wysypka u dziecka
fot. AdobeStock

Wysypka u dziecka: rodzaje, przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Wysypka u dziecka może się pojawić z powodu ospy, różyczki lub bostonki. Krostki to też objaw alergii lub gorączki trzydniowej. Wysypka u dziecka może mieć postać plam i plamek.
Aleksandra Sokalska
wysypka u dziecka
fot. AdobeStock
Wysypka na skórze dziecka może mieć różną postać - od drobnych plamek po duże zmiany rumieniowe. Wygląd zmian skórnych pomaga rozpoznać ich przyczynę. Mogą być spowodowane przez wirusy, bakterie, pasożyty lub uczulenie.

Wysypka u dziecka:

Rodzaje wysypek u dziecka

W poniższej tabeli znajdziesz różne rodzaje wysypki u dzieci i choroby, którym towarzyszą:

 
Choroba Wygląd wysypki Umiejscowienie wysypki
Trzydniówka drobne, płaskie, bladoróżowe plamki klatka piersiowa, brzuch, twarz, ręce, nogi
Różyczka plamista, drobna, czerwona,
czasem większy rumień
najpierw twarz, potem "schodzi" w dół na tułów i kończyny
 
Bostonka małe czerwone lub łososiowe plamki, przekształcają się w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki zwykle tylko na dłoniach, stopach oraz w buzi
Szkarlatyna (płonica) drobne, czerwone, ostre grudki,
szorstka skóra, płomiennie czerwone czoło i policzki, jasna skóra wokół ust
najpierw na przedramionach, w pachwinach i na szyi, po dobie reszta ciała
Ospa wietrzna czerwone plamki, pęcherzyki na czerwonej podstawie całe ciało

Wysypka alergiczna
drobne czerwone wypryski,
czerwone plamy,
liszaje
pod kolanami, w zgięciach łokci, za uszami, na twarzy, może być na całym ciele
     
Redakcja poleca: Darmowe, bo domowe sposoby na kurzajki, brodawki - film
Zamiast wydawać pieniądze na drogie leki, idź na spacer i znajdź rośliny pokazane na filmie. Poznaj leczniczą moc popularnych roślin, które znajdziesz wokół domu.

Wysypka u dziecka – alergiczna

Wysypka alergiczna to drobne, czerwone wypryski lub większe, zlewające się w czerwone plamy. W miarę nasilenia choroby skóra staje się sucha, „liszajowata”, wypryski swędzą, dziecko drapie się, zmiany pękają i sączą się i mogą ulegać zakażeniu.

Wysypka alergiczna może być spowodowana:
 • uczuleniem na pokarmy,
 • podrażnieniem skóry środkami chemicznymi - proszkami do prania, płynami do płukania, apreturą do tkanin (znajduje się na nowych, niepranych rzeczach),
 • kosmetykami.

Wysypka u dziecka spowodowana alergią nie zawsze oznacza jednak atopowe zapalenie skóry (AZS). W przebiegu AZS skóra jest bardzo sucha, co sprawia, że staje się mniej elastyczna, szorstka, skłonna do pękania. Uszkodzony naskórek jest znacznie bardziej podatny na różne zakażenia - ropne infekcje, drożdżycę itp.
 
Wysypka u dziecka może także oznaczać uczulenie na zwierzęta lub rośliny, np. na pelargonię. Niemowlętom często też dokucza wysypka spowodowana działaniem moczu. Dość często winna jest alergia na leki np. antybiotyki lub środki przeciwbólowe.

Wysypka u dziecka – plamista

Wysypka plamista zazwyczaj jest objawem chorób wirusowych:
 • gorączki trzydniowej - różowe plamki pojawiają się po ustąpieniu trzy-czterodniowej gorączki (najpierw na tułowiu, potem na twarzy, rękach i nóżkach), nie wymagają one leczenia,
 • różyczki - pojawiające się na ciele dziecka krostki są plamiste, drobne, czerwone, wysypka rozpoczyna się od twarzy, a potem „schodzi” w dół, poza plamkami na skórze mogą zdarzać się większe partie rumienia, może wystąpić swędzenie,
 • bostonki - cechą charakterystyczną jest pojawienie się krostek na wewnętrznych stronach dłoni i stóp oraz w ustach dziecka, tzw. zespołu „ręka, stopa, usta”, zazwyczaj nie wymaga leczenia i mija samoistnie po kilku dniach. 

Wysypka u dziecka – grudkowa

Wysypka grudkowa u dziecka jest typowa np. dla szkarlatyny (płonicy). To drobne, czerwone, ostre grudki. Skóra staje się szorstka. Zmiany występują najpierw na:
 • przedramionach,
 • w pachwinach,
 • na szyi.
   
W ciągu doby rozprzestrzeniają się na resztę ciała. Mogą być swędzące. W miarę trwania choroby czoło i policzki przybierają płomienną czerwoną barwę, a okolica wokół ust pozostaje wyraźnie jaśniejsza.

Wysypka u dziecka – plamisto-pęcherzykowo-grudkowa

Występuje kiedy pojawia się np. ospa wietrzna (ale może też być objawem innych chorób). Cechy charakterystyczne:
 • czerwone plamki, potem pęcherzyki na czerwonej podstawie,
 • swędzące wykwity pojawiają się najpierw na tułowiu,
 • równolegle występują zmiany w różnej fazie - pęcherzyki i plamki.

Wysypkę można smarować „białą papką” lub gencjaną na wodzie. Jeżeli dziecko się drapie, mogą one ulec zakażeniu bakteryjnemu. Takie zmiany trzeba leczyć specjalną maścią z antybiotykami.

Wysypka u dziecka – bakteryjna

Ropne strupki, pęcherzyki lub liszaje - to objawy skórnych infekcji bakteryjnych. Choroba sama nie przejdzie i trzeba ją zdiagnozować oraz leczyć. Rodzaje wysypek wywołanych przez bakterie:
 • paciorkowcowe zakażenie skóry - choroba skóry wywołana przez paciorkowca pojawia się m.in. u niemowląt jako powikłanie po pieluszkowym odparzeniu, ma postać nadżerek, może też występować rozległe zaczerwienienie i ropne krosty, leczenie wymaga zastosowania maści z antybiotykiem,
 • czyrak - najczęściej wywołany przez  gronkowca złocistego, ma postać twardej krostki, która powiększa się do ok. 1 cm guza, okolica zmiany jest bolesna i zaczerwieniona, czyrak może zaniknąć samoistnie, lubi jednak wracać, kiedy jest ich więcej lub umiejscowione są na twarzy lub szyi, konieczne może okazać się leczenie antybiotykiem,
 • liszajec zakaźny- ma postać drobnych pęcherzyków, z których sączy się żółta wydzielina, a następnie tworzą się strupki, jest leczony antybiotykiem i maściami, może pojawić się gorączka, która wymaga wizyty u lekarza.

Ważne: przy podejrzeniu jakiegokolwiek bakteryjnego zapalenia skóry nie smaruj jej maściami sterydowymi. Sterydy to pożywka dla bakterii!

Wysypka u dziecka w postaci pokrzywki

Nazywana wysiewem swędzących rumieniowo-obrzękowych zmian skórnych. Cechy charakterystyczne:
 • swędząca wysypka,
 • z wyglądu przypomina bąble po oparzeniu pokrzywą,
 • zmiany mogą się pojawić w różnych miejscach na ciele i zwykle ustępują po kilku godzinach,

Wysypkę u dziecka mogą wywołać wirusy, bakterie, alergia, pasożyt lub grzyby. Lekarz dobiera leczenie w zależności do przyczyny pojawienia się zmian.

Pokrzywka u dziecka z powodu uczulenia zdarza się pod wpływem pierwszych promieni wiosennego słońca, a nawet po wyjściu na mróz, po zjedzeniu uczulających pokarmów (np. mleko, jaja, skorupiaki, orzechy, truskawki, żywność zawierająca sztuczne dodatki) oraz po kontakcie z niektórymi roślinami, zwierzętami, środkami chemicznymi (np. amoniakiem, wybielaczami).

Najczęstsze pytania rodziców o wysypkę u dziecka

Kiedy dziecko dostaje wysypki, w głowie rodzica od razu nasuwa się tysiące pytań. Poniżej znajdują się odpowiedzi pediatry dermatologa dr Ireny Sadowskiej-Jurkowskiej, na te pytania, które są najbardziej nurtujące, ale też najważniejsze z punktu widzenia zdrowia dziecka.

Czy zmiany alergiczne można pomylić z jakąś inną chorobą?

Prawdę mówiąc, tak. Zdarza się, że zakażenie świerzbowcem (rodzaj pajęczaka) bywa mylone właśnie ze zmianami alergicznymi. Świerzb pojawia się jako czerwona, grudkowa, swędząca wysypka. U małych dzieci występuje w okolicy pępka, pod paszkami, na dłoniach i stopach. Ważne, aby postawić trafne rozpoznanie, gdyż świerzb jest zaraźliwy. Zmian nie można smarować maściami sterydowymi, które rozpulchniają skórę (wtedy łatwiej poddaje się inwazji tego pasożyta). Leczenie jest uciążliwe, lecz skuteczne.

Czy z każdą wysypką u dziecka trzeba iść do lekarza?

Tak. Nie lecz dziecka na własną rękę, bo może być z tego więcej szkody niż pożytku. Czasem jakaś maść powoduje przejściową poprawę, ale potem choroba jest trudniejsza do rozpoznania i leczenia.

Leczenie maściami sterydowymi, które lekarz może zapisać, gdy dziecko ma nasiloną alergię skórną, w przypadku grzybic, świerzbu i innych dolegliwości jest szkodliwe! Jeśli występują choroby zakaźne wieku dziecięcego, ważne jest właściwe rozpoznanie i dlatego dziecko z wysypką, zwłaszcza wtedy, gdy towarzyszy jej gorączka, trzeba zabrać do lekarza.
 

Jak leczyć wysypkę u dziecka?

Nie ma jednej skutecznej metody leczenia każdej wysypki, a też nie każdy wykwit wymaga stosowania jakichkolwiek środków. Przede wszystkim każdą wysypkę u dziecka powinien obejrzeć lekarz. W zależności od tego, co jest jej przyczyną, pediatra zdecyduje, jaka forma leczenia będzie skuteczna i właściwa. 

Jak rozpoznać wysypkę u dziecka związaną z uczuleniem na rośliny?

Pojawia się po kontakcie skóry z rośliną, na którą dziecko jest uczulone. Po paru sekundach lub godzinach w tym miejscu skóra staje się:
 • czerwona,
 • swędząca,
 • pojawia się pokrzywka,
 • powstają pęcherzyki.

Taka pokrzywka u dzieci ustępuje samoistnie po kilkunastu dniach.
Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana mama wie, jak dbać o zdrowie dziecka - nawet w trudnych czasach!
 
#mamabezporównania mamotoja.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 22 głosy

Zobacz także

Popularne tematy