niemowlę, ciało, pieluszka, dziecko

Wzdęty brzuszek

Jakie mogą być przyczyny nadmiernych wzdęć u niemowląt i jakie pokarmy należy wyeliminować z diety dziecka, by ich uniknąć. Odpowiada pediatra.
niemowlę, ciało, pieluszka, dziecko
Mojej ośmiomiesięcznej córeczce dokuczają wzdęcia. Wiem, że niemowlęta oddają gazy, ale Ewuni przydarza się to zbyt często. Córka dostaje już kaszki, zupkę, różne jarzynki: kalafiora, brokuły, zielony groszek. Bardzo też lubi owoce i soki, ponadto pije mleko modyfikowane. Czy popełniam jakieś błędy w jej diecie? Barbara z Kazimierza

Wzdęcia spowodowane są gromadzeniem się w jelitach gazów, których źródłem może być niecałkowicie strawiony pokarm. Występują najczęściej u dzieci otrzymujących pokarmy łatwo fermentujące (zbyt obficie słodzone) albo wzdymające (m.in. wymienione przez Panią kapustka, kalafior, brokuły i groszek). Każdy z tych pokarmów warto włączać do codziennej diety pojedynczo (każdego dnia inny) i w umiarkowanych ilościach. Proszę zwrócić uwagę na to, po czym wzdęć jest szczególnie dużo. W porozumieniu z lekarzem pokarmy te trzeba na pewien czas wyeliminować, a potem obserwować dziecko. Czasami bowiem mamy do czynienia z rzeczywistą nietolerancją niektórych pokarmów wywołaną na przykład reakcją alergiczną albo zaburzeniami trawienia i wchłaniania innego pochodzenia, które wymagają szeregu badań i leczenia. Nie pisze Pani, od kiedy pojawiły się wzdęcia i czy Ewunia jest karmiona według przyjętych zasad przekazanych przez pediatrę. Proszę porozmawiać z lekarzem opiekującym się córeczką, może uda mu się ustalić przyczynę wzdęć, a jeśli nie, może Pani poprosić o skierowanie małej do gastroenterologa.


Odpowiada ekspert: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediarta, leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu. Wiceprezes Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.

td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy