kobieta, mama, ciąża, brzuszek, kalendarz

Kiedy lekarz musi podjąć decyzję o wywołaniu porodu?

Są przypadki, w których nie można czekać, aż dziecko da znak, że jest gotowe do przyjścia na świat, tylko trzeba zdecydować za nie. Sprawdź, w jakich sytuacjach wywołuje się akcję porodową.
kobieta, mama, ciąża, brzuszek, kalendarz
Dziecko zwykle samo daje znać, kiedy jest gotowe do przyjścia na świat. Wtedy pojawiają się skurcze i zaczyna się akcja porodowa. W niektórych przypadkach jednak to lekarz lub położna opiekująca się przyszłą mamą muszą zadecydować o rozpoczęciu porodu.

Dlaczego czasem trzeba wywołać akcję porodową?

Przyczyny sztucznego rozpoczęcia porodu mogą mieć związek ze stanem zdrowia przyszłej mamy albo wpływa na nie to, co dzieje się z dzieckiem.
  • Łożysko przestało pełni swoje funkcje, co można stwierdzić na podstawie poziomu estriolu w moczu.
  • Mama cierpi na gestozę, a to może spowodować niedożywienie dziecka.
  • Pękł pęcherz płodowy i wody są zielonkawe lub brązowe (zabarwione smółką, czyli pierwszym wypróżnieniem dziecka), a w ciągu następnych 24 godzin skurcze się nie pojawiły.
  • Kobieta choruje na cukrzycę, co sprawiło, że dziecko zbyt szybko urosło i jest za duże, żeby samodzielnie przedostać się przez kanał rodny.
  • Monitorowanie serca dziecka wskazuje na zaburzenia rytmu, należy to jednak potwierdzić (bez tego wykonywanie cesarskiego cięcia jest bezzasadne).
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Jakie są minusy wywoływania porodu?

Wywoływanie porodu przeprowadza się tylko w uzasadnionych przypadkach. Akcja porodowa nie powinna być wywoływana bez wyraźnego powodu, ponieważ wiąże się z nią ryzyko komplikacji.
  • Wywołanie akcji porodowej zwiększa prawdopodobieństwo wykonania cesarskiego cięcia (sprawdź: Jak wygląda cesarskie cięcie?).
  • Podanie oksytocyny faktycznie wywołuje skurcze, te jednak nie są tak rytmiczne, jak w przypadku porodu naturalnego; zwykle pojawiają się nagle i są bardzo silne, a tym samym bardzo bolesne dla matki.
  • Pęcherz płodowy zostaje sztucznie przebity, co oznacza usunięcie naturalnej błony chroniącej dziecko.
  • Zastosowanie kardiotokografu, urządzenia podłączonego do matki czujnikami umieszczonymi na brzuchu za pomocą elastycznych pasków, którego zadaniem jest kontrolowanie skurczów matki oraz rytmu serca dziecka. Sprawia, że lekarz traktuje je jako miarodajne źródło informacji o stanie obojga, choć to monitorowanie często okazuje się zawodne (wskazania urządzenia nie odpowiadają temu, co sygnalizuje matka). Tymczasem lekarze prowadzący poród mają tendencję do skupiania się raczej na wykresach niż na informacjach od matki.
Czytaj też: Czy trzeba wywołać poród - za czy przeciw?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy