawać przez kilka godzin jedzenia. To pomoże zahamować odruch wymiotny. Bardzo ważne jest, aby przy wymiotach u dziecka uzupełniać straty płynów w organizmie. Trzeba to robić ostrożnie, podając picie małą łyżeczką. Starszym dzieciom można dać w określonych sytuacjach środek przeciwwymiotny.
Aleksandra Sokalska
co na wymioty u dziecka
fot. Adobe Stock
Wymioty u dziecka mogą pojawić się z wielu powodów, chociaż najczęściej ich przyczyną jest infekcja przewodu pokarmowego spowodowana zakażeniem wirusowym. I chociaż wymioty z reguły nie trwają długo i służą oczyszczeniu organizmu z toksyn, to trzeba uważać, aby w ich trakcie nie doszło do groźnego dla małego dziecka odwodnienia. Dlatego, jeżeli zastanawiasz się co podać dziecku na wymioty, mamy dla ciebie kilka skutecznych rad.

Co na wymioty u dziecka:

Co na wymioty u dziecka?

Pediatrzy zalecają, aby wymiotującemu dziecku nie dawać jeść przez 4–6 godzin. To pozwala zazwyczaj zahamować odruch wymiotny i pomaga układowi pokarmowemu powrócić do prawidłowej pracy. Po tym czasie można pozwolić maluchowi na zjedzenie lekkostrawnego dania, np. gotowanego jabłka, marchwi, gotowanej piersi kurczaka z ryżem.
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff.

Domowe sposoby na wymioty u dziecka

Jeżeli dziecko wymiotuje, można mu podać do picia:
 • chłodną wodę
 • napar z ziół - mięty, melisy, rumianku,
 • sok z cytryny rozcieńczony z wodą.

Warto też zrobić dziecku chłodny okład na kark lub czoło i koniecznie pamiętać o lekkostrawnej diecie i obfitym nawadnianiu. Uwaga! Nie wolno podawać dziecku słodkich soków, które mogą dodatkowo odwadniać organizm.
Ważne! W aptekach jest dostępny lek na wymioty dla dzieci, np. Torecan w czopkach, jednak środki przeciwwymiotne dla dzieci są zwykle przepisywane na receptę i zalecane po 6. roku życia.

Co do picia na wymioty u dziecka?

Gdy dziecko wymiotuje, najważniejszym zadaniem jest niedopuszczenie do odwodnienia jego organizmu. Dlatego należy podawać mu picie.

Jeżeli dziecko pije mleko mamy, trzeba podawać mu pierś częściej, ale na krótko (na początku karmienia mleko jest wodniste, więc zaspokaja pragnienie). W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym należy je odstawić do czasu ustania wymiotów.

Gdy dziecko pije już inne napoje, można mu podać to, na co ma właśnie ochotę (wtedy chętniej będzie pić). Nie powinny to jednak być napoje słodzone i gazowane. Trzeba pamiętać, że dziecko, które przed chwilą zwymiotowało, ma często tzw. wtórny odruch wymiotny. Oznacza to, że może zacząć ponownie zwracać nawet po wypiciu kilku łyków wody. Dlatego płyny trzeba podawać często, najlepiej chłodne, ale w małych ilościach - po jednej, dwóch łyżeczkach co kilka minut. Wówczas zmniejszy się ryzyko wystąpienia kolejnych wymiotów.

Kiedy do lekarza, gdy dziecko wymiotuje?

Czasem trudno powstrzymać wymiotowanie u dziecka i domowe sposoby ich zastopowania mogą nie pomóc. Oto sytuacje, w których konieczna jest porada pediatry:
 • Nie udało się zahamować wymiotów. Dziecko zwraca treść żołądka po każdej próbie pojenia, a wymioty trwają ponad 6 godzin.
 • Dziecko jest wyczerpane. Wymiotuje, słania się, jest bardzo blade i nie widać żadnej poprawy.
 • Wystąpiły objawy odwodnienia: dziecko nie siusiało od kilku godzin, jego skóra nie jest elastyczna, usta są spierzchnięte, ma kłopoty z przełykaniem śliny.
 • Dziecko regularnie co jakiś czas wymiotuje (np. tylko co kilka dni, a nawet tygodni).
 • Wymioty u dziecka występują rano, często towarzyszą im bóle głowy.

Przyczyny wymiotów u dziecka

Wymioty u dziecka to zupełnie coś innego niż ulewanie, które często zdarza się niemowlętom. Ulewanie polega na samoistnym cofaniu się niestrawionego lub częściowo strawionego pokarmu, podobnego do twarożku lub zwarzonego mleka, w górę przełyku. Wymioty są gwałtowną reakcją organizmu: większa ilość trawionego pożywienia wydobywa się na zewnątrz pod sporym ciśnieniem. Towarzyszą im też często inne, dodatkowe objawy, takie jak pocenie się, blednięcie, ślinotok, szybki oddech.

Najczęstsze przyczyny wymiotów u dzieci to:
 • infekcja przewodu pokarmowego – towarzyszy jej także biegunka i gorączka; jeżeli wśród domowników ktoś ma podobne objawy, to jest niemal pewne, że powodem wymiotów jest infekcja, zazwyczaj wirusowa, często spowodowana zakażeniem rotawirusami,
 • inna, dopiero rozpoczynająca się infekcja – np. zapalenie ucha, gardła, oskrzeli. Większość dziecięcych chorób to zakażenia wirusowe atakujące nie tylko ucho lub gardło, ale także układ trawienny. Do wymiotów dołączają wtedy inne objawy takie jak podwyższona temperatura, ból gardła, kaszel i katar,
 • nietolerancja pokarmowa – wymiotom towarzyszą biegunka, wysypka,
 • choroba lokomocyjna,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego – występuje ostry ból brzucha, dziecko nie chce jeść i pić,
 • choroby metaboliczne,
 • podwyższone ciśnienie śródczaszkowe – wymioty występują wówczas niemal codziennie, zawsze rano,
 • zapalenie przełyku, żołądka, dwunastnicy.
W wymienionych powyżej schorzeniach wymioty to tylko jeden z objawów, obok braku apetytu, złego ogólnego samopoczucia lub apatii. W takich sytuacjach trzeba konieczne zasięgnąć porady lekarskiej!
 
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 50 głosy

Zobacz także

Popularne tematy