wyprawka do 4 klasy
fot. Adobe Stock

Wyprawka do 4 klasy: ile kosztuje wyprawka szkolna dla 4-klasisty?

Wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej to duże wyzwanie: dziecko będzie miało nowe przedmioty, nowych nauczycieli i całkiem nowe przybory w tornistrze. Plecak i piórnik też trzeba będzie wymienić, rodziców czeka również sporo wydatków na podręczniki i zeszyty. Wyprawka szkolna dla 4-klasisty musi być kompletna.
Magdalena Drab
wyprawka do 4 klasy
fot. Adobe Stock
Wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej to już nieco inny zestaw artykułów szkolnych niż te, którymi dziecko posługiwało się w klasach 1-3. Uczeń 4 klasy potrzebuje porządnych przyborów do pisania, nowych książek i większej liczby zeszytów. Pewnie trzeba będzie wymienić plecak, śniadaniówkę i buty, a do piórnika kupić cienkopisy, ekierkę i cyrkiel.

Wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej

Wyprawka szkolna dla 4-klasisty będzie bardziej obszerna niż w poprzednich latach, bo dziecko zaczyna naukę kolejnych przedmiotów, rozwija się plastycznie i potrzebuje więcej miejsca w plecaku. Poza tym uczeń rośnie, zmieniają się jego upodobania, więc zakup nowych kapci oraz podręczników to nie jedyne wydatki – tornister z bohaterami dziecięcej bajki też raczej wyląduje w kącie. Co koniecznie trzeba kupić do 4 klasy?

Plecak do 4 klasy

Tornister bądź plecak z poprzednich lat zapewne trzeba wymienić, bo będzie zwyczajnie za mały na ucznia 4 klasy (nie mówiąc o „dziecięcym” wzornictwie). Postaw na plecak sportowy, z przynajmniej dwoma komorami, dzięki którym dziecku łatwiej będzie utrzymać porządek. Zwróć uwagę, czy plecak ma szerokie szelki, usztywnione plecy i elementy odblaskowe. 
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Zeszyty do 4 klasy

Do wyprawki 4-klasisty kup grubsze zeszyty – 32- lub 60-kartkowe. Najlepiej, jeśli będą miały miękkie oprawy (takie są lżejsze), które ewentualnie włożycie w okładki ochronne. Do każdego przedmiotu 4-klasista potrzebuje osobnego zeszytu:
  • w kratkę (do matematyki, przyrody, historii, plastyki, zajęć komputerowych, technicznych, religii);
  • w szeroką linię (do języka polskiego);
  • w pięciolinię (do muzyki). 

Przybory szkolne dla 4-klasisty

W 4 klasie dziecko będzie dużo pisać, rozpocznie też naukę kreślarstwa i będzie miało bogate zajęcia plastyczne oraz techniczne. W wyprawce 4-klasisty muszą się więc znaleźć:
  • pióro;
  • długopis;
  • 2 ołówki;
  • cienkopisy w różnych kolorach;
  • kredki;
  • nożyczki;
  • temperówka;
  • gumka do ścierania;
  • blok rysunkowy;
  • kolorowy blok techniczny;
  • papier kolorowy;
  • farby plakatowe i pędzle różnej grubości;
  • pastele;
  • plastelina;
  • ochronna mata i fartuszek;
  • linijka;
  • klej w sztyfcie;
  • ekierka;
  • kątomierz;
  • cyrkiel;
  • teczka A3.
Ważne: zazwyczaj szkoła podaje dokładną listę wszystkich niezbędnych rzeczy na zajęcia plastyczne i techniczne. Warto umówić się z innymi rodzicami na wspólne, grupowe zakupy i przechowywanie przyborów w szkole – to oszczędność i wygoda.

Strój na WF do 4 klasy

  • krótkie spodenki;
  • koszulka;
  • buty sportowe na białej podeszwie.

Wyprawka dla 4-klasisty: co jeszcze się przyda?

  • worek na buty i strój gimnastyczny;
  • flet;
  • pojemna śniadaniówka.

Ile kosztuje wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej?

Wyprawka szkolna dla 4-klasisty to niemałe wydatki, ale na pewno dużo można zaoszczędzić, dbając o rzeczy ucznia i wykorzystując te przybory, których maluch używał w poprzednich latach. Najwięcej kosztuje oczywiście plecak i strój sportowy, w tym buty, oraz kapcie do szkoły – to rzeczy, które muszą być nowe i na które wydasz co najmniej 300-400 zł. Wyprawka plastyczna to kolejne 200-300 zł, do tego dodatkowe podręczniki, zeszyty i śniadaniówka – nawet 500 zł. Na wyprawkę do 4 klasy można zatem lekką ręką wydać ok. 1000-1500 zł.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy