GRY

Rodząca, czyli nikt

Szacunek, cholera jasna, szacunek do rodzącej to nie jakaś wybitne wymaganie. Kilka lat doświadczenia w zawodzie, ukończone studia, świadomość procesów, którymi rządzi się poród... i nic. Okazuje się, że wielokrotnie nad wszystkim i wiedzą, i człowieczeństwem bierze górę władza
Porod sklada się z trzech faz, dwie pierwsz fazy mogą minąć niemal niezauważone
Czytając wpis na stronie Fundacji Rodzić po ludzku, zamarłam. Położna Teresa ze Szpitala na Solcu opisała swój stosunek do rodzących kobiet. Mówiła o tym, że „pierwiastka” powinna urodzić podczas dyżuru jednej położnej, bo tak jest wygodniej, o tym, że to ona ma władzę na oddziale, że w drugiej fazie porodu mężczyzna tylko przeszkadza...
Szanowne położne, bardzo przepraszam, ale rodziłam z mamą i trochę mi się przydała! Nie uważam i nie wiem skąd bierze się przekonanie, że jeśli ktoś na mnie nakrzyczy i wymusi na mnie wg niego właściwe działania, to będzie lepiej... Nie będzie. Skuteczność liczona w godzinach to nie jest sedno porodu.

Położna przy porodzie

Po co mi położna przy porodzie? Dla wsparcia. Dla podpowiedzi, dla ułatwienia. Nie dla warczenia, pokrzykiwania i wymuszania na mnie właściwych według niej decyzji. Rozumiem jeszcze, gdy chodzi p ratowanie życia. Tu nie podlega to dyskusji: najpierw ratujemy, potem możemy rozmawiać. Ale w innych sytuacjach?

Matki często wspominają swoje porody jak koszmar. Bardzo często winny jest personel. Sposób traktowania kobiet, szczególnie tych rodzących po raz pierwszy, jeszcze nie daj Boże, wyglądających młodo, mnie przeraża. Tak, przeraża. Brak w tym szacunku dla cudu narodzin, dla kobiety idącej przez wielki wysiłek dla siebie i dziecka, dla męża/partnera/kogokolwiek, który w tych opowieściach staje się nieważną istotą jedynie przeszkadzającą w "setnym z rzędu" porodzie danego dnia. 
Redakcja poleca: Jak wybrać szpital do porodu? Podpowiada ginekolog [WIDEO]
Zastanawiasz się jak wybrać szpital do porodu? Poza czynnikami osobistymi, zwróć uwagę na tzw. stopień referencyjności szpitala, w którym planujesz urodzić – radzi ginekolog położnik.

Gdzie jest empatia?

W każdym zawodzie człowiek broni się przed atakami, ludzką głupotą itd. Rozumiem pewien stopień muru, którym musi otoczyć się lekarz i położna. To jest oczywiste, wykonując ten zawód. Ale poczucie wyższości, władzy i deprecjonowanie pacjenta nigdy nie znajdzie zrozumienia w moje osobie. Brońmy się. Wytykajmy palcami. Mówmy na głos: To nie jest normalne! I zmieniajmy świat, który dotyka tak wiele z nas.

Fundacja Rodzić po ludzku złożyła skargę. Na szczęście.

Czytaj także: Podczas porodu zawodzą lekarze i położne, wynika z raportu
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Szczepimy, bo kochamy!

Zimowy wypoczynek