GRY
 
 

Czy trzeba wywoływać poród – za i przeciw

Kiedy wywoływanie porodu jest konieczne? Czy tej metody nie nadużywa się w polskich szpitalach? Polemika Anny Offtinowskiej z fundacji Rodzić po ludzku i prof. Bogdana Chazana, położnika.

Wywoływanie porodu: metoda konieczna czy nie
fot. Fotolia
Do wywoływanego porodu bądź porodu przyspieszonego przyznała się połowa kobiet, która odpowiedziała na ankietę przeprowadzoną przez Fundację Rodzić po ludzku przy współpracy miesięcznika "Twoje Dziecko". wynika, że połowa kobiet. W badaniach udział wzięło ponad trzy tysiące mam, które rodziły w 325 szpitalach.

O zalety i wady wywoływanego porodu spytaliśmy Annę Offtinowską z fundacji Rodzić po ludzku i prof. Bogdana Chazana, wybitnego położnika.
 

Na czym polega indukcja porodu

Anna Otffinowska: "Najczęściej stosowane metody indukcji, czyli wywoływania porodu, to:
  • dożylne podawanie oksytocyny
  • przebicie pęcherza płodowego (amniotomia)
  • podawanie prostaglandyn w postaci żelu do pochwy lub szyjki macicy, służące przygotowaniu szyjki do porodu.
Na wielu oddziałach położniczych kroplówka z oksytocyny stała się prawie nieodłącznym atrybutem porodu. Zdarza się, że nie czekając na samoistne wystąpienie akcji porodowej, lekarze arbitralnie ustalają dzień odbycia porodu i za pomocą środków farmakologicznych <zmuszają> kobietę, by rodziła".

Prof. Bogdan Chazan: "Bywa, że same kobiety zwracają się do lekarza z prośbą o zakończenie ciąży, mówiąc, że są już zmęczone lub boją się o dziecko".
 
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Zobacz też: ile trwa poród – jak długo będziesz rodzić?

 

Skutki podawania oksytocyny w trakcie porodu

Anna Otffinowska: "Często podanie oksytocyny rozpoczyna ciąg zdarzeń, które mogą doprowadzić do cesarskiego cięcia. Skurcze wywoływane za pomocą kroplówki są silne, długie i często się powtarzają. Powodują ogromny ból, z którym rodząca nie może sobie poradzić.

Dostaje wtedy środki przeciwbólowe o działaniu podobnym do narkotyków. Ich podanie przyczynia się do zwolnienia tempa porodu, powoduje zwiotczenie mięśni i wynikające z tego trudności w parciu".

Prof. Bogdan Chazan: "Jeśli znieczulenie zostało prawidłowo wykonane, powyższe trudności nie powinny się zdarzyć".
 

Zobacz też: jak nie urodzić przed terminem

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj