
Wyprawka do przedszkola: lista niezbędnych rzeczy [Do druku]
Spis treści:
Wyprawka do przedszkola – lista
Niezbędniki w wyprawce przedszkolaka
Niezbędne w wyprawce przedszkolaka są:- Komplet pościeli (choć niektóre państwowe przedszkola zapewniają dzieciom koce, poszewki i leżaki).
- Piżamka (nawet jeśli twoje dziecko lubi drzemki w tym, w czym chodzi, to ważny element nauki ubierania, higieny i odróżniania tego czasu. To może być t-shirt i spodenki lub legginsy).
- Szczoteczka w opakowaniu, pasta do zębów, kubek – (można z tym zaczekać i uzgodnić z przedszkolem, czy na pewno będą potrzebne).
- Komplet ubrań na zmianę, czyli: spódnica na gumkę/spodnie, majteczki, skarpetki, ewentualnie rajstopki, t-shirt z krótkim i długim rękawem, rozpinana bluza lub sweter. Najważniejsze! Wszystkie ubrania łatwe do samodzielnego zakładania i zdejmowania.
- Kapcie na zmianę – wygodne, takie by maluch mógł je sam założyć i zdjąć, oddychające, z gumową podeszwą, trzymające stabilnie stopę dziecka i chroniące przed urazami. Niektóre przedszkola wymagają, by podeszwa była jasna.
Przybory plastyczne i artykuły papiernicze
Lista przyborów plastyczno-papierniczych jest zmienna i zależy od poszczególnych placówek. Zanim je wszystkie kupicie, warto zapytać wychowawczynię, co się przyda. Prawdopodobnie jednak te rzeczy znajdą się na liście:- tekturowa teczka A4 na gumkę lub segregator (na prace dziecka);
- blok techniczny – biały i kolorowy;
- blok rysunkowy – biały i kolorowy;
- arkusz szarego papieru;
- bibuła – 3-4 kolory;
- klej w sztyfcie, klej szkolny (czasami typu vikol);
- farby plakatowe i farby akwarelowe;
- zestaw pędzli;
- kredki ołówkowe;
- kredki świecowe;
- mazaki;
- plastelina;
- nożyczki;
- papier typu ksero do wydrukowania różnych zadań czy kolorowanek.
Przybory plastyczne dla dziecka możesz kupić nawet bez wychodzenia z domu:
Dodatki do wyprawki przedszkolaka
Świetnym pomysłem jest dołączenie do podstawowej wyprawki, która zawiera głównie artykuły szkolne, czegoś, co pomoże dziecku oswoić się w nowej sytuacji. Może to być ulubiona zabawka do przedszkola czy jakaś nowa maskotka – może symbolizować nowy etap w życiu malucha i towarzyszyć mu jako wsparcie w nowym miejscu. To element nauki samodzielności, a także poniekąd ułatwienie pracy paniom w przedszkolu. Dzięki niemu będą mogły jakoś zacząć rozmowę z maluchem, np. na temat wspomnianej zabawki. Niektóre przedszkola jednak nie pozwalają dzieciom przynosić własnych zabawek, dlatego upewnij się w placówce swojego dziecka, jakie obowiązują tam zasady.Oznaczanie rzeczy dziecka
Panie przedszkolanki na pewno nie będą w stanie zapamiętać, czy fioletowa szczoteczka do zębów należy do Jasia, czy do Lenki. Możesz się też spotkać z sytuacją, że w przedszkolnej szatni będą koło siebie wisiały takie same worki na kapcie czy nawet takie same kapcie do przedszkola dla dziecka. W takie sytuacji warto podpisać rzeczy dziecka, naszyć lub nakleić na nie jakiś charakterystyczny znaczek i nauczyć malucha, że jego rzeczy mają taki znak/napis.Jak podpisywać rzeczy dziecka/?
Wszystkie ubranka na wszywkach i metkach lub po prostu bezpośrednio na materiale można oznaczyć inicjałami albo imieniem dziecka i pierwszą literą nazwiska. Naklejki lub rysunki może są miłe dla malucha, ale nie zawsze pomogą szybko i prawidłowo zidentyfikować paniom daną rzecz. Nawet worki na kapcie, kapcie i ubranka też tak można podpisać.Do oznaczania rzeczy dziecka najlepiej nadają się specjalne niezmywalne markery: do tkanin oraz permanentny – do pisania po śliskiej powierzchni. Wszelkie inne metody są bardzo pracochłonne, nietrwałe lub zbyt drogie. Wodoodpornym markerem podpiszesz nawet kalosze, parasol, kubek czy hulajnogę dziecka.
Markery do tkanin i śliskich powierzchni kupisz np. tutaj:
Zobacz także: