GRY
 
 

Wystawa Zabawki ze sznurkiem i świąteczne warsztaty w Muzeum Zabawek - 19.03 - 11.10.2013

Zapraszamy na wystawę Zabawki ze sznurkiem i na świąteczne warsztaty do Muzeum Zabawek.

muzeum zabawek, wystawa
fot. materiały prasowe
Zabawki ze sznurkiem - wernisaż wystawy 19 marca, godz. 17.00.
 
Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na nową wystawę pt. „Zabawki ze sznurkiem”, która będzie prezentowana od 19 marca 2013 r. do 31 października 2013 r. 
 
Jednym z elementów konstrukcji wielu zabawek jest sznurek (lub sznurki), który poprzez różnorodny sposób zamontowania wprawia zabawkę w ruch lub wzbogaca ją o dodatkowy rodzaj manipulacji. 
 
Na wystawie zaprezentujemy szeroką gamę zabawek, przy których ważną rolę pełni sznurek. Będą to zabawki polskie i zagraniczne, wyprodukowane od lat 50. XX w. do chwili obecnej. Istotną część wystawy stanowić będą zabawki z polskich spółdzielni zabawkarskich. Nie zabraknie też zabawek, których głównym elementem jest sznurek tj. latające bile, diabolo, latawce, skakanki czy jo-jo. Zwiedzający poznają historię najstarszych zabawek ze sznurkiem i ciekawostki z nimi związane.
 
Historia zabawek ze sznurkiem trwa od bardzo dawna i nikt chyba nie wie, gdzie, kto i kiedy po raz pierwszy doczepił sznurek do ,,czegoś”, co moglibyśmy nazwać zabawką i w końcu jak to ,,coś” wyglądało. Jedno jest pewne, że gdy sięgamy do tego, co udokumentowane, widzimy, że od czasów starożytnych sama forma i zasada działania niektórych tego typu zabawek prawie się nie zmieniła. Zwierzątka na kółkach do ciągnięcia na sznurku, figurki z ruchomymi kończynami, latawce, skakanki, jo-jo to podstawowy zestaw zabawek na świecie dla dzieci w różnym wieku.
Grupę zabawek ze sznurkiem dla maluchów uzupełniają eksponaty z firm zagranicznych m.in. amerykańskiej Fisher-Price, francuskiej Clairbois. Wśród nich znaleźć możemy: ,,królową pszczół” (będącą zarazem najstarszym eksponatem na wystawie), żółwia, samolot, pajace, zajączka i motyla. Charakterystyczne dla tych zabawek jest to, że poruszając się wydają przy tym dźwięki.
 
Zabawki przeznaczone dla nieco starszych dzieci pochodzą m.in. z: Zabawkarskiej Spółdzielni Pracy „Puszczykowo” z Puszczykowa, Zabawkarskiej Spółdzielni Pracy ,,Bajka” z Lublina, Spółdzielni Pracy im. St. Dubois i firmy Drapinos z Warszawy. Przykładem zabawki z ukrytym w środku sznurkiem jest osiołek na podeście firmy Straume z ZSRR. 
 
Wszystkie prezentowane zabawki spełniają szereg istotnych funkcji w rozwoju dziecka. Wpływają na percepcję, koordynację ruchową i manualną oraz uczą zabawy w grupie. Na wystawie będzie można spróbować swoich sił w zabawie latającymi bilami, diabolo, poi i jo-jo, drewnianym kombinatorem. Wystawie towarzyszyć będzie cykl spotkań edukacyjnych związanych z tematem.

Zapraszamy również na świąteczne warsztaty w Muzeum

ROBIMY JAJA W MUZEUM!
24 MARCA 2013Rr.. (niedziela) w godzinach od 11.00 do 15.00 zapraszamy do Muzeum Zabawek i Zabawy na warsztaty . Każdy gość będzie mógł wykonać ozdobne jajko-szyszkę,które wykonamy z satyny. Warsztaty w cenie biletu za zwiedzanie.

Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj