wyprawka noworodka
Adobe Stock
Noworodek

Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]

Wyprawka dla noworodka na lato wygląda nieco inaczej niż wiosenna czy zimowa. Ubranka dla noworodka na lato charakteryzują się przede wszystkim tym, że... musisz kupić ich mniej. Jest i druga dobra wiadomość dla rodziców dzieci urodzonych latem – ubieranie będzie o wiele prostsze. Prezentujemy pełną listę ubranek i rzeczy do szpitala potrzebnych dla noworodka na lato, czyli w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Wyprawka dla noworodka na lato ma wiele plusów. Jeśli twoje dziecko urodzi się w czerwcu, lipcu bądź sierpniu, nie będziesz zmagać się z zakładaniem mu kilku warstw ubranek i przed każdym spacerem walczyć z grubym kombinezonem, ciepłą czapką i puchatym kocem. Ubranka na lato dla noworodka to przede wszystkim krótkie body, pajacyk i śpioszki, a do przykrycia pieluszka lub lekki kocyk. W nieco chłodniejsze dni ubierzesz noworodka dodatkowo w cieplejszy sweterek lub bluzę. Koniecznie sprawdź pełną listę ubranek i rzeczy do szpitala dla noworodka urodzonego latem.

Spis treści:

Wyprawka dla noworodka na lato

Jeśli zastanawiasz się, jakie ubranka przydadzą się noworodkowi latem, odpowiedź jest prosta: lekkie i przewiewne. Na lato nie musisz kupować dziecku ciepłych czapek, kombinezonu i dużej liczby cieplejszych body i pajacyków. Pamiętaj też, żeby ubranka dla noworodka na lato były z jak najlepszej jakościowo bawełny, by delikatne ciało dziecka dobrze znosiło wysokie temperatury.

Letnia wyprawka dla noworodka: lista zakupów

Co jeszcze przyda się noworodkowi latem?

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Skóra maluszka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak robić to najlepiej!

Jednak lato to nie tylko upalne dni, a każdy rodzic, wychodząc na spacer z maluszkiem, powinien być przygotowany na zmianę pogody. Zobacz, co na ten temat mówi Dorota Lewandowska, położna i pielęgniarka noworodkowa.

Jakie ubranka dla noworodka na lato?

Ubranka to podstawa letniej wyprawki dla noworodka. Podobny zestaw ubranek trzeba kupić dla dziecka urodzonego w czerwcu, lipcu i sierpniu. Noworodek będzie potrzebować tych rzeczy:

  • Body – to numer jeden wśród odzieży niemowlęcej. Ten rodzaj ubranka prawie wyparł bardzo popularne kiedyś koszulki i kaftaniki, których materiał łatwo fałdował się i zawijał na plecach. Body jest dobrze dopasowane, nie marszczy się, nie powoduje bolesnych odgnieceń na wrażliwej skórze noworodka. Kup kilka sztuk z krótkim rękawem (albo na ramiączkach) oraz na wszelki wypadek na chłodniejsze dni jedno/dwa body z długimi rękawkami.
  • Rampers – to spolszczona nazwa angielskiego słowa „rompers". Nazywa się nią jednoczęściowe ubranie w rodzaju kombinezonu. Rampers to coś więcej niż body i mniej niż pajacyk. Może mieć krótkie nogawki i krótki rękaw lub ramiączka. Zakłada się go dziecku na samą pieluszkę. Może być zapinany w kroku, na ramionkach lub na plecach (tego ostatniego zapięcia nie poleca się noworodkom). 
  • Pajacyki – rodzaj jednoczęściowego wierzchniego ubranka. Możesz zakładać je na body lub, gdy jest bardzo gorąco, bezpośrednio na ciało dziecka. Rozpięcie na całej długości ułatwia zakładanie ubranka oraz zmianę pieluchy (podczas przewijania pajacyk wystarczy rozpiąć do połowy).
  • Śpioszki – rodzaj rajstopek/spodenek z zabudowanymi stopami i zapięciem na ramionach. Oprócz nich na sklepowych półkach znajdziesz też półśpioszki zakończone w pasie gumką. Śpioszki zakłada się np. razem z body. Noworodek może w nich spać, ale także spędzać dzień. 
  • Bluza/sweterek - nawet latem zdarzają się chłodniejsze dni albo wieczory, kiedy dziecku przyda się dodatkowe wierzchnie ubranko.
  • Skarpetki – noworodki nawet w bardzo ciepły dzień mogą mieć chłodne stópki. Warto wiedzieć, że aby sprawdzić, czy dziecku nie jest zimno, nie dotyka się rączek czy nóżek, ale sprawdza się temperaturę skóry na karku.
  • Rękawiczki – ale nie po to, by chronić dłonie dziecka przed chłodem. Są potrzebne w szpitalu, ponieważ dzieci często rodzą się z długimi paznokciami, którymi mogą sobie drapać buzię. Rękawiczki to uniemożliwią do czasu powrotu do domu, gdzie spokojnie można zrobić dziecku pierwszy manicure.
  • Czapeczka – nawet noworodek nie musi jej nosić stale. W domu może leżeć z gołą główką. Czapkę warto zakładać przed wyjściem na spacer, aby chronić uszy dziecka przed wiatrem. W gorące dni, w osłoniętym od wiatru wózku, dziecko może leżeć bez niej.
Pamiętaj, jak ważne jest pranie ubranek dla noworodka. Pierwsze pranie całej wyprawki zaplanuj już... na kilka tygodni przed terminem porodu.

Wózek i akcesoria dla noworodka na lato

Wózek dla noworodka na lato powinien być przewiewny, aby dziecku nie było w nim zbyt duszno (niektóre modele mają np. okienko w budce). W upalne dni maluchy na pewno lepiej czują się w przestronnych gondolach. Niezbędnym dodatkiem do wózka na lato jest parasolka, która pomoże w ochronie dziecka przed słońcem, oraz moskitiera zabezpieczająca przed owadami.

Letnie spacery z noworodkiem będą prawdziwą przyjemnością, jeśli kupisz też:

  • Rożek lub otulacz – zastąpi pościel, z której zakupem można trochę poczekać. Otulacz jest zwykle uszyty z materiału przypominającego cienką kołderkę. Noworodki lubią w nim spać, bo czują się opatulone. W rożku można z kolei trzymać dziecko podczas karmienia przy piersi. Podczas letnich dni maluchowi może jednak być w nim zbyt gorąco.
  • Kocyk lekki, ażurowy przyda się do przykrycia dziecka, gdy nie korzystasz z otulacza lub rożka. Kiedy dziecko śpi, temperatura jego ciała spada, więc nawet w ciepłe dni maluszki lubią być czymś okryte. Podczas upałów funkcję kocyka mogą pełnić również flanelowe pieluszki

Przy ubieraniu noworodka latem zawsze kieruj się zasadą: dziecko powinno mieć na sobie tyle samo warstw ubranek co ty, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie. 

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Kosmetyki dla noworodka na lato

Wyprawka dla noworodka to także produkty do pielęgnacji. Na lato kup tylko podstawowe kosmetyki pielęgnacyjne dla noworodka. Aby chronić skórę noworodka latem, koniecznie zaopatrz się jednak w:

  • Preparat odstraszający owady i kleszcze – tzw. repelenty przydadzą się, gdy wyjdziesz z dzieckiem na spacer. Pamiętaj, że nie spryskuje się nimi skóry dziecka tylko ubranko lub wózek.
  • Krem do buzi – jeśli dziecko ma zdrową skórę, nie trzeba jej niczym smarować. Jeśli na dworze wieje wiatr lub skóra jest sucha, przyda się lekki krem nawilżający.

Uwaga, dla dziecka urodzonego latem nie kupuj kremu z filtrem UV. Tak małe dzieci najzdrowiej chronić przed słońcem, pozostając w cieniu.

W co ubierać niemowlę latem? Radzi prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra:

Przy temperaturze powietrza wynoszącej 20°C niemowlę powinno mieć na sobie śpioszki lub body oraz kaftanik z długim rękawkiem. Dla ochrony przed wiatrem i słońcem można założyć cienką bawełnianą czapeczkę (w mieszkaniu czapeczka nie jest potrzebna). Do przykrycia wystarczy cienki kocyk.

Wyprawka dla noworodka do szpitala latem

Część ubranek i kosmetyków dla noworodka weźmiesz ze sobą do szpitala. Pamiętaj, by do torby porodowej spakować także niezbędne rzeczy dla siebie, a w samochodzie zamontować wcześniej fotelik samochodowy dla noworodka. Podczas pakowania letniej wyprawki do szpitala szczególną uwagę zwróć na:

  • zapas pieluszek jednorazowych;
  • chusteczki nawilżane;
  • krem przeciw odparzeniom;
  • komplet ubranek dla noworodka (body, pajacyki, czapeczki, rękawiczki);
  • otulacz lub rożek;
  • ubranie na wyjście dla dziecka.

Przed porodem warto wydrukować sobie listę z kompletną wyprawką do szpitala.

Letnia wyprawka dla noworodka: lista zakupów do druku

Aby pobrać i wydrukować listę z rzeczami dla noworodka na lato, kliknij w obrazek. Możesz też pobrać go i zapisać w smartfonie: przyda się podczas kupowania wyprawki.

wyprawka dla noworodka na lato check lista do wydrukowania
Alicja Rotfeld

Pamiętaj, że kompletując wyprawkę dla noworodka na lato, warto pomyśleć także o kolejnych miesiącach i kupić niezbędne rzeczy dla dziecka na jesień oraz najpotrzebniejsze elementy z zimowej wyprawki. Oczywiście w odpowiednio większych rozmiarach!

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA