Wyprawka do przedszkola

Wyprawka do przedszkola: lista niezbędnych rzeczy [Do druku]

Wyprawka do przedszkola zawiera ubranka, kapcie, przybory toaletowe, artykuły papiernicze, a często też pościel. Wydrukuj lub zapisz w telefonie listę wyprawki dla przedszkolaka.
Adela Prochyra
Wyprawka do przedszkola
Wyprawka do przedszkola, zwłaszcza w państwowych placówkach, bywa naprawdę bogata: pościel na leżakowanie, przybory toaletowe, ubranka na zmianę i długa lista artykułów papierniczych. Przygotowuje się ją raz w roku, na początku września. Sprawdź, co powinno znaleźć się w wyprawce dla przedszkolaka. Wydrukuj gotową listę lub ściągnij na telefon i idź z nią na zakupy! 

Spis treści:

Wyprawka do przedszkola – lista

Niezbędniki w wyprawce przedszkolaka

Niezbędne w wyprawce przedszkolaka są: 
 • Komplet pościeli (choć niektóre państwowe przedszkola zapewniają dzieciom koce, poszewki i leżaki).
 • Piżamka (nawet jeśli twoje dziecko lubi drzemki w tym, w czym chodzi, to ważny element nauki ubierania, higieny i odróżniania tego czasu. To może być t-shirt i spodenki lub legginsy).
 • Szczoteczka w opakowaniu, pasta do zębów, kubek –​ (można z tym zaczekać i uzgodnić z przedszkolem, czy na pewno będą potrzebne).
 • Komplet ubrań na zmianę, czyli: spódnica na gumkę/spodnie, majteczki, skarpetki, ewentualnie rajstopki, t-shirt z krótkim i długim rękawem, rozpinana bluza lub sweter. Najważniejsze! Wszystkie ubrania łatwe do samodzielnego zakładania i zdejmowania.
 • Kapcie na zmianę – wygodne, takie by maluch mógł je sam założyć i zdjąć, oddychające, z gumową podeszwą, trzymające stabilnie stopę dziecka i chroniące przed urazami. Niektóre przedszkola wymagają, by podeszwa była jasna.

Przybory plastyczne i artykuły papiernicze

Lista przyborów plastyczno-papierniczych jest zmienna i zależy od poszczególnych placówek. Zanim je wszystkie kupicie, warto zapytać wychowawczynię, co się przyda. Prawdopodobnie jednak te rzeczy znajdą się na liście:
 • tekturowa teczka A4 na gumkę lub segregator (na prace dziecka);
 • blok techniczny –​ biały i kolorowy;
 • blok rysunkowy –​ biały i kolorowy;
 • arkusz szarego papieru;
 • bibuła –​ 3-4 kolory;
 • klej w sztyfcie, klej szkolny (czasami typu vikol);
 • farby plakatowe i farby akwarelowe;
 • zestaw pędzli;
 • kredki ołówkowe;
 • kredki świecowe;
 • mazaki;
 • plastelina;
 • nożyczki;
 • papier typu ksero do wydrukowania różnych zadań czy kolorowanek.
Kliknij w obrazek i ściągnij listę rzeczy niezbędnych do przedszkola:
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.

Wyprawka do przedszkola: pełna lista do druku

Dodatki do wyprawki przedszkolaka

Świetnym pomysłem jest dołączenie do podstawowej wyprawki, która zawiera głównie artykuły szkolne, czegoś, co pomoże dziecku oswoić się w nowej sytuacji. Może to być ulubiona zabawka do przedszkola czy jakaś nowa maskotka –​ może symbolizować nowy etap w życiu malucha i towarzyszyć mu jako wsparcie w nowym miejscu. To element nauki samodzielności, a także poniekąd ułatwienie pracy paniom w przedszkolu. Dzięki niemu będą mogły jakoś zacząć rozmowę z maluchem, np. na temat wspomnianej zabawki. Niektóre przedszkola jednak nie pozwalają dzieciom przynosić własnych zabawek, dlatego upewnij się w placówce swojego dziecka, jakie obowiązują tam zasady.

Oznaczanie rzeczy dziecka

Panie przedszkolanki na pewno nie będą w stanie zapamiętać, czy fioletowa szczoteczka do zębów należy do Jasia, czy do Lenki. Możesz się też spotkać z sytuacją, że w przedszkolnej szatni będą koło siebie wisiały takie same worki na kapcie czy nawet takie same kapcie do przedszkola dla dziecka. W takie sytuacji warto podpisać rzeczy dziecka, naszyć lub nakleić na nie jakiś charakterystyczny znaczek i nauczyć malucha, że jego rzeczy mają taki znak/napis. 

Jak podpisywać rzeczy dziecka/?

Wszystkie ubranka na wszywkach i metkach lub po prostu bezpośrednio na materiale można oznaczyć inicjałami albo imieniem dziecka i pierwszą literą nazwiska. Naklejki lub rysunki może są miłe dla malucha, ale nie zawsze pomogą szybko i prawidłowo zidentyfikować paniom daną rzecz. Nawet worki na kapcie, kapcie i ubranka też tak można podpisać. 

Do oznaczania rzeczy dziecka najlepiej nadają się specjalne niezmywalne markery: do tkanin oraz permanentny –​ do pisania po śliskiej powierzchni. Wszelkie inne metody są bardzo pracochłonne, nietrwałe lub zbyt drogie. Wodoodpornym markerem podpiszesz nawet kalosze, parasol, kubek czy hulajnogę dziecka.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy