Wyprawka do zerówki
fot. Adobe Stock

Wyprawka do zerówki: co trzeba kupić i ile to kosztuje? [LISTA]

Wyprawka do zerówki to zestaw rzeczy, które przydadzą się dziecku podczas przygotowań do szkoły. To już nie będą te same przybory, których używał przedszkolak! Warto rozważnie zaplanować zakupy, aby niczego nie zabrakło, i żeby nie przepłacać.
Magdalena Drab
Wyprawka do zerówki
fot. Adobe Stock
Wyprawka do zerówki przyda się dziecku, które kończy naukę w przedszkolu i zaczyna przygotowania do szkoły. Pełna wyprawka to zestaw rzeczy, których maluch będzie używał przez cały rok szkolny: muszą się więc w niej znaleźć przybory do pisania i rysowania, bloki techniczne, papier kolorowy i piórnik. Co jeszcze? Dokładną listę rzeczy do wyprawki powinna przekazać rodzicom placówka. Ale część z nich można kupić samodzielnie, bo w zerówce na pewno będą potrzebne.

Spis treści:

Wyprawka do zerówki: ile kosztuje?

Zerówka to już prawie szkoła, każdy zerówkowicz jest więc z pewnością przejęty faktem, że właśnie przestaje być zwykłym przedszkolakiem. A zakupy wyprawki do zerówki mogą być dobrą okazją do oswajania dziecka z nauką w zerówce, a potem w szkole. W zerówce dzieci wciąż dużo rysują, wycinają i kleją, uczą się pisać i liczyć, dlatego przybory do zerówki powinny być kompletne i dobrej jakości. Nie trzeba jeszcze kupować ekierki czy cyrkla, ale z pewnością przyda się piórnik z pełnym wyposażeniem i odpowiedni plecak lub tornister. 

Kupując wyprawkę do zerówki i korzystając z promocji w dyskontach i wyprzedaży w sklepach online, rodzice mogą zmieścić się w kwocie kilkuset złotych. Największy koszt to tornister i kapcie do zerówki bądź buty na zmianę: ceny dochodzą nawet do 200-300 zł. Dzięki promocjom na wyprawki do zerówki i wyprawki szkolne można jednak zaoszczędzić co najmniej połowę tej kwoty. 

Wyprawka do zerówki: przybory szkolne

W wyprawce do zerówki muszą się znaleźć przybory do rysowania, malowania, wykonywania prac plastycznych i nauki pisania. Co koniecznie trzeba kupić dla zerówkowicza? Oto lista niezbędnych artykułów plastycznych:
 • piórnik z wyposażeniem, czyli ołówkami, kredkami, nożyczkami, gumką, temperówką;
 • flamastry;
 • kredki pastelowe;
 • farby plakatowe;
 • pędzelki różnej grubości;
 • bibuła karbowana w kilku kolorach;
 • papier kolorowy A4 (2 sztuki);
 • blok techniczny biały A4 i A3 (po 2 sztuki);
 • blok techniczny kolorowy A4 i A3 (po 2 sztuki);
 • plastelina;
 • klej w sztyfcie;
 • teczka A4 na prace plastyczne.

Wyprawka do zerówki: plecak

Plecak to jeden z najważniejszych zakupów zarówno do zerówki, jak i do szkoły. Do zerówki dziecko nie będzie jeszcze nosić książek i zeszytów, dlatego plecak może być mniejszy, lżejszy i bardziej poręczny, ale i tak zwróć uwagę, czy ma odpowiednio szerokie szelki (sprawdź na dziecku, czy są rozstawione na dobrą odległość) i usztywnienie na plecach. Dobrze jeśli plecak posiada pasek do zapięcia na klatce piersiowej − nie będzie się zsuwał. Możesz też zdecydować się na mały tornister do zerówki.

Wyprawka do zerówki: śniadaniówka

Dziecięcy lunchbox pewnie i tak zostanie w placówce, by dziecko mogło korzystać z niego w razie potrzeby. Albo będziesz pakować do niego dziecięce drugie śniadanie. Śniadaniówka przyda się też podczas wycieczek i na pewno będzie potrzebna w szkole − ten zakup posłuży dziecku przez długi czas. Wybierzcie więc odpowiednio pojemną, szczelną śniadaniówkę z kilkoma przegródkami wykonaną z bezpiecznych dla dziecka materiałów. 

Wyprawka do zerówki: kapcie

Nie oszczędzaj na kapciach do przedszkola, bo to buty, w których dziecko spędza co najmniej kilka godzin dziennie i które mogą wspomóc albo utrudnić rozwój jego stóp. Kapcie do zerówki powinny mieć dobrze wyprofilowaną podeszwę i usztywniony zapiętek. Właściwie dobierz rozmiar kapci dla dziecka − stopa musi mieć ok. 0,5 cm zapasu (nie więcej!). Rozważ zakup popularnych sandałków profilaktycznych.

Wyprawka do zerówki: strój gimnastyczny

Strój gimnastyczny trzeba regularnie wymieniać, aby ubranka nie uwierały i zapewniały dziecku swobodę ruchów. Kup krótkie dresowe spodenki albo legginsy i koszulkę. Dodatkowy komplet będzie potrzebny na zmianę, gdyby dziecko się zamoczyło lub pobrudziło. Czasem stroje gimnastyczne są sprzedawane w komplecie z praktycznym workiem. Pamiętaj, że na niektóre zajęcia może być potrzebny dodatkowy strój, np. ubranie na balet albo strój piłkarski.

Wyprawka do zerówki: lista do druku

Aby wydrukować listę z wyprawką do zerówki, kliknij w obrazek.

wyprawka do zerówki lista

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy