Wysypka u dziecka - kiedy jest groźna?

Wysypka u dziecka zawsze budzi w rodzicach niepokój. Czy słusznie? Sprawdź, jak wyglądają różne rodzaje wysypki i o jakich chorobach mogą świadczyć.
Aleksandra Sokalska
Wysypka u dziecka
fot. AdobeStock
Wysypka na twarzy może mieć różną postać – od drobnych plamek po duże zmiany rumieniowe. Wygląd wysypki pomaga rozpoznać jej przyczynę. Może to być choroba wirusowa, bakteryjna, pasożytnicza lub uczulenie.O jakich chorobach wewnętrznych mogą świadczyć wysypki - wyjaśnia dr Irena Sadowska-Jurkowska, pediatra dermatolog.

Wysypka alergiczna

Wysypka alergiczna to drobne czerwone wypryski lub większe, zlewające się w czerwone plamy. W miarę nasilenia choroby skóra staje się sucha, „liszajowata”, wypryski swędzą, dziecko drapie się, zmiany pękają i sączą się – mogą ulegać zakażeniu.

Wysypka alergiczna bywa spowodowana:
  • uczuleniem na pokarmy,
  • podrażnieniem skóry środkami chemicznymi: proszkami do prania, płynami do płukania, apreturą do tkanin (znajduje się na nowych, niepranych rzeczach),
  • kosmetykami.

Wysypka może także oznaczać uczulenie na zwierzęta lub rośliny, np. na pelargonię. Niemowlętom często też dokucza wysypka spowodowana działaniem moczu. Dość często winna bywa alergia na leki np. antybiotyki lub środki przeciwbólowe.
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

Wysypka plamista

Wysypka plamista bywa zwykle objawem chorób wirusowych. Winna często jest np. gorączka trzydniowa - wtedy są to różowe plamki, które pojawiają się po ustąpieniu trzy-czterodniowej gorączki (najpierw na tułowiu, potem na twarzy, rękach i nóżkach). Nie wymagają one leczenia.
 

Wysypka spowodowana różyczką

Jeśli przyczyną wysypki jest różyczka, wówczas krostki, które pojawiają się na ciele dziecka, są plamiste, drobne, czerwone. Wysypka rozpoczyna się od twarzy, a potem „schodzi” w dół. Poza plamkami na skórze mogą zdarzać się większe partie rumienia. Czasem dziecko odczuwa swędzenie.

Wysypka spowodowana chorobą bostońską

Jednym z częstszych wykwitów pochodzenia wirusowego jest wysypka bostońska. Jest to wysypka dla tzw. zespołu „ręka, stopa, usta”. Cechą charakterystyczną bostonki jest pojawienie się krostek na wewnętrznych stronach dłoni i stóp oraz w ustach dziecka. Zazwyczaj nie wymaga ona leczenia i mija samoistnie po kilku dniach. 

Wysypka grudkowa

Wysypka grudkowa u dziecka jest typowa np. dla szkarlatyny (płonicy). To drobne, czerwone, ostre grudki. Skóra staje się szorstka. Występują one najpierw na:
  • przedramionach,
  • w pachwinach,
  • na szyi,
po czym w ciągu doby rozprzestrzeniają się na resztę ciała. Mogą być swędzące. W miarę trwania choroby czoło i policzki przybierają płomienną czerwoną barwę, a okolica wokół ust pozostaje wyraźnie jaśniejsza.

Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa

Występuje np. kiedy pojawia się ospa wietrzna (ale może też być objawem innych chorób). Swędzące wykwity pojawiają się najpierw na tułowiu. To czerwone plamki, potem pęcherzyki na czerwonej podstawie. Równolegle występują zmiany w różnej fazie – pęcherzyki i plamki. Można je smarować „białą papką” lub gencjaną na wodzie. Jeżeli dziecko się drapie, mogą one ulec zakażeniu bakteryjnemu (liszajec zakaźny). Takie zmiany trzeba leczyć specjalną maścią z antybiotykami.
 

Najczęstsze pytania rodziców o wysypkę

Kiedy dziecko dostaje wysypki, w głowie rodzica od razu nasuwa się tysiące pytań. Poniżej znajdują się odpowiedzi na te, które są najbardziej nurtujące, ale też najważniejsze z punktu widzenia zdrowia dziecka. 

Czy zmiany alergiczne można pomylić z jakąś inną chorobą?

Prawdę mówiąc, tak. Zdarza się, że zakażenie świerzbowcem (rodzaj pajęczaka) bywa mylone właśnie ze zmianami alergicznymi. Świerzb pojawia się jako czerwona, grudkowa, swędząca wysypka. U małych dzieci występuje w okolicy pępka, pod paszkami, na dłoniach i stopach. Ważne, by postawić trafne rozpoznanie, gdyż świerzb jest zaraźliwy. Poza tym tych zmian nie można smarować maściami sterydowymi, które rozpulchniają skórę (wtedy łatwiej poddaje się inwazji tego pasożyta). Leczenie jest uciążliwe, lecz skuteczne.

Czy z każdą wysypką trzeba iść do lekarza?

Tak. Nie lecz dziecka na własną rękę, bo może być z tego więcej szkody niż pożytku. Czasem jakaś maść powoduje przejściową poprawę, ale potem choroba jest trudniejsza do rozpoznania i leczenia.
Leczenie maściami sterydowymi, które lekarz może zapisać, gdy dziecko ma nasiloną alergię skórną, w przypadku grzybic, świerzbu i innych dolegliwości jest szkodliwe! Jeśli występują choroby zakaźne wieku dziecięcego, ważne jest właściwe rozpoznanie i dlatego dziecko z wysypką, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszy jej gorączka, trzeba zabrać do lekarza.

Jak leczyć wysypkę u dziecka?

Nie ma jednej skutecznej metody leczenia każdej wysypki, a też nie każdy wykwit wymaga stosowania jakichkolwiek środków. Przede wszystkim każdą wysypkę u dziecka powinien obejrzeć lekarz. W zależności od tego, co jest jej przyczyną, pediatra zdecyduje, jaka forma leczenia będzie skuteczna i właściwa. 

Jak rozpoznać wysypkę związaną z uczuleniem na rośliny?

Pojawia się po kontakcie skóry z rośliną, na którą dziecko jest uczulone. Po paru sekundach lub godzinach w tym miejscu skóra:
  • staje się ona czerwona,
  • swędzi,
  • pojawia się pokrzywka,
  • pojawiają się pęcherzyki.
Taka pokrzywka u dzieci ustępuje samoistnie po kilkunastu dniach.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem