500+ na pierwsze dziecko będzie wypłacane od lipca
fot. AdobeStock

500+ na pierwsze dziecko wcześniej, niż zapowiadano

Joanna Kopcińska, rzeczniczka polskiego rządu, zapewniła, że pierwsze wypłaty 500+ na każde dziecko bez kryterium dochodowego zaczną się już w wakacje. Kiedy dokładnie?
Milena Oszczepalińska
500+ na pierwsze dziecko będzie wypłacane od lipca
fot. AdobeStock
Podczas ostatniej rozmowy z Radiem ZET Joanna Kopcińska poinformowała, że rząd jest gotowy na wypłaty świadczeń z programu 500+na pierwsze dziecko już od lipca 2019 roku. To znaczy, że rodzice otrzymają pieniądze szybciej, niż to wcześniej zapowiadano. Kiedy zatem należy złożyć wniosek, by dostać środki na czas?

500 plus na pierwsze dziecko od lipca 2019 roku

Według rzeczniczki rządu wypłacanie środków będzie możliwe już od lipca 2019, czyli od momentu wprowadzenia świadczenia w życie, bez żadnych opóźnień. Zaznaczyła jednak, że być może nie każdy otrzyma 500+ już w lipcu (zależy to pewnie od terminu złożenia wniosku i postępu prac samorządów). „Nawet jeśli ktoś tej wypłaty nie dostanie w lipcu, uspokajam, że pieniądze dostanie w sierpniu” – dodała. Wyraziła też nadzieję, że nikt nie będzie celowo opóźniał wypłat. „Liczę na to, że nikt z samorządowców czy miasta Warszawy, Łodzi, z której pochodzę, nie będzie opóźniał i utrudniał tych wypłat, bo one nie są dla nas, polityków, tylko dla ludzi. To jest wyrównywanie szans” – przyznała.

Zobacz też: 500+ nie zachęciło Polek do rodzenia. Dlaczego?
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Kiedy należy złożyć wniosek o 500+ na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego?

Joanna Kopcińska wyjaśniła i tę kwestię. Poinformowała, że wnioskować o pieniądze z programu 500+ będzie można od 1 lipca, czyli od momentu, gdy program zacznie funkcjonować. Nie będzie możliwości wnioskowania przed tym terminem.

Zobacz też: Uważaj, jak wypełniasz PIT. Możesz stracić 500 plus!

Nie będzie 1500 plus

Jeszcze kilka tygodni temu informowano, że program 500+ na pierwsze dziecko co prawda ruszy od lipca, ale pierwszych wypłat rodzice mogą się spodziewać dopiero we wrześniu, z wyrównaniem od lipca. Wówczas jednorazowo otrzymaliby nie 500 zł, a 1500 zł. Miało to wynikać z przyczyn czysto praktycznych. Sądzono, że wnioski o 500+ na pierwsze dziecko trzeba będzie składać od maja, by otrzymać wypłaty od lipca. W przypadku rodziców dwojga lub więcej dzieci oznaczałoby to, że będą musieli udać się do urzędu dwukrotnie. Raz w maju, a drugi raz w lipcu, by złożyć wniosek o 500+ na kolejne dzieci, jeśli chcieliby otrzymywać środki w kolejnym roku rozliczeniowym (od października). Ponieważ jednak ustalono, że wnioskowanie o środki na pierwsze dziecko również będzie możliwe dopiero od lipca, nie będzie konieczności dwukrotnej wizyty w urzędzie przez rodziców, chcących otrzymywać oba świadczenia.

Źródło: radiozet.pl [content:0_24807,0_23052,0_23242,0_26655:CMNews]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy