fot. Edipresse

Zimowy spacer z tatą: w co się bawić?

Może wybierzesz się z maluchem na spacer? Spójrz na świat jego oczami, pokaż mu coś ciekawego, pobawcie się. Wrócicie do domu pełni wrażeń i w świetnych humorach! Warto się przekonać.
fot. Edipresse
Czas na spacer. Najbliższą godzinę spędzicie na doskonałej i bardzo rozwijającej (również dla ciebie!) zabawie. Będzie jeszcze fajniej i więcej okazji do zabawy, jeśli zamiast do wózka włożysz dziecko do nosidełka albo wyciągniesz sanki.

Przed wyjściem z domu na spacer

Przed wyjściem z domu nakarm dziecko lub poproś o to żonę. Zapakuj też jedzenie dla dziecka, np. podgrzany obiadek w słoiczku (w specjalnym termoopakowaniu) albo ciepłą wodę w termosie i butelkę z porcją mleka w proszku. Ubierz malucha na cebulkę. Zimą nie zapomnij też o kocu do sanek. A potem do dzieła! Zabawę możecie już zacząć, gdy wychodzicie z domu. To wprawi was oboje w doskonały humor. Nie przedłużaj jednak etapu ubierania.
Redakcja poleca: Jak dokarmiać ptaki zimą?
Zimą ptaki, te które nie odleciały do ciepłych krajów, głodują. Trawniki pokrywa śnieg, ziemia jest zmarznięta. Trudno im zdobyć pokarm. Zobacz, jak możesz pomóc ptakom przetrwać zimę.

Zabawa na śniegu: Hop, do góry

Od trzeciego miesiąca
Jak się bawić:
Obsypane śniegiem gałęzie zachęcają, by je rozbujać. Podnieś dziecko wysoko do góry, będzie miało większą frajdę, widząc twoje poczynania. A może sam wyciągnie rączkę. Gdy odrobina świeżego białego puchu obsypie dziecko, będzie zaskoczone, co to. Jeszcze bardziej, gdy poczuje na rączce, że śnieg jest zimny i znika. Pamiętaj jednak, by obserwować reakcję dziecka i nie wystraszyć go. Na koniec możecie schylić się do małego krzaczka.
Co to daje: Ćwiczy zmysły, równowagę, koordynację ruchu.

Zimowa zabawa na spacer: Ludzik z rękawiczki

Od drugiego miesiąca
Jak się bawić:
Kiedy robicie przerwę na jedzenie, możesz przy okazji sprawdzić, czy dziecko nie zmarzło, czy nie ma zimnych rączek. Nałóż sobie na palce jego rękawiczkę albo swoją. Pomachaj nią jak kukiełką i powiedz śmiesznym głosem: „Ojej, gdzie mała rączka?” A potem szukaj rączki malucha, powtarzając: „Gdzie ta mała rączka, zaraz ją znajdę”. W końcu złap ją przez rękawiczkę i roześmiej się głośno.
Co to daje: Rozwija świadomość własnego ciała, rozwesela.

Zabawa na spacerze zimą: Miś, kaczka, zajączek

Od drugiego miesiąca
Jak się bawić:
Weź malucha na ręce, możesz otulić go swoją kurtką. A jeśli maszerujesz, niosąc go w nosidełku, masz zadanie ułatwione. Udawaj, jak chodzą różne zwierzęta: niedźwiedź, kaczka, zając. Kiedy zmieniasz kroki (nie skacz), mów, co udajesz, zmieniając głos: raz wyżej, raz niżej. Starszemu maluchowi, pokaż ślady na śniegu.
Co to daje: Wzmacnia koordynację ruchową.

Zabawy na śniegu: Rzucanie śnieżką do celu

Od trzeciego miesiąca
Jak się bawić:
Nawet już młodsze dziecko lubi obserwować ruch. Usiądź pod drzewem w parku lub lesie. Weź malucha na kolana, a potem zrób kilka śniegowych piguł i rzucaj nimi do celu. Jednak na tyle blisko, by maluch mógł je dostrzec. Młodszemu dziecku łatwiej jest, gdy obserwuje turlanie. A może potem zrobicie minibałwanka?
Co to daje: Ćwiczy spostrzegawczość i uwagę.

Przeczytaj: Za zimno na spacer

Zabawy na spacerze: Echo, echo, to tu

Od trzeciego miesiąca
Jak się bawić:
Wracając do domu, możecie urządzić zabawę muzyczną. Klaszcz rytmicznie jakąś melodię, jednocześnie pomagając sobie głosem. Jeśli wybraliście się do lasu, możesz spróbować wywołać echo, ale pamiętaj, żeby krzyczeć z dala od małego uszka. Chwyć rączki dziecka i spróbuj nauczyć go klaskania, a potem zachęć, by sam spróbował. Pod koniec pierwszego roku na pewno mu się to uda i z przyjemnością będzie cię naśladować.
Co to daje: Rozwija słuch, koordynację ruchową, uczy rytmu.

Zobacz też: Jak dbać o dziecko zimą? QUIZ

Na zimowym spacerze: Noski, noski

Od pierwszego miesiąca
Jak się bawić:
Weź malca na ręce, dmuchnij mu na policzki, potrzyj delikatnie nosem o jego nosek. To nie tylko mała rozgrzewka. W ten sposób możesz upewnić się, czy maluch nie zmarzł. A przy okazji okazujesz mu mnóstwo czułości. Rób też do maluszka zabawne miny, może uda ci się naśladować jego.
Co to daje: Uczy świadomości własnego ciała.

Spacer zimą: Odgłosy lasu

Od trzeciego miesiąca
Jak się bawić:
Kiedy wracacie do domu, możecie obserwować wiewiórki, ptaszki. Może uda wam się zauważyć wróbelka? W lesie, czasem także w parku, słychać
w pogodny dzień głośne ćwierkanie. Spróbuj je naśladować – pogwizduj melodyjnie z krótkimi przerwami.
Co to daje: Ćwiczy skupianie uwagi, polepsza słuch, uczy spostrzegawczości.

Konsultacja: Justyna Święcicka, psycholog dziecięcy

Zobacz też:  

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy