GRY
 
 

Wywoływanie porodu w 39. tyg ciąży - czy to dobry pomysł?

Czy ci lekarze mają rację twierdząc, że to najbardziej korzystny moment dla kobiety i jej dziecka?

poród wywoływany
fot. Fotolia
Termin porodu zależny jest od tak wielu czynników, że nie sposób ich wymienić. Jednak dotychczas w wielu szpitalach królowała zasada, że jeżeli dziecku i matce nic nie zagraża, można czekać nawet do 42. tygodnia ciąży na rozwiązanie.

Kalkulator terminu porodu - wylicz!

Wzrasta ilość komplikacji

Lekarze z Amerykańskiej Akademii Położnych i Ginekologów dyskutowali ostatnio, czy zalecenia ogólnoświatowe są słuszne. Według ich badań i zdobytego przez lata doświadczenia odkryli, że czekanie do 42. tygodnia zwiększa szanse na komplikacje w czasie porodu, wzrasta też ilość poronień oraz problemów zdrowotnych dzieci.
 
Errol Norwitz oraz Charles Lockwood wysunęli hipotezę, że ciąża powyżej 39. tygodnia, nie przynosi żadnych korzyści dla dziecka w łonie matki. Obaj lekarze ponadto twierdzą, że kobiety, które są w ciąży dłużej, znacznie częściej rodzą poprzez cesarskie cięcie, a ich dzieci narażone są na zdecydowanie większe komplikacje.
Redakcja poleca: Jak szybko urodzić? Poznaj sposoby mam
Co robią kobiety, by przyspieszyć poród? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na szybki poród. Który wybrałabyś dla siebie?

Trzeba patrzeć sceptycznie

Inni lekarze pozostają bardziej sceptyczni, uważając, że "ciało kobiety narażone jest przez nowe odkrycia". Na pewno jakiekolwiek zmiany muszą być poprzedzone wieloletnimi badaniami, a nie spostrzeżeniami dwóch lekarzy. Drogie ciężarne, nie musicie się na razie niczego obawiać. I tak, termin Waszego porodu, zależy w dużej mierze od Waszego maleństwa!

W którym tygodniu ciąży urodziłaś dziecko?

Przeczytaj także: Przedwczesne wywoływanie porodu.
Doładuj
Przeładuj