Wyrostek robaczkowy w ciąży
fot. StockAdobe

Zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży

Wyrostek robaczkowy usuwa się operacyjnie. Czy można to zrobić, jeśli kobieta spodziewa się dziecka? Zobacz, jak postępuje się w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego u ciężarnych!
Milena Oszczepalińska
Wyrostek robaczkowy w ciąży
fot. StockAdobe
Nagły, ostry, przeszywający ból z prawej strony brzucha. Myślisz, że to na pewno zapalenie wyrostka robaczkowego. Ale przecież spodziewasz się dziecka. Co więc robić? Czy można usunąć wyrostek, gdy jest się akurat w ciąży? A jeśli tak, to jak wygląda zabieg? Jeśli ten problem dotyczy właśnie ciebie, koniecznie przeczytaj. Podpowiadamy!

Przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego

Przyczyn zapalenia wyrostka robaczkowego może być wiele, jednak u większości pacjentów trudno jest zdiagnozować, co je wywołało. Lekarze zauważają jednak, że istotne znaczenie ma dieta chorego. Wyrostek robaczkowy jest bowiem częścią jelita. Aby nie doszło do zapalenia, powinno się spożywać dużo błonnika, który reguluje pracę jelit i pomaga w ich oczyszczaniu. Osoby, które maja dietę ubogą w ten składnik, dużo częściej cierpią na zapalenie wyrostka, niż osoby, które jedzą dostatecznie dużo błonnika.
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Co zrobić, jeśli wyrostek robaczkowy objawi się w ciąży?

Wiadomo, że wyrostek usuwa się operacyjnie. Czy można zatem poddać się zabiegowi, jeśli jest się akurat w ciąży? Odpowiedź brzmi, tak, można, a nawet trzeba, ponieważ nieusunięcie wyrostka, w którym doszło do zapalenia może skutkować śmiercią ciężarnej, zabieg ten należy wykonać możliwie jak najszybciej, tak jak w przypadku innych pacjentów z zapaleniem wyrostka, również dzieci. Trzeba to jednak zrobić z zachowaniem bezpieczeństwa zarówno matki, jak i rozwijającego się w jej brzuchu dziecka.

Sposób, w jaki wykonuje się operację usunięcia wyrostka robaczkowego u ciężarnych, zależy od tego, na jakim etapie ciąży jest dana pacjentka i jak duża już jest jej macica. Średnio do około połowy ciąży, maksymalnie do 26 tygodnia ciąży można przeprowadzić zabieg laparoskopowo. Natomiast w bardziej zaawansowanej ciąży wykonuje się klasyczne cięcie w znieczuleniu ogólnym.

Jak długo trzeba leżeć w szpitalu po usunięciu wyrostka robaczkowego?

Sam zabieg appendektomii trwa niedługo – od 15 minut do 1,5 godziny. Przed operacją należy być minimum 6 godzin bez jedzenia. Natomiast po zabiegu pozostaje się w szpitalu jeszcze przez 4-5 dób. Ważne jest też to, by przez pierwsze kilka, czasem kilkanaście godzin nie wstawać, nie chodzić, a jedynie leżeć.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego

Wyrostek robaczkowy objawia się tak samo o wszystkich chorych, nie ma znaczenia, czy jest to dziecko, osoba dorosła, kobieta  w ciąży. Pierwsze objawy wskazujące na zbliżające się zapalenie wyrostka to: U kobiet w ciąży te objawy mogą nie kojarzyć się z wyrostkiem, ale właśnie z dolegliwościami ciążowymi. Jednak jeśli dojdzie już do zapalenia wyrostka robaczkowego, z pewnością nie pomylą ich z niczym innym. Są to:
  • silny, narastający ból niedaleko pępka, który stopniowo przemieszcza się w dół brzucha i na prawą stronę;
  • nudności, wymioty;
  • wysoka gorączka;
  • przyspieszenie tętna.
  • biegunka lub wręcz odwrotnie – zaparcia.

Po której stronie znajduje się wyrostek robaczkowy?

Wyrostek robaczkowy u znacznej większości ludzi znajduje się z prawej strony brzucha, poniżej wysokości pępka (na odcinku od dołu biodrowego do miednicy mniejszej z prawej strony). Jednak nie u wszystkich. Zdarza się, że wyrostek ma tzw. Nietypowe ułożenie, np. za kątnicą lub pęcherzem moczowym). Jego wymiary to ok. 8-10 cm długości i 3-7 mm szerokości.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy