Pomoc dla matek dzieci z wadami letalnymi
fot. Adobe Stock

Wyrok TK: PiS chce dać rodzącym 20 TYSIĘCY ZŁ i oddzielne sale w szpitalach

Jak podaje Wyborcza.pl, rząd przygotowuje pakiet przepisów, które mają ułatwić matkom nową rzeczywistość po ogłoszeniu wyroku TK.
Aleksandra Zaborowska
Pomoc dla matek dzieci z wadami letalnymi
fot. Adobe Stock
Wysoko postawiony polityk PiS informuje, że opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie spowodowało wcale radości w szeregach partii. Rządzący spodziewają się dalszych protestów i rozumieją, że nastroje wcale szybko się nie zmienią. Nie uważają jednak, aby kwestia aborcji miała zmienić dużo w słupkach poparcia dla partii.

Jakie zmiany szykuje PiS?

Posłowie PiS planują wprowadzenie programu, który pozwoli „godnie zaopiekować się dzieckiem i ograniczyć jego cierpienie”. Chcą, aby w szpitalach znajdowały się oddzielne pomieszczenia dla matek z ciężko chorymi noworodkami, ale także chcą udostępnić kobietom dostęp do przychodni i hospicjów perinatalnych.  W każdym województwie ma być jedno takie hospicjum. 

Ponadto, rodzicom ma przysługiwać 20 tysięcy złotych jednorazowego oraz 1,5 tysiąca złotych miesięcznego świadczenia. Opieka nad niepełnosprawnym lub ciężko upośledzonym dzieckiem ma być, z perspektywy prawa, traktowana jak praca, która upoważni do emerytury.

Propozycję ustawy ma także Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. Przepisy te mają „wspierać kobiety w hospicjach perinatalnych dzięki lekarzom, psychologom, duchownym”.

Tylko czy to wystarczy?

Źródło: Wyborcza.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]
Zaostrzenie przepisów ustawy antyaborcyjnej wzbudza gorącą dyskusję społeczną. Zapytaliśmy przechodniów, co myślą na ten temat. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy