Wysypka u niemowlęcia: to nie musi być alergia

Wysypka u niemowlęcia może być spowodowana przegrzaniem, ale też reakcją alergiczną, chorobą zakaźną, a nawet groźną dla życia sepsą. Musisz wiedzieć, jak odróżnić różne rodzaje wysypki, kiedy możesz leczyć dziecko w domu, a kiedy szybko skontaktować się z lekarzem.
Katarzyna Pinkosz
wysypka u niemowlęcia
fot. Fotolia
Wysypki i zmiany skórne to jedne z najczęstszych problemów niemowlęcia. Skóra niemowlęcia jest bardzo niedojrzała, stąd łatwo o jej podrażnienia.
Przegrzanie, niewłaściwa pielęgnacja, użycie niewłaściwego proszku do prania może prowadzić do pojawienia się zmian skórnych i wysypki. Wysypka na twarzy u niemowlęcia może być też spowodowana reakcją alergiczną u niemowlęcia albo chorobą zakaźną, dlatego bardzo ważne jest, by umieć rozpoznawać różne rodzaje wysypki.

Potówki 

Jak wygląda wysypka? To drobne pęcherzyki lub czerwone grudki. Potówki u niemowlaka mogą pojawiać się na całej skórze, ale najczęściej w miejscach najbardziej przegrzanych: pod pachami, na plecach, z tyłu głowy, na brzuchu, udach, w pachwinach.
Jaka jest przyczyna potówek? Przegrzanie (zbyt ciepłe ubieranie lub zbyt wysoka temperatura w pokoju). Niemowlę nie potrafi poradzić sobie z dostosowaniem do temperatury otoczenia. Często potówki u niemowląt mają też te dzieci, które leczone były na oddziałach na żółtaczkę noworodka naświetlaniami.
Jak pomóc dziecku? Często przemywaj skórę dziecka (przegotowaną wodą, kąp dziecko w wodzie z dodatkiem emolientu (preparat, który nawilży i natłuści skórę, kupisz w aptece). Do kąpieli warto dodać kilka kryształków nadmanganianu potasu (woda powinna być lekko różowa). Nie przegrzewaj niemowlęcia, nie ubieraj go za ciepło. 
Ważne! Jeśli zmiany nasilają się, konieczny kontakt z lekarzem (może on zalecić nawet leczenie antybiotykiem).

Trądzik niemowlęcy

Jak wygląda? Na skórze widać zaskórniki (białe lub czarne), wykwity grudkowe, krosty, rzadko torbiele. Zmiany skórne występują głównie na buzi, czasem też na klatce piersiowej.
Jaka jest przyczyna? Przerost gruczołów łojowych spowodowany obecnością hormonów androgennych (dziecko ma je od mamy, jeszcze z okresu ciąży, a potem dostaje w czasie karmienia piersią). Powodem nasilenia trądziku niemowlęcego może być też częste stosowanie oliwek do pielęgnacji skóry (to jeden z najczęstszych błędów w pielęgnacji niemowlęcia). 
Jak pomóc dziecku? Przemywaj delikatnie skórę dziecka wodą (najlepiej przegotowaną), do mycia nie używaj mydła, tylko tzw. emolientów, które nie wysuszają, tylko lekko natłuszczają skórę. Nie stosuj oliwek do pielęgnacji skóry. Jeśli zmiany skórne utrzymują się, mimo właściwej pielęgnacji lub jeśli trądzik pojawia się później, około 4–6 miesiąca życia, idź z dzieckiem do lekarza.
Ważne! U dzieci, u których trądzik pojawia się wcześnie i długo trwa, trądzik może również przebiegać ostro w okresie dojrzewania. 

Prosaki

Jak wyglądają? Białe, zaczopowane grudki. Najczęściej występują na czole i brodzie. 
Jaka jest przyczyna? Zmiany są spowodowane zablokowaniem mieszków włosowych. 
Jak pomóc dziecku? Właściwie pielęgnuj skórę dziecka, myj wodą z dodatkiem delikatnego emolientu. Zmiany same ustępują po około 1–2 miesiącach. Jeśli zajęte nimi były duże powierzchnie skóry, mogą utrzymywać się dłużej. Nie przekłuwaj ich ani nie wyciskaj!
 

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry? Skóra dziecka jest sucha, policzki wyglądają jak lakierowane, mogą pojawiać się krostki i grudki. Zmiany mogą obejmować całe ciało z wyjątkiem miejsc pod pieluszką oraz na pleców. Uwaga! Bardzo swędzą! Dziecko jest niespokojne, rozdrapuje krostki. 
Czym azs jest spowodowane? Najczęściej alergią. Alergiczne zmiany skórne najczęściej pojawiają się około 3. miesiąca życia (lub później).
Jak pomóc dziecku? Kąp dziecko w wodzie z dodatkiem specjalnych płynów, które lekko nawilżają i natłuszczają skórę (tzw. emolientów). Kilka razy dziennie natłuszczaj skórę preparatami przeznaczonymi do skóry atopowej, które dodatkowo łagodzą swędzenie skóry Konieczna jest wizyta u alergologa. Czasami dziecko musi brać leki na alergię (także doustne) oraz smarować skórę kremami przeciwzapalnymi.  

Pokrzywka

Jak wygląda pokrzywka? Przypomina bąble podobne do zmian powstających po ukłuciu owada lub po dotknięciu pokrzywą (stąd nazwa choroby). Bąble swędzą.
Czym jest spowodowana? U niemowlęcia może być spowodowana spożyciem określonego pokarmu, zastosowaniem leku. Pokrzywka może też towarzyszyć infekcjom bakteryjnym, wirusowym i grzybiczym, pasożytniczym. 
Jak pomóc dziecku? Skontaktuj się z lekarzem (w celu postawienia diagnozy i zdiagnozowania, jaka jest przyczyna. Szybka konsultacja z lekarzem jest konieczna, jeśli pokrzywce towarzyszy obrzęk naczynioruchowy lub wstrząs anafilaktyczny. Zdarzają się rzadko, ale mogą zagrażać życiu!   

Sepsa

Jak wygląda wysypka przy sepsie? Pojawiają się plamki, często zlewające się w większe. Mogą występować na całym ciele. Charakterystyczne jest to, że po ucisku zaczerwienionego miejsca, np. przyłożeniu szklanki, zaczerwienienie nie mija.
Inne objawy: dziecko ma wysoką gorączkę, powyżej 39,5 stopni C, światłowstręt, wymiotuje, źle się czuje, może mieć sztywny kark. 
Co robić? Natychmiast jedź z malcem do szpitala! Konieczny jest pobyt w szpitalu, podanie silnego antybiotyku. 
Ważne! Sepsa nie jest chorobą, ale uogólnioną reakcją organizmu na ciężkie zakażenie. Zarazki przełamują odporność organizmu, przedostają się do krwi i wraz z nią rozsiewają po organizmie. Najczęściej przyczyną sepsy jest infekcja bakteriami z grupy pneumokoków lub meningokoków.

Ospa wietrzna

Jak wygląda wysypka przy ospie wietrznej? Początkowo są to czerwone, drobne plamki, które po kilku godzinach przekształcają się w pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Po kilku dniach tworzą się z nich strupki, a po kolejnych kilku odpadają, pozostawiając na skórze jasne blizenki (z czasem powinny zniknąć). Niektóre dzieci mają tylko pojedyncze krostki, częściej jednak wysypka obejmuje całe ciało, również buzię, włosy, narządy płciowe. Jest dokuczliwa i swędząca, dlatego malec denerwuje się, nie może spać. 
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka