Lego Duplo, klocki
fot. materiały prasowe Lego

Wymyśl swoją własną bajkę!

Jaka jest twoja ulubiona bajka? Zainscenizuj ją ze swoim dzieckiem, używając klocków!
Lego Duplo, klocki
fot. materiały prasowe Lego

Bajki nie służą tylko rozrywce - odgrywają ważną psychologicznie rolę w rozwoju dzieci w każdym wieku. Słuchając bajkowych historii, najmłodsi uczą się podstawowych zasad w relacjach międzyludzkich. Wzmacniaj  osobowość swojego dziecka właśnie za pomocą mądrych i uniwersalnych opowieści.
 
Bajki wzmacniają osobowość. Dają nadzieję, że nawet najsłabszy może odnieść w życiu sukces, potrafią godzić przeciwieństwa. Uczą odróżniania dobra od zła, pokazując pozytywne i negatywne cechy charakteru czy zachowania. Dziewczynki zwykle identyfikują się z księżniczkami, wojowniczkami i wróżkami, chłopcy z rycerzami, książętami i czarodziejami. Dzieci lubią myśleć, że mają takie same usposobienie i wygląd jak ich ulubieni bohaterowie.
Bajki są szczególnie ważne dla rozwoju przedszkolaków. Najlepiej, aby historie były czytane lub odgrywane przez mamę lub tatę. W ten sposób bajki mogą kształtować wyjątkową więź między dzieckiem a rodzicami, stać się częścią familijnego rytuału - i fascynującą zabawą, na którą z niecierpliwością czeka cała rodzina.
 

 
Ania (3 lata) i jej mama kochają bajki. Każdego wieczoru przed snem czytają lub opowiadają jedną z ulubionych historii. Dziewczynka najbardziej lubi bajki o księżniczkach. Mama sprawdza, czy Ania dobrze pamięta całą historię, i pozwala, by dziewczynka opowiedziała samodzielnie niektóre fragmenty. Bajki opowiadają sobie także, gdy wychodzą na dwór. Np. w czasie spaceru w lesie szukają zamku Kopciuszka lub wieży Śpiącej Królewny.
 
Ani ulubione księżniczki to Kopciuszek i Śpiąca Królewna. Obie historie zna bardzo dobrze, a dzięki klockom LEGO® DUPLO® może odtworzyć je z pamięci, konstruując budowle i odgrywając sytuacje z opowieści. W ten sposób ulubiona bajka może być opowiedziana w nowy, aktywny i fascynujący sposób, nie tylko poprzez lekturę książki.
 
 
Śpiąca Królewna w bajce śpi w wieży. Ania buduje wieżę i kładzie królewnę do łóżka, przykrywając ją kocykiem. Ania nie zapomniała też o Kopciuszku. Obie księżniczki śpią w swoich własnych bajkach. Wtem zatroskana dziewczynka zastanawia się, jak książę dostanie się do wieży? Razem z mamą buduje więc dla niego schody. Teraz książę idzie prosto do Śpiącej Królewny, a bajka znajduje swoje pozytywne zakończenie.
 
Porada rodzicielska:
Często pozwalam mojemu dziecku samodzielnie opowiadać bajki, pomagając poprzez zadawanie odpowiednich pytań. Gdy Ania nie ma już problemu z opowiedzeniem całej historii od początku do końca, staramy się ją odtworzyć z punktu widzenia różnych bohaterów, w efekcie wymyślając kompletnie nową bajkę.
 
 
Podczas sesji zdjęciowej został użyty zestaw LEGO® DUPLO® „Pałac Kopciuszka” (nr katalogowy 6154) i „Bajka o Śpiącej Królewnie” (10542).

 
www.duploswiat.pl
http://www.duploswiat.pl/pomysly-na-zabave/teatrzyk-kukielkowy
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy