Wzrost cen w Polsce
fot. Adobe Stock

GIGANTYCZNA inflacja w Polsce: gdzie jest najdrożej?

Ceny w Polsce systematycznie rosną − jesteśmy w niechlubnej czołówce krajów Unii, w których z kolei jest coraz taniej albo ceny pozostają stabilne. W niektórych regionach Polski inflacja jest wyższa niż w pozostałych. Najtaniej wciąż jest w Lubelskiem i Podlaskiem, a najdrożej na południu kraju.
Magdalena Drab
Wzrost cen w Polsce
fot. Adobe Stock
Inflacja w Polsce jest jedną z najwyższych w Europie. W kwietniu br. wyprzedzali nas pod tym względem tylko Czesi, za to w maju i czerwcu ceny w Polsce rosły najszybciej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. To najgorszy wynik od kilkunastu lat! Nie wszędzie w kraju jednak sytuacja wygląda tak samo, są województwa, w których inflacja jest wyjątkowo wysoka, a w innych znacznie niższa.

Gdzie jest najwyższa inflacja w Polsce?

W drugim kwartale 2020 roku inflacja w Polsce wyniosła 3,2% − wynika z danych GUS. To jednak uśrednione dane dla całego kraju, a w rzeczywistości w różnych województwach ceny rosną (lub spadają) w innym tempie. Wysoka inflacja w Polsce to w dużej mierze efekt bardzo szybkiego wzrostu cen w województwie małopolskim: tam inflacja wyniosła aż 3,9%. Podobnie wysokie wskaźniki inflacji, powyżej średniej krajowej, zanotowały też województwa: łódzkie, zachodniopomorskie, śląskie, wielkopolskie i mazowieckie. Gdyby spojrzeć z perspektywy trzech ostatnich lat, to dane byłyby zbliżone: największy wzrost cen można zaobserwować w Małopolskiem, Wielkopolskiem i Łódzkiem. 

Najszybciej w Polsce rosną ceny za prąd, drożeje także pieczywo oraz owoce, mrożone ryby i warzywa. Bardzo dużo musimy też płacić za wywóz śmieci.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Gdzie jest najniższa inflacja w Polsce?

Według danych GUS ceny rosną najwolniej na wschodzie kraju: w województwach lubelskim i podlaskim, oraz na zachodzie: w województwach lubuskim, dolnośląskim i opolskim. W tych regionach w drugim kwartale br. inflacja nie przekroczyła progu 3%. Dlaczego ceny w Polsce rosną w różnym tempie? Powodów jest wiele, ale kluczowe są m.in. warunki pogodowe, od których zależą ceny żywności, poziom konkurencji cenowej w regionie oraz różna skala podwyżek. Wzrost cen to także efekt wyrównywania cen do poziomu w innych krajach.

Źródło: next.gazeta.pl, businessinsider.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy