Dziecko wymiotuje
fot. Fotolia

Jak powstrzymać wymiotowanie u dziecka? [DOMOWE SPOSOBY]

Wymioty są tym bardziej niebezpieczne, im młodsze jest dziecko. Czym różnią się od ulewania i jak skutecznie pomóc dziecku, które wymiotuje?
Aleksandra Sokalska
Dziecko wymiotuje
fot. Fotolia

Wymioty to zupełnie coś innego niż ulewanie, które często zdarza się u niemowląt (u starszych dzieci bardzo rzadko). Ulewanie polega na samoistnym cofaniu się niestrawionego lub częściowo strawionego (podobnego do twarożku lub zwarzonego mleka) pokarmu, natomiast wymioty są gwałtowną reakcją organizmu: większa ilość trawionego pożywienia wydobywa się na zewnątrz pod sporym ciśnieniem. Towarzyszą im też często inne, dodatkowe objawy, jak pocenie się, blednięcie, ślinotok, szybki oddech. Sprawdź, jak powstrzymać wymiotowanie u dziecka.

Wymioty u dzieci - przyczyny

Dlaczego dziecko wymiotuje? Najczęstsze przyczyny wymiotów u dzieci to:
 • infekcja przewodu pokarmowego – zwykle oprócz wymiotów dziecko ma biegunkę i gorączkę. Jeśli w rodzinie ktoś ma podobne objawy (uwaga: u dorosłych może to być jedynie biegunka lub nawet tylko ból brzucha), to niemal pewne, że powodem wymiotów jest infekcja przewodu pokarmowego, zwykle wirusowa. Często jest ona spowodowana rotawirusami;
 • inna, dopiero rozpoczynająca się infekcja – np. zapalenia gardła, ucha czy oskrzeli. Przyczyną większości dziecięcych chorób są zakażenia wirusowe, które atakują nie tylko ucho czy gardło, ale także układ trawienny. W takich wypadkach do wymiotów szybko dołączają się inne objawy: podwyższona temperatura, ból gardła, kaszel czy katar;
 • zapalenie przełyku, żołądka, dwunastnicy;
 • nietolerancja pokarmowa – zwykle do wymiotów dołączają się wówczas takie objawy jak biegunka, wysypka;
 • poważniejsze problemy – wymioty u dziecka czasem są sygnałem np. zapalenia wyrostka robaczkowego (towarzyszy mu ostry ból brzucha, dziecko nie chce jeść, pić), chorób metabolicznych czy podwyższonego ciśnienia śródczaszkowego (wymioty występują wtedy niemal codziennie, zawsze rano).
Przy poważniejszych schorzeniach wymioty to tylko jeden z objawów (obok braku apetytu, złego ogólnego samopoczucia czy apatii). W takich sytuacjach trzeba konieczne zasięgnąć porady lekarskiej!
Redakcja poleca: Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]
Zakażenie rotawirusem to ciężka choroba, nie warto jej fundować dziecku. Każdy rodzic, którego dziecko znalazło się w szpitalu z powodu biegunki rotawirusowej, poleci szczepienie przeciw rotawirusom – mówi dr Paweł Stefanoff z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

Dziecko wymiotuje - co robić?

Gdy dziecko wymiotuje, najważniejszym zadaniem jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu.
 • Jeśli dziecko pije twoje mleko, dawaj mu pierś częściej, ale na krótko (na początku karmienia mleko jest wodniste, więc zaspokaja pragnienie).   
 • Gdy dziecko pije już inne napoje, daj mu to, na co ma właśnie ochotę (wtedy chętniej będzie pić). Pamiętaj jednak, że dziecko, które przed chwilą zwymiotowało, ma często tzw. wtórny odruch wymiotny. Oznacza to, że może zacząć wymiotować nawet po wypiciu kilku łyków wody. Dlatego płyny podawaj często (najlepiej chłodne), ale w małych ilościach (jedna łyżeczka). Wtedy zmniejszysz ryzyko wystąpienia kolejnych wymiotów.

Jak powstrzymać wymiotowanie u dziecka?

Pediatrzy zalecają, by wymiotujące dziecko nie jadło przez 4–6 godzin. To pozwala zazwyczaj zahamować odruch wymiotny i powrócić układowi pokarmowemu do prawidłowej pracy. Po tym czasie możesz pozwolić dziecku na zjedzenie lekkostrawnego dania, np. gotowanych owoców, gotowanej piersi kurczaka z ziemniakami czy lekkiej zupki z makaronem.  [content:0_24604,0_13510,0_24866,2_1037:PsychologicalTest]  

Jak powstrzymać wymiotowanie - domowe sposoby

Jeśli dziecko wymiotuje, możesz podać mu:
 • napar z ziół - mięty, melisy, rumianku
 • sok z cytryny rozcieńczony z wodą

Warto też zrobić dziecku chłodny okład na kark lub czoło i koniecznie pamiętać o lekkostrawnej diecie i obfitym nawadnianiu. Uwaga! Nie podawaj dziecku słodkich soków, które mogą dodatkowo odwadniać organizm. 

Ważne! Leki przeciwwymiotne dla dzieci są zwykle dostępne na receptę i zalecane dzieciom po 6. roku życia.

Dziecko wymiotuje - kiedy do lekarza?

Czasem trudno powstrzymać wymiotowanie u dziecka i twoja pomoc może nie wystarczyć. Oto sytuacje, w których konieczna jest porada pediatry:
 • Nie udało się zahamować wymiotów. Dziecko zwraca treść żołądka po każdej próbie pojenia, a wymioty trwają ponad 6 godzin.
 • Dziecko jest wyczerpane. Wymiotuje, słania się, jest bardzo blade i nie widać żadnej poprawy.
 • Zaobserwowałaś objawy odwodnienia: dziecko nie siusiało od kilku godzin, jego skóra nie jest elastyczna, usta są spierzchnięte, dziecko ma kłopoty z przełykaniem śliny.
 • Dziecko wymiotuje co jakiś czas (np. tylko co kilka dni, a nawet tygodni).
 • Wymioty u dziecka występują rano, często towarzyszą im bóle głowy.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 44 głosy

Zobacz także

Popularne tematy