noworodek, buzia

Oko na oczy! Zobacz, jak rozwija się zmysł wzroku u dziecka

Zmysł wzroku dla nas, dorosłych, jest najważniejszy: dzięki niemu odbieramy aż 80 proc. bodźców. Co innego dzieci. Im młodsze dziecko, tym mniejszą rolę dla niego odgrywa jego wzrok! Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o wzroku dziecka.
Sylwia Niemczyk
noworodek, buzia
Noworodek nie widzi jeszcze wyraźnie – i bardzo dobrze, bo inaczej jego niedojrzały układ nerwowy nie poradziłby sobie z ilością bodźców, jakie docierają do nas za pośrednictwem wzroku. Z czasem jednak wzrok dziecka będzie się polepszał, aż w końcu zajmie 1. miejsce w rankingu jego zmysłów.

Poza tym, że noworodek widzi słabo, to jeszcze prawdopodobnie (bo okuliści nie mogą tego stwierdzić na pewno) wszystko postrzega w różnych odcieniach szarości, czerni i bieli. Zauważa za to ostro kontrastujące zestawienia barw i wyraźne kontury przedmiotów. Dlatego, aby stymulować rozwój jego wzroku:
 • Zawieś nad łóżeczkiem biały balonik z namalowaną czarnym flamastrem buzią: oczkami, nosem i szerokim uśmiechem. Dziecko na pewno dojrzy kontrast między bielą a czernią.
 • Do firanki albo do żyrandola przypnij czerwony balonik – noworodek, przyglądając mu się, uczy się skupiać wzrok na coraz dłużej.
 • Powieś nad łóżeczkiem kolorową karuzelkę (im bardziej krzykliwe barwy, tym lepiej). Wodzenie za nią wzrokiem, to także bardzo dobre ćwiczenie dla oczu niemowlęcia. 
 • Kiedy dziecko zacznie raczkować (7. miesiąc) owiń butelkę po wodzie mineralnej folią aluminiową i turlaj ją przed nim. Świetlne refleksy go zachwycą.
 • Bez względu na wiek dziecka staraj się codziennie wychodzić z nim na spacer. To także zdrowe dla wzroku – patrzenie w dal ćwiczy mięśnie oczu.
To ciekawe!
Czy wiesz, że im bardziej kolorowe życie ma niemowlę, tym ma lepszy wzrok w przyszłości? Dwaj zdobywcy Nagrody Nobla, Torsten Wiesel i Dawid Hubel, udowodnili, że wrażenia wzrokowe z okresu niemowlęcego są niezbędne dla dalszego rozwoju mózgu. Dowiedli, że właśnie w najwcześniejszych miesiącach naszego życia, pod wpływem ciągłych  bodźców, wytwarzają się główne "drogi wzrokowe", które w kolejnych latach będą odpowiedzialne za przekazywanie obrazu z oka do mózgu.

Porównaj: Jak rozwija się słuch niemowlęcia

Nie przedobrzyj ze stymulacją!

A jak nie rozwijać dziecięcego wzroku? Poznaj rady okulistów:
 • Absolutnie nie dekoruj sypialni dziecka migającymi światełkami choinkowymi i nawet w okresie Świąt nie pokazuj ich niemowlęciu. Taka „dyskoteka” to tortura dla dziecięcych oczu i mózgu.
 • Nie oglądaj z niemowlęciem telewizji. Istnieje ryzyko, że zmieniające się obrazki na ekranie przestymulują układ nerwowy tak małego dziecka, co może odbić się potem na jego zachowaniu (może więcej płakać niż zwykle, gorzej spać i jeść).
Redakcja poleca: Prof. Helwich: Obawy rodziców są nieracjonalne [WIDEO]
Czy wszystkie zabiegi w szpitalu po narodzinach są wykonywane w interesie dziecka? Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii wyjaśnia, jak wygląda sytuacja polskich noworodków na tle innych krajów w Europie.

Jak rozwija się wzrok dziecka po 1. roku życia?

8-miesięczne niemowlę widzi już 8 razy lepiej niż noworodek. Dostrzega głębię – czyli umie określić, jaka zabawka leży bliżej, a jaka dalej. Odkrywa też wokół siebie mnóstwo drobiazgów: a to kołyszące się kolczyki (lubi za nie szarpnąć, prawda?), a to guziki przy dekolcie, a to okruszki na dywanie.

Z kolei roczne dziecko widzi już 30 razy lepiej niż tuż po narodzinach! Jego wzrok osiąga poziom porówywalny ze wzrokiem u dorosłego. Roczne dziecko świetnie już radzi sobie z trafieniem rączką w to, co widzi – ta współpraca oczu i dłoni fachowo jest nazywana koordynacją wzrokowo-ruchową.

Ćwiczenia koordynacji oko-ręka są bardzo ważne dla rozwoju dziecka, dlatego, aby często proponuj maluchowi zabawy manipulacyjne, np. układanie klocków i puzzli, budowanie zamku w piaskownicy, lepienie z ciastoliny albo piasku kinetycznego. 
To ciekawe! 
W siatkówce ludzkiego oka znajdują się miliony światło- i barwoczułych komórek, tzw. pręcików i czopków. Pręciki odpowiadają za  widzenie w różnych "odcieniach" szarości, natomiast czopki są odpowiedzialne za widzenie barw. 

Epidemia krótkowzroczności już u przedszkolaków

Badacze szacują, że do 2050 roku połowa ludzi na Ziemi będzie krótkowzroczna. Już teraz okuliści mówią o zastraszającej liczbie przedszkolaków z wadami wzroku: winą za to obarczają złą dietę i niezdrowy styl życia. Z jednej strony, nasze dzieci za mało czasu spędzają na dworze, w dziennym świetle najbardziej przyjaznym dla naszych oczu), z drugiej: za dużo siedzą z nosem w smartfonach czy telewizji (abstrahując już od niezdrowego światła, emitowanego przez elektroniczne urządzenia, szkodliwe dla oczu jest za długie skupianie wzroku w położone za blisko przedmioty).

Jedną z najczęstszych wad wzroku, występujących u przedszkolaków jest tzw. leniwe oko, kiedy mięśnie jednego oczka są słabsze niż mięśnie drugiego (ta wada występuje u 1 dziecka na 50). Przyczyną tego może być zez albo wada wzroku. Zwykle tę wadę koryguje się, poprzez czasowe zasłanianie zdrowego oka (nakleja się plaster na jedno szkło w okularach), dzięki czemu leniwe oczko jest zmuszane do pracy. 

Daltonizm – chłopięca dolegliwość

Zaburzenia rozpoznawania barw najczęściej są uwarunkowane genetycznie. Dotyczą częściej płci męskiej – około 15% chłopców nie umie dostrzec różnicy między poszczególnymi barwami. W zależności od tego, jakie kolory są nierozpoznawalne, ślepotę barw dzielimy na:
 • Protanopia – nieodróżnianie barwy czerwonej (myleniu jej z kolorem zielonym)
 • Deuteranopia (tzw. daltonizm) – nieodróżnianie barwy zielonej (mylenie jej z kolorem czerwonym)
 • Tritanopia – nieodróżnianie koloru żółtego i niebieskiego
 • Monochromatyzm – całkowita nieumiejętność rozpoznawania barw. Człowiek dotknięty tą chorobą widzi świat jak w czarno-białym filmie.

Podpowiadamy: Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka

Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy