Wyprawka dla noworodka
fot. AdobeStock

Wyprawka za 550 zł dla każdego małego Warszawiaka

„Pakiet startowy” z ubrankami, pieluchami i akcesoriami dla mamy i dziecka to wielka pomoc dla rodziców. W Finlandii takie wsparcie obowiązuje już od prawie 80 lat. Teraz czas na Warszawę.
Dominika Bielas
Wyprawka dla noworodka
fot. AdobeStock

Od 1 kwietnia 2019 roku rodzice z Warszawy, niezależnie od dochodów, mogą ubiegać się o jednorazowe wsparcie rzeczowe tj. produkty niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka. Wartość wyprawki to około 550 złotych.

Wyprawka dla maluszka

Niestety program dotyczy tylko stolicy, ale władze Warszawy podkreślają, że pomysł wręczania przez miasto wyprawek pochodzi od warszawiaków. W dniu 27 września 2018 r. Rada Warszawy podjęła uchwałę w sprawie jednorazowego wsparcia rzeczowego. "Wyprawka dla Warszawskiego Malucha" przysługuje na każde dziecko urodzone od 1 kwietnia 2019 roku. Jest to jednorazowe wsparcie rzeczowe w wysokości do 550 zł. O wyprawkę mogą ubiegać się rodzice, którzy w Warszawie płaca podatki, niezależnie od dochodów.
Redakcja poleca: Wyprawka: karmienie – unboxing, recenzja mamy i taty
Dwa różne spojrzenia na produkty do karmienia najczęściej kupowane przy gromadzeniu wyprawki. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając butelkę do karmienia czy wkładki laktacyjne.

Jak złożyć wniosek o wyprawkę?

Od 1 kwietnia 2019 r., wniosek można wypełnić on-line w kreatorze na stronie Urzędu m.st. Warszawy. Następnie wydrukowany, podpisany dokument należy złożyć z załącznikami w wybranym przez siebie Urzędzie Stanu Cywilnego m.st. Warszawy lub Biurze Pomocy i Projektów Społecznych przy ul. Niecałej 2 w Warszawie. Urząd Miasta przekaże wyprawkę na adres wskazany we wniosku.

Co w pudełku?

W pilotażowej wersji wyprawki znalazły się produkty niezbędne dla dzieci w pierwszych tygodniach ich życia. Rodzice odebrali kosz Mojżesza lub pudełko z materacem dla noworodka. Do tego komplet ubranek, kocyk, ręcznik, pieluchę wielorazową z wkładami, zestaw higieniczny w etui (m.in. termometr, nożyczki, szczotka do włosów, aspirator, cążki, nożyczki i szczoteczka do dziąseł). W paczce znalazły się też termometr do kąpieli, gryzak, książeczka i produkty pielęgnacyjne.

Fińskie pudełka

Wszystkie mamy w Finlandii już od prawie 80 lat otrzymują od państwa takie pudełka z okazji narodzin dziecka. „Pakiet startowy” zawiera ubranka, pieluchy, akcesoria dla mamy i dziecka, a sam karton często, wraz z dołączonym do niego materacykiem, staje się pierwszym łóżeczkiem dla maluszka. W latach 30-tych ubiegłego wieku rząd fiński postanowił w ten sposób wspomóc rodziców. Finlandia w tym czasie była bardzo ubogim krajem, w którym śmiertelność noworodków wynosiła aż 65 na 1000 urodzeń. Pudełko miało być nie tylko materialną pomocą, ale i zachęta do korzystania z opieki lekarskiej. Na początku, pudełko-wyprawkę mogły otrzymać tylko rodziny o niskich dochodach, ale w roku 1949 zmieniło się to i jedynym warunkiem, który musi spełnić ciężarna, by go otrzymać, jest zgłoszenie się do lekarza. Oczekująca mama może zrezygnować z tego prezentu na rzecz ekwiwalentu pieniężnego, który wynosi dziś 140 Euro. Jednak 95 proc. mam wybiera karton. [content:0_17687,8_1704,8_1171,0_26120:CMNews] Pudełko od wyprawki wykorzystywane jest po dziś dzień jako pierwsze łóżeczko. Wynika z faktu, że swego czasu specjaliści rekomendowali, by dzieci nie spały w jednym łóżku z rodzicami. Na początku fińskiej przygody z kartonami, było to często jedyne czyste i higieniczne miejsce, w którym noworodek mógł spać. Takie zestawy dla noworodków są na tle praktyczne rozwiązaniem, że np. w USA powstały firmy specjalizujące się w sprzedaży takich pudełek. A niektórych regionach np. Afryki czy Indii rozdawanie pudełek jest związane ze sporadycznymi akcjami edukacyjnymi, które mają znacząco wpłynąć na jakość życia i zdrowie maluszków.

Chciałybyście, by takie pudełka dostawały wszystkie dzieci w Polsce? Podoba się wam ten pomysł?

Źródło: um.warszawa.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy