wysiękowe zapalenie ucha
fot. Adobe Stock

Wysiękowe zapalenie ucha: stan zapalny ucha bez bólu. Jak je rozpoznać i leczyć?

Wysiękowe zapalenie ucha powoduje u dziecka problemy ze słuchem. Jest podstępne, gdyż nie towarzyszy mu ból ucha. Ten stan zapalny ucha środkowego sprzyja nadkażeniom bakteryjnym i wirusowym. Czasami ustępuje samoistnie, ale zdarza się, że prowadzi do uszkodzenia słuchu.
Milena Oszczepalińska
wysiękowe zapalenie ucha
fot. Adobe Stock
Wysiękowe zapalenie ucha łatwo przeoczyć, gdyż w przeciwieństwie do innych stanów zapalnych ucha nie daje bólu i gorączki. Kiedy jednak dziecko zaczyna gorzej słyszeć, może to być sygnał choroby. Zobacz, na czym polega i jak się ją leczy!

Spis treści:

Rodzaje wysiękowego zapalenie ucha

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego (z łac. Otitis media secretoria – OMS), bo tak brzmi pełna nazwa choroby, to stan zapalny ucha środkowego. Dochodzi do niego wskutek gromadzenia się płynu w jamie bębenkowej, co sprzyja rozwojowi zakażeń wirusowych i bakteryjnych. W wyniku infekcji i gromadzenia się śluzowej wydzieliny w jamie bębenkowej następuje upośledzenie przesyłania bodźców dźwiękowych, co skutkuje niedosłuchem.

Wyróżnia się trzy postaci choroby;
 • ostrą – występuje do 10 dni,
 • podostrą – trwa powyżej 10 dni, ale poniżej 3 miesięcy,
 • przewlekłą – powyżej 3 miesięcy.
Wysiękowe zapalenie ucha to bardzo częsta dolegliwość - chorują na nią głównie dzieci w wieku od 6. miesiąca do 5. roku życia.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Objawy wysiękowego zapalenia ucha

Chorobie nie towarzyszą najczęstsze objawy zapalenia ucha, takie jak wysoka gorączka, ból i kłucie w uchu.

Typowym objawem choroby są:
 • wydzielina z ucha w postaci śluzu,
 • problemy ze słuchem (np. dziecko ogląda telewizję głośniej niż zwykle),
 • głośniejsza mowa,
 • brak reakcji na polecenia,
 • prośba o powtarzanie jeszcze raz słów czy fraz.

Dzieci w wieku przedszkolnym skarżą się czasami, że coś im „przeszkadza w uchu", mają wrażenie obecności wody w uchu lub szumu.
Objawy wysiękowego zapalenia ucha najtrudniej dostrzec u najmłodszych dzieci, dlatego rodzice powinni uważne je obserwować, zwłaszcza w sytuacji, gdy głośniej niż dotychczas zaczynają oglądać np. bajkę lub nie słyszą, co się do nich mówi.

Przyczyny wysiękowego zapalenia ucha

Schorzenie to może być spowodowane różnymi czynnikami. Należą do nich:

Leczenie wysiękowego zapalenia ucha

Wiele przypadków wysiękowego zapalenie ucha ustępuje samoistnie lub wystarczy podawanie leków rozrzedzających wydzielinę, dzięki czemu szybciej wypłynie ona z ucha, leków przeciwzapalnych, przeciwalergicznych, środków obkurczających w postaci kropli do nosa lub inhalacji. Kiedy jednak objawy nie ustępują, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Konieczne będzie wykonanie kilku badań laryngologicznych, w tym:
 • badania słuchu szeptem,
 • badania otoskopowego,
 • tympanometrii – ocenia sprawność błony bębenkowej poprzez pomiar odbicia od niej fali dźwiękowej oraz zmianę ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym,
 • badania audiometrycznego – analizuje sprawność narządu słuchu, oceniając próg słyszenia na różnych częstotliwościach.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby i wieku dziecka lekarz podejmuje odpowiednie leczenie. Może to być wyłącznie leczenie zachowawcze (leczenie chorób wpływających na stan uszu), ale w poważniejszych przypadkach, gdy wysiękowe zapalenie ucha ma charakter przewlekły i trwa co najmniej 3 miesiące, może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego (np. usunięcia przerośniętego migdałka, założenie drenu wentylacyjnego).

Drenaż jamy bębenkowej polega na nacięciu błony i założeniu w narkozie drenów wentylacyjnych, które utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Dreny te najczęściej same wypadają, ale czasem trzeba je usunąć operacyjnie. 

Katar u dziecka zwiększa ryzyko zachorowań na zapalenia uszu. Bardzo ważne jest regularne usuwanie wydzieliny z noska dziecka, w tym celu niezawodne są aspiratory do nosa:

Powikłania wysiękowego zapalenia ucha

W wyniku gromadzenia się płynu może dojść do:
 • pęknięcia bębenka ucha,
 • rozwoju perlaka – guzowata zmiana zapalna, najczęściej w uchu środkowym, powoduje upośledzenie słuchu,
 • trwałego upośledzenia słuchu, może skutkować zaburzeniami rozwoju mowy u dziecka.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy