rośnie liczba alergii u dzieci
fot. AdobeStock

Lekarze alarmują: spada odporność dzieci, a rodzice lekceważą objawy

Dziecko kaszle i siąpi nosem, a ty nie jesteś pewna, co mu dolega. To niekoniecznie jest przeziębienie.
Agnieszka Majchrzak
rośnie liczba alergii u dzieci
fot. AdobeStock
Przyszła jesień, a wraz z nią infekcje wirusowe u dzieci. Ich pierwszym sygnałem są katar i kaszel. Ale takie same objawy występują w przypadku alergii i czasami trudno się połapać co dziecku dolega. A to ważne, aby nie przegapić diagnozy, bo nieleczona alergia to poważna sprawa i ryzyko przewlekłej choroby.

Rośnie liczba alergii u dzieci

Jak alarmują lekarze pediatrzy w Łodzi rośnie liczba dzieci z alergiami. Rodzice z młodszymi dziećmi coraz częściej zgłaszają się do nich z objawami alergii pokarmowych, a w przypadku starszych dzieci - z alergiami ze strony układu oddechowego. To choroba, którą można nabyć w każdym wieku, ale można też się z nią urodzić.

– Obserwuję wzrost liczby uczuleń wśród dzieci. U młodszych są to najczęściej alergie pokarmowe, zaś u dzieci w wieku przedszkolnym występują alergie wziewne – mówi łódzki pediatra z przychodni Medyceusz dr Joanna Kupś–Rzepecka.
Redakcja poleca: Co pyli w czerwcu 2020? Lista traw, zbóż i innych alergizujących roślin [WIDEO]
Czerwiec jest miesiącem, w którym pylą przede wszystkim trawy oraz pokrzywa, szczaw czy komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden wiosenny spacer. Jeśli twoje dziecko ma wodnisty katar, suchy kaszel i swędzą je oczy, to mogą być objawy alergii wziewnej. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć!

"Dopiero po kilku wizytach trafiliśmy do alergologa"

Ustalenie, czy to przeziębienie, czy też jednak alergia nie jest proste i zajmuje czasu. – Syn długo miał katar i kichał, a my myśleliśmy, że to zwykła infekcja gardła, przeziębienie czy zapalenie oskrzeli – mówi pani Katarzyna z Łodzi. Po kilku wizytach u pediatry trafiła z synkiem do alergologa.

Lekarze przestrzegają, aby nie lekceważyć objawów alergii, bo może to mieć poważne skutki zdrowotne, jak w przypadku każdej choroby przewlekłej. Testy alergiczne pomogą wykryć alergię Dlatego pediatrzy radzą, aby rodzice uważniej obserwowali swoje dziecko i w razie wątpliwości zrobili badania.
  [content:0_20296,0_24599,2_1122,1_3497:GALGallery]

– Badania na alergię można wykonać w każdym wieku, ale trzeba pamiętać, że im dziecko młodsze, tym częściej wynik badania będzie negatywny, co jednak nie wyklucza alergii – tłumaczy dr Kupś–Rzepecka. Dlatego badanie warto ponowić po kilku latach.

Objawy alergii pojawiają się tylko po kontakcie z alergenem, który dziecko uczula. W wykryciu go pomoże test skórny lub test z krwi, a jeśli nie są ono jednoznaczne, lekarze często korzystają z tzw. testów prowokacyjnych, polegających na podawaniu choremu alergenu i obserwowaniu reakcji organizmu.

Mleko i kurz – najczęstsze alergeny

Dzieci najczęściej źle reagują na białko mleka krowiego, jajka, ryby, cytrusy, orzechy, kakao, pyłki roślin, sierść zwierząt domowych lub ich ślinę, kurz i jad pszczeli. Zdiagnozowanie alergii nie jest proste, ponieważ objawy mogą być również objawami infekcji i to właśnie z nimi często alergie są mylone przez rodziców.

Testy pokazały, że syn pani Katarzyny jest uczulony na pyłki brzozy, żyta, topoli, trawy, roztocza i pleśnie. Ma także bardzo wysoki poziom uczulenia na sierść kota. Kobieta dodaje, że dopiero po otrzymaniu wyników badań zaczęli bardziej zwracać uwagę na otoczenie syna. – Znacznie częściej ścieramy kurze, wietrzymy pościel, unikamy zakurzonych i zawilgoconych pomieszczeń. W okresie najwyższego stężenia pylenia staramy się, by unikał otoczenia drzew, na które jest uczulony i oczywiście szerokim łukiem omijamy koty – mówi mama chłopca.

Zobacz teżJak pielęgnować skórę dziecka z alergią?​

5 objawów alergii u niemowlęcia

Jeżeli podejrzewasz, ze twoje dziecko może mieć alergię, na te dolegliwości powinnaś zwrócić szczególną uwagę:
 
 • problemy żołądkowe - kolki, ulewania, wymioty, biegunki, zaparcia; u blisko 30 proc. niemowląt pierwsze objawy alergii dotyczą przewodu pokarmowego;
 • wysypka na skórze, dziecko ma suchą, zaczerwieniona skórę, zwłaszcza na policzkach, wyglądającą jak lakierowana;
 • katar u niemowlęcia;
 • nawracające infekcje dróg oddechowych, często przebiegające bez gorączki;
 • nadpobudzliwość i nerwowość dziecka; swędząca skóra, bolący brzuszek, katar wywołują u dziecka niepokój.

Ostry atak alergii - wstrząs anafilaktyczny

Najbardziej niebezpieczną dla życia dziecka formą reakcji alergicznej organizmu jest wstrząs anafilaktyczny. Chociaż zdarza się on jedynie u 1-3 proc. ludzi, to jeżeli masz alergiczne dziecko, koniecznie musisz wiedzieć, jak się on objawia i co robić, gdy się pojawi.

Dzieci reagują najczęściej wstrząsem anafilaktycznym na pokarmy, ale jego przyczyną mogą być m.in.:
 
 • ukąszenia owadów,
 • niektóre leki, w tym antybiotyki (zwłaszcza penicylina).

Objawy wstrząsu anafilaktycznego:
 
 • dziecko gwałtownie blednie, jego skóra staje się zimna i lepka;
 • wymiotuje, kicha lub z trudem oddycha;
 • na twarzy dziecka (często także na całym ciele) pojawia się obrzęk i pokrzywka (czerwone plamy);
 • ma szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno. 
 
W takiej sytuacji liczy się każda minuta, dlatego natychmiast wezwij pogotowie. Czekając na lekarza:
 
 • posadź dziecko przy stole, tak aby oparło ramiona na blacie i pochyliło się;
 • jeżeli chce się położyć, podłóż coś pod jego kolana, żeby miało nogi wyżej niż głowa;
 • nie zostawiaj dziecka nawet na chwilę, bo może stracić przytomność; jeżeli tak się zdarzy, natychmiast przystąp do reanimacji dziecka.

 Uwaga! Dla dziecka alergicznego, u którego już kiedyś wystąpił wstrząs anafilaktyczny, zawsze miej przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy zawierający ampułkostrzykawkę z adrenaliną – kupuje się ją w aptece na receptę przepisaną przez lekarza.
 
Źródło: dzienniklodzki.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy