Chłopiec bawi się na dywanie
fot. Fotolia

Nowe przepisy: nawet 100 tys. zł kary za niebezpieczne zabawki

Dzięki nowej ustawie, rząd chce poprawić bezpieczeństwo m.in. zabawek dostępnych na polskim rynku. Sprawdź, jakie zmiany zakłada nowy projekt!
Hanna Szczesiak
Chłopiec bawi się na dywanie
fot. Fotolia
Głównym celem nowego projektu ustawy jest dostosowanie obecnych przepisów do wymogów Unii Europejskiej. W środę odbyła się rządowa debata, podczas której wszystkie partie poparły nowy projekt. Dzięki niemu zwiększy się bezpieczeństwo m.in. zabawek.

Zmiana przepisów i kar

Nowa ustawa zakłada, że zanim zabawka trafi na rynek, producenci i importerzy będą musieli zapewnić, że spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej. Tylko produkty, które nie zagrażają dzieciom, mogą być wprowadzone do sprzedaży na terenie wszystkich krajów UE. Jednym z wymogów jest umieszczanie na opakowaniach oznakowania CE – tylko produkty z oznakowaniem traktowane będą jako bezpieczne dla dzieci. Jeśli producent wprowadzi do sprzedaży produkt niespełniający norm, może zostać nałożona na niego kara w wysokości nawet 100 tys. zł! Jeśli jednak podejmie działania, by spełnić wymogi Unii, kara może zostać anulowana.
Redakcja poleca: Najlepsza zabawka kreatywna dla przedszkolaka - film
Prezentujemy nowości rynkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Którą z zabawek kreatywnych wybierzesz dla swojego dziecka?

Rejestr zabawek niezgodnych z wymogami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie prowadził rejestr tych produktów, które są niezgodne z obowiązującymi normami. Przed zakupem konkretnej zabawki, rodzic będzie mógł sprawdzić, czy nie ma jej w spisie UOKiK. Powstanie rejestru wiąże się z regularnymi kontrolami produktów, by spełniały wszystkie unijne wymagania.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2016.

Czytaj także: Pit 2016 – ulga na dziecko
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy