Wyprawka do przedszkola

Wyprawka do przedszkola: lista niezbędnych rzeczy [Do druku]

Wyprawka do przedszkola zawiera ubranka, kapcie, przybory toaletowe, artykuły papiernicze, a często też pościel. Wydrukuj lub zapisz w telefonie listę wyprawki dla przedszkolaka.
Adela Prochyra
Wyprawka do przedszkola
Wyprawka do przedszkola, zwłaszcza w państwowych placówkach, bywa naprawdę bogata: pościel na leżakowanie, przybory toaletowe, ubranka na zmianę i długa lista artykułów papierniczych. Przygotowuje się ją raz w roku, na początku września. Sprawdź, co powinno znaleźć się w wyprawce dla przedszkolaka. Wydrukuj gotową listę lub ściągnij na telefon i idź z nią na zakupy! 

Spis treści:

Wyprawka do przedszkola – lista

Niezbędniki w wyprawce przedszkolaka

Niezbędne w wyprawce przedszkolaka są: 
 • Komplet pościeli (choć niektóre państwowe przedszkola zapewniają dzieciom koce, poszewki i leżaki).
 • Piżamka (nawet jeśli twoje dziecko lubi drzemki w tym, w czym chodzi, to ważny element nauki ubierania, higieny i odróżniania tego czasu. To może być t-shirt i spodenki lub legginsy).
 • Szczoteczka w opakowaniu, pasta do zębów, kubek –​ (można z tym zaczekać i uzgodnić z przedszkolem, czy na pewno będą potrzebne).
 • Komplet ubrań na zmianę, czyli: spódnica na gumkę/spodnie, majteczki, skarpetki, ewentualnie rajstopki, t-shirt z krótkim i długim rękawem, rozpinana bluza lub sweter. Najważniejsze! Wszystkie ubrania łatwe do samodzielnego zakładania i zdejmowania.
 • Kapcie na zmianę – wygodne, takie by maluch mógł je sam założyć i zdjąć, oddychające, z gumową podeszwą, trzymające stabilnie stopę dziecka i chroniące przed urazami. Niektóre przedszkola wymagają, by podeszwa była jasna.

Przybory plastyczne i artykuły papiernicze

Lista przyborów plastyczno-papierniczych jest zmienna i zależy od poszczególnych placówek. Zanim je wszystkie kupicie, warto zapytać wychowawczynię, co się przyda. Prawdopodobnie jednak te rzeczy znajdą się na liście:
 • tekturowa teczka A4 na gumkę lub segregator (na prace dziecka);
 • blok techniczny –​ biały i kolorowy;
 • blok rysunkowy –​ biały i kolorowy;
 • arkusz szarego papieru;
 • bibuła –​ 3-4 kolory;
 • klej w sztyfcie, klej szkolny (czasami typu vikol);
 • farby plakatowe i farby akwarelowe;
 • zestaw pędzli;
 • kredki ołówkowe;
 • kredki świecowe;
 • mazaki;
 • plastelina;
 • nożyczki;
 • papier typu ksero do wydrukowania różnych zadań czy kolorowanek.
Kliknij w obrazek i ściągnij listę rzeczy niezbędnych do przedszkola:
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Wyprawka do przedszkola: pełna lista do druku

Dodatki do wyprawki przedszkolaka

Świetnym pomysłem jest dołączenie do podstawowej wyprawki, która zawiera głównie artykuły szkolne, czegoś, co pomoże dziecku oswoić się w nowej sytuacji. Może to być ulubiona zabawka do przedszkola czy jakaś nowa maskotka –​ może symbolizować nowy etap w życiu malucha i towarzyszyć mu jako wsparcie w nowym miejscu. To element nauki samodzielności, a także poniekąd ułatwienie pracy paniom w przedszkolu. Dzięki niemu będą mogły jakoś zacząć rozmowę z maluchem, np. na temat wspomnianej zabawki. Niektóre przedszkola jednak nie pozwalają dzieciom przynosić własnych zabawek, dlatego upewnij się w placówce swojego dziecka, jakie obowiązują tam zasady.

Oznaczanie rzeczy dziecka

Panie przedszkolanki na pewno nie będą w stanie zapamiętać, czy fioletowa szczoteczka do zębów należy do Jasia, czy do Lenki. Możesz się też spotkać z sytuacją, że w przedszkolnej szatni będą koło siebie wisiały takie same worki na kapcie czy nawet takie same kapcie do przedszkola dla dziecka. W takie sytuacji warto podpisać rzeczy dziecka, naszyć lub nakleić na nie jakiś charakterystyczny znaczek i nauczyć malucha, że jego rzeczy mają taki znak/napis. 

Jak podpisywać rzeczy dziecka/?

Wszystkie ubranka na wszywkach i metkach lub po prostu bezpośrednio na materiale można oznaczyć inicjałami albo imieniem dziecka i pierwszą literą nazwiska. Naklejki lub rysunki może są miłe dla malucha, ale nie zawsze pomogą szybko i prawidłowo zidentyfikować paniom daną rzecz. Nawet worki na kapcie, kapcie i ubranka też tak można podpisać. 

Do oznaczania rzeczy dziecka najlepiej nadają się specjalne niezmywalne markery: do tkanin oraz permanentny –​ do pisania po śliskiej powierzchni. Wszelkie inne metody są bardzo pracochłonne, nietrwałe lub zbyt drogie. Wodoodpornym markerem podpiszesz nawet kalosze, parasol, kubek czy hulajnogę dziecka.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy