wyprawka dla noworodka - pielęgnacja ciała i włosów - lista do druku
fot. AdobeStock/kolaż MTJ

Wyprawka dla noworodka: pielęgnacja + lista rzeczy do wydruku

Kompletując wyprawkę do pielęgnacji maleńkiego dziecka warto zachować umiar. Nadmiar kosmetyków może zaszkodzić delikatnej skórze noworodka, podobnie jak ich niewłaściwy dobór.
Dorota Kornacka
wyprawka dla noworodka - pielęgnacja ciała i włosów - lista do druku
fot. AdobeStock/kolaż MTJ
Czym pielęgnować noworodka, aby był zdrowy i dobrze się rozwijał? Jakie kosmetyki i akcesoria będą potrzebne od pierwszych dni życia twojego dziecka i powinny znaleźć się w wyprawce, którą kompletujesz? Sprawdź, zanim wybierzesz się do sklepu. Podczas zakupów skorzystaj z zamieszczonej przez nas listy wyprawkowej z rzeczami niezbędnymi do pielęgnacji noworodka:        Oto lista rzeczy, które mogą ci się przydać w pielęgnacji twojego dziecka: Lista wyprawkowa na zakupy: kliknij na obrazek i wydrukuj lub zapisz w smartfonie

Wyprawka dla noworodka - pielęgnacja - lista zakupów do wydruku
Projekt graficzny: Alicja Rotfeld

Wyprawka: co jest potrzebne do pielęgnacji noworodka

Redakcja poleca: Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]
Wybór ubranek i akcesoriów do pielęgnacji maluszków może wręcz przyprawić o ból głowy. Jak w tym wszystkim zachować umiar, a jednocześnie kupić wszystko, co jest niezbędnego dla twojego dziecka? Sprawdź, czy zrobiłaś właściwe zakupy i masz już całą wyprawkę.

Krem do buzi

Jeśli skóra na twarzy noworodka i niemowlęcia nie jest przesuszona, nie trzeba jej niczym smarować (w przeciwnym wypadku pielęgnuj ją, stosując krem nawilżający przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia). Wyjątkiem są wiosenne, jesienne czy zimowe spacery. Kwadrans przed wyjściem z domu trzeba posmarować twarzyczkę cienką warstwą kremu ochronnego do buzi. Zabezpieczy on delikatną skórę przed wiatrem czy zimnem. A latem? Pediatrzy nie zalecają wystawiania na słońce niemowląt przez pierwszych sześć miesięcy życia, dlatego nie kupuj i nie używaj do tego czasu kremów z filtrem UV.    

Najlepsze kosmetyki dla niemowląt - sprawdź opinie

Balsam nawilżający

Pediatrzy radzą, by – jeśli skóra noworodka jest zdrowa – niczym jej nie smarować, nawet po kąpieli. Często jednak, zwłaszcza gdy w domu grzeją kaloryfery, cera malca jest przesuszona. Wtedy wymaga dodatkowego nawilżania kremem, balsamem czy emulsją (nie stosuj w tym celu oliwki, która nie natłuszcza, ale zatrzymuje na skórze wilgoć – oliwkę zachowaj do masażu dziecka). Najlepiej robić to bezpośrednio po kąpieli, po wyjęciu noworodka z wanienki i osuszeniu jego ciała. Chyba że do kąpieli stosujesz emolienty – wówczas nie sięgaj po inne kosmetyki.

Sprawdź: Wyprawka dla noworodka: co będzie potrzebne do kąpieli + lista do wydruku
   

Jałowe gaziki

Są potrzebne, wraz z solą fizjologiczną, do przemywania oczu dziecka przez pierwsze tygodnie życia. Będziesz ich też potrzebować przy pielęgnacji kikuta pępowiny (do osuszania), a także przy jego ewentualnej dezynfekcji Octeniseptem, jeśli wda się stan zapalny. Jałowe gaziki z apteki dobrze nadają się również do przemywania dziąseł niemowlęcia po jedzeniu.

Nożyczki do paznokci

Muszą być koniecznie przeznaczone dla noworodków i niemowląt. W przeciwieństwie do twoich są zaokrąglone, a tym samym – bezpieczne.   

Szczotka do włosów

Wbrew pozorom jest potrzebna nawet jeśli noworodek nie ma bujnej czupryny. Pediatrzy zalecają, by czesać jego włoski – albo łysą główkę – miękką szczoteczką, najlepiej z naturalnego włosia po każdej kąpieli dziecka. Codzienne czesanie umytej główki jest także podstawowym sposobem radzenia sobie z niewielką ciemieniuchą

Waciki kosmetyczne

Zastępują jałowe gaziki po kilku pierwszych tygodniach życia przy przemywaniu oczu. Są niezastąpione również do przemywania niemowlęcej pupy przy przewijaniu. 

Sól fizjologiczna

Jest potrzebna do przemywania oczu dziecka przez pierwsze tygodnie życia, ponieważ łagodzi ewentualne podrażnienia spowodowane wodą. Potem oczy niemowlęcia można przemywać przegotowaną wodą.

Wyprawka: co może ci się przydać w pielęgnacji noworodka

Środek na ciemieniuchę

Może być potrzebny, gdy na główce dziecka pojawią się zaschnięte żółte łuski, czyli ciemieniucha (ma ją większość noworodków i małych niemowląt). Gdy łusek jest więcej i nie wystarcza wyczesywanie ich szczotką do włosów po każdej kąpieli, trzeba sięgnąć po specjalne preparaty z kwasem salicylowym, dostępne w aptece bez recepty. 

Sprawdź: Jakie preparaty na ciemieniuchę polecają rodzice
 

Octenisept do pępka

Stosuje się go w pielęgnacji kikuta pępowiny, ale tylko wtedy, gdy dochodzi do stanu zapalnego, czyli gdy pojawi się zaczerwienienie albo wydzielina (lub jedno i drugie). Niewykorzystany, kupiony w aptece środek przyda ci się w przyszłości do dezynfekcji skaleczeń i ran.    

Szczoteczka do czyszczenia dziąseł

Ta pierwsza ma często postać nakładanego na palec kapturka, którym przeciera się dziąsła malca (to świetna profilaktyka próchnicy butelkowej u niemowląt karmionych mieszankami). Może mieć również postać małej szczoteczki z miniwypustkami zamiast włosia. Podobne zadanie spełniają jałowe gaziki albo gaza. 

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy