GRY
 
 

Wynalazki, które odmieniły życie kobiet

Niech się pierze, niech się zmywa, ty zaś… odpoczywaj! Slogan reklamowy? Nie, taki komfort naprawdę mogą ci zagwarantować rewolucyjne wynalazki.

mama, niemowlę, pranie, pralka
Jednym z najstarszych i najważniejszych wynalazków w historii ludzkości jest koło. Wymyślono je ponad 5500 lat temu w starożytnej Mezopotamii. Od tego czasu świat zmienił się nie do poznania. Prawdziwa rewolucja nastąpiła jednak w ciągu ostatnich 100 lat. Oto wynalazki, dzięki którym nasze życie stało się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Historia pewnej Frani
Zaledwie 60 lat temu większość z nas skazana była tylko na ręczne pranie. Pierwsza pralka pojawiła się wprawdzie już w 1851 roku, ale że miała silnik parowy i korbę – nie zrobiła furory. Złoty wiek pralek zaczął się wraz z wynalezieniem modeli wirnikowych (z silnikiem elektrycznym). Polską reprezentantką tej kategorii była Frania (produkowana jest zresztą do dziś, cena ok. 400 zł). W 1965 roku przebojem wszedł na rynek Superautomat firmy Polar. Ta w pełni automatyczna pralka miała bęben o pojemności 5 kg i pobierała 90 litrów wody.
Rada na dziś: Wybierz oszczędny model pralki. Nowoczesne automaty zużywają od 40 do 60 litrów wody. Potrafią też dostosować pobór energii i wody do ciężaru wsadu.

Zastawa w kąpieli
Prototyp zmywarki wymyśliła Amerykanka, Josephine Cochrane. Josephine nie chodziło o to, by oszczędzać czas czy swoje dłonie – była bogata, więc w sprzątaniu wyręczał ją sztab ludzi. Po co więc stworzyła zmywarkę? Bo bała się, że służba zniszczy jej drogocenną porcelanę!
Rada na dziś: Stań się wygodnicka, a… będziesz bogatsza i zdrowsza. Do pozmywania 12 kompletów naczyń zmywarka potrzebuje ok. 15 l wody. Myjąc taką górę talerzy i szklanek ręcznie, zużywasz ponad 30 litrów wody. Niszczysz przy okazji dłonie i pomagasz przetrwać mikrobom. Zmywarka podgrzewa wodę nawet do 75 stopni Celsjusza – to dla zarazków zabójcza łaźnia. Zmywając ręcznie, ustawiasz temperaturę wody na maksymalnie 40 stopni (kiedy jest bardziej gorąca, parzy!).

Telefony, telefony…
Bez komórki, jak bez ręki. Powiedzenie to nabrało sensu dopiero w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Wprawdzie pierwszy bezprzewodowy telefon (Ericsson) pojawił się już 1956 roku, ale ponieważ ważył 40 kg i był wielkości walizki – nie zrobił furory. Pierwsza prawdziwa komórka (Motorola Dyna TAC) weszła do sprzedaży w 1983 roku. Miała rozmiar cegły i baterię, która wystarczała tylko na pół godziny rozmowy.
Rada na dziś: Z badań zleconych przez operatorów komórkowych wynika, że… długie wieczorne rozmowy przez komórkę mogą powodować zaburzenia snu. O ile nie mamy nic pilnego do powiedzenia, lepiej przełożyć rozmowę na następny dzień.

Z pewną nieśmiałością
Ze skrzydełkami lub bez, cienkie, superchłonne, a nawet pachnące… Długo można by wymieniać cechy nowoczesnych podpasek. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze 20 lat temu temat ten należał do tabu. Polacy oswoili się z nim dopiero po serii reklam, w których Kasia Niekrasz i Anna Patrycy z „pewną taką nieśmiałością” opisywały zalety Always.
Rada na dziś: Oprócz zwykłych podpasek można kupić także takie do zadań specjalnych, np. niearomatyzowane i wolne od lateksu – dla alergików, bardzo duże – idealne po porodzie, nasączone ekstraktem z ziół (np. zielonej herbaty) – dla kobiet ze skłonnością do infekcji.Uwaga! Podczas krwawienia zużywa się średnio 5–6 podpasek na dobę. Jeśli potrzebujesz większej ilości, oznacza to, że masz obfite miesiączki i powinnaś się skontaktować z ginekologiem.
Redakcja poleca: 12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]
Jeśli zostałaś z dzieckiem w domu, pracujesz na pełen etat! A nawet więcej – bo 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. I jest to naprawdę ciężka praca! Ty dobrze o tym wiesz. Ale inni… niekoniecznie. Czy i ty usłyszałaś kiedyś jedno z takich wkurzających zdań?

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj