GRY
 
 

Biennale Sztuki Dziecka, 02.-08.06, Poznań

Zapraszamy na wydarzenia w ramach Biennale Sztuki Dziecka.

biennale, sztuka dziecka, plakat
Program 19. Biennale Sztuki dla Dziecka
 
Na tydzień wypełniony niezwykłymi wydarzeniami artystycznymi dla dzieci zaprasza Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Podczas 19. Biennale Sztuki dla Dziecka, które potrwa od 2 do 8 czerwca, każdego dnia będzie można wziąć udział w koncertach, spektaklach, warsztatach, zobaczyć wystawy i filmy oraz bawić się na wiele twórczych sposobów. Tematem przewodnim imprezy jest „Słowo na terytorium sztuki dla dziecka”.
 
Ponad 13 tysięcy dzieci i dorosłych będzie mogło wziąć udział w niemal 50 propozycjach, które w kilku odsłonach łącznie dadzą ilość 200 wydarzeń. Harmonogram został ułożony w sposób umożliwiający uczestnictwo grupom przedszkolnym i szkolnym, ale i rodzicom z dziećmi w godzinach popołudniowych, a także w weekend. Zdecydowana większość z punktów programu jest bezpłatna. Bilety w bardzo przystępnych cenach obowiązują na koncerty, spektakle, seanse filmowe oraz występ Kabaretu Hrabi. 
 
Warsztaty i ekspozycje
Z wyprzedzeniem zapisać się trzeba na warsztaty organizowane w Bibliotece Raczyńskich i CK Zamek, ale już na pokazywane tam wystawy można wybrać się „z marszu” i ulec tytułowi „Zamieszkaj w bajce” lub podpatrzeć „Kapselka od kuchni”. Do biblioteki warto z domu zabrać książkę, ale nie zaległą do zwrotu, lecz egzemplarz na wymianę, by dzięki instalacji  „Nowe życie książki”, puścić ją w obieg.
Na popołudniowe działania plenerowe, które odbywać się będą w Parku Wilsona i Parku Starego Browaru można zgłosić się wcześniej, ale w miarę wolnych miejsc będzie szansa na spontaniczne przyłączenie się do grup. Na pewno warto odwiedzić te lokalizacje, także po to, by zobaczyć powiększające się podczas Biennale ekspozycje „Słowopłotów” i „Artfabetu” tworzonych przez dzieci wraz z zaproszonymi artystami. 
 
 
Park pełen poezji
 
Biennale rozpocznie niedzielny, rodzinny happening w Parku Wilsona, podczas którego będzie można wędrować wśród zieleni w poetyckim nastroju. Zaproszą do niego właśnie „Słowopłoty” – prace stworzone przez dzieci podczas warsztatów twórczych, powiększone i wyeksponowane przy bramach wejściowych. Artystyczne działania ze słowem będzie można kontynuować, a  ich efekty dopełnią parkową wystawę. Co jeszcze czeka na poszukiwaczy sztuki? Galeria wierszy napisanych przez dzieci zawiśnie pomiędzy drzewami i „zakwitnie” w Palmiarni, aktorzy recytujący wiersze na życzenie będą wypatrywać kolejnych zleceniodawców, a wprost na alejkach parkowych najróżniejsze słowa czekać będą na plastyczną oprawę z kolorowej kredy. To nie koniec wspólnych działań z dziećmi. Tysiące klocków MuBaBaO zachęcą i dużych, i małych do konstruowania i słowotwórczej gimnastyki. Zwieńczeniem słownej aktywności będzie zabawa w głuchy telefon, którą podejmie także Chór Dziewczęcy Skowronki wyśpiewując koncertowo muzyczne równanie: „Słowa + dźwięki = piosenka”.
 
 
Koncerty
 
W programie tegorocznego Biennale uwagę przykuwają propozycje muzyczne, które z pewnością pretendują do miana najważniejszych wydarzeń imprezy. Premierowy koncert Adama Nowaka, znanego z zespołu „Raz, Dwa, Trzy” i jego nastoletniego syna Jana Juliana Nowaka, który jest autorem tekstów przygotowywanych piosenek, będzie okazją do prześledzenia tytułowych „Spisanych okoliczności dorastania” młodszego z twórców. Rodzice zabierając na ten koncert swe pociechy zafundują im spotkanie z muzyką z najwyższej półki bowiem w całość przedsięwzięcia zamieszany jest jeszcze Karim Matusewicz z zespołu VooVoo.  
Jako wydarzenie towarzyszące Biennale przygotowany został koncert „Lutosławski dla dzieci”, podczas którego piosenki kompozytora stworzone do słów Juliana Tuwima zaśpiewa Dorota Miśkiewicz. Na scenie pojawi się rzadko spotykane instrumentarium dwóch fortepianów i instrumentów perkusyjnych, za którymi zasiądą artyści zespołu Kwadrofonik. Oprawa wizualna znanej VJkiJagody Chalińskiej przybliży słuchaczom postać Witolda Lutosławskiego i nada wydarzeniu wyjątkowy charakter.
Wizualne i muzyczne doznania czekają także na uczestników koncertu „Słowoświaty”, który jest muzyczną wędrówką po różnych stylach muzycznych ze szczególną odniesieniem do funkcjonowania w nich słowa.  Specjalne propozycje muzyczne przygotowywano również dla dzieci w wieku przedszkolnym.
 
 
Kabaret
 
Absolutnym hitem 19. Biennale może okazać się najnowszy program Kabaretu Hrabi „Bez wąsów”. Będzie on niespodzianką zarówno dla widzów, jak i artystów, którzy z pełną odpowiedzialnością, ale i swym doskonałym warsztatem, podjęli wyzwanie sprostania wymaganiom dziecięcego poczucia humoru. Przekonać się będzie można jak słowo w służbie dowcipu wywoła koncert śmiechu na widowni.
 
 
Spektakle 
 
Biennale odważnie wejdzie na poznańskie sceny. Na „Chodź na słówko” produkcję organizatorów, trzeba się wybrać do Teatru Nowego, do Malarni Teatru Polskiego na „Nusię i wilki” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, „Maszynę do opowiadania bajek” Teatru Pinokio z Łodzi i poznańską „Grę” Studia Teatralnego BLUM. „Teatralnym Placem Zabaw Jana Dormana” stanie się Pawilon Nowa Gazownia, który przyjmie projekt Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego z Warszawy. Wszystkie zaproszone przedstawienia są realizacjami odważnie i partnersko nawiązującymi dialog z młodymi widzami. 
 
 
Seanse filmowe
 
Motyw słowa obecny będzie również na ekranie kinowym – w zestawach filmów „Animowane wiersze” czy „Bajki Pana Tuwima”. O sile literatury i wpływie jaki wywierają książki na młodych ludzi opowiedzą długometrażowe animacje „Sekret Eleonory” i „Sekret księgi z Kells”. W Nowym Kinie Pałacowym zaprezentowane zostaną ponadto filmy nawiązujące do jubileuszu 40-lecia Biennale, przywołujące rok 1973, w którym zostały nagrodzone podczas I edycji imprezy. Będą to seanse: „Wspaniali Jubilaci” – zestaw krótkich metraży i „Motyle” Janusza Nasfetera dla młodzieży od 12 lat.
 
 
Finał
 
Dwa dni wieńczące Biennale będą ostatnią okazją do rodzinnej kulturalnej wyprawy. W Parku Wilsona opowiadacze historii ze Studni O. zaproszą do poznawania przygód niezwykłych bohaterów. W Bibliotece Raczyńskich odbędą się: „Maraton czytania bajek” oraz spotkania z Maliną Prześlugą – autorką i Robertem Romanowiczem – ilustratorem, którzy zdradzą tajniki swej pracy nad książką dla dzieci. Na placu Wolności będzie można zobaczyć ekspozycję „10 najważniejszych słów”, wybranych przez dzieci w internetowym plebiscycie, a także nabyć ciekawe książki na kiermaszu dobrej literatury dla dzieci. Fani szwedzkich książek o Nusi zapewne chętnie  wybiorą się na spotkanie z ich autorką Piją Lindenbaum.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...
Doładuj
Przeładuj